Doskonałe powierzchnie protez i ortez produkcji Ottobock

Doskonałe powierzchnie protez i ortez produkcji Ottobock www.schulzpressetext.de

Firma Ottobock z miasta Duderstadt, producent techniki ortopedycznej, uruchomiła dwa nowe systemy obróbki wibrościernej produkcji firmy Rösler.

Maszyny zastosowano w otwartym w roku 2021 zakładzie w mieście Blagoevgrad w Bułgarii. Budując dziesiąty i największy zakład produkcyjny globalnej firmy z branży technologii medycznych szczególną uwagę zwrócono na wydajne i zrównoważone procesy. W związku z tym zastosowano specjalnie zaprojektowaną technologię ceramicznej obróbki wykańczającej, energooszczędną suszarkę oraz wirówkę do obiegu wody technologicznej.Innowacyjne produkty i usługi firmy Ottobock w protetyce i ortotyce oraz Human Mobility i Patient Care zapewniają od ponad 100 lat niezależność i podnoszą jakość życia osób o ograniczonych zdolnościach do poruszania się. Do produktów tych zaliczają się konstrukcje przyszłościowe, takie jak sterowany mikroprocesorowo staw kolanowy C-Leg – ze sterowaniem poprzez aplikację – albo też sterowana komputerowo orteza nogi C-Brace, bioniczna proteza ręki bebionic oraz elektryczne wózki inwalidzkie Juvo.

Ponadto firma Ottobock SE & Co. KGaA wykorzystuje od roku 2018 swoją wiedzę z zakresu techniki medycznej, aby zapewnić trwale zdrowe miejsca pracy, na przykład za pomocą rodziny egzoszkieletów Paexo. Nieustanna chęć tworzenia lepszej jakości życia sprawia, że założona w 1919 roku firma stała się światowym liderem technologicznym w dziedzinie „Wearable Human Bionics”, którą na całym świecie reprezentuje około 8000 pracowników w prawie 60 krajach i która generuje sprzedaż na poziomie nieco ponad miliarda euro.

Zrestrukturyzowana produkcja komponentów ze zoptymalizowanymi procesami
Podczas wytwarzania produktów procesy obróbki wibrościernej zapewniają z jednej strony spełnienie wymagań funkcjonalnych przez komponenty wytwarzane w różnych technologiach, np. brak zadziorów. Z drugiej strony obróbka wibrościerna zapewnia atrakcyjny i estetyczny wygląd, w którym struktura powierzchni części, wykonywanych głównie z aluminium i stali nierdzewnej, jest ujednolicona i częściowo polerowana na wysoki połysk. Od lat firma stosuje do tego celu maszyny i środki technologiczne produkcji firmy Rösler.

Dlatego firma Rösler była również pożądanym partnerem, gdy poszukiwano nowych rozwiązań w zakresie obróbki wibrościernej dla zoptymalizowanej  i bardziej zrównoważonej produkcji komponentów. Customer Experience Center firmy Rösler stworzyło do tego idealne warunki. Do dyspozycji są bowiem nie tylko  najnowocześniejsze maszyny do wszelkich procesów obróbki. Można skorzystać także z oferty ponad 15 000 środków technologicznych, które firma Rösler sama opracowuje i produkuje.

Obróbka wykańczająca na bazie ceramicznej zamiast kwasów
Między innymi stosowana dotąd obróbka wykańczająca – politura na bazie kwasów do nadawania wysokiego połysku – została zastąpiona dostosowanym do potrzeb  procesem wykańczania przy użyciu materiałów ceramicznych. Stosuje się do tego celu ścierniwo ceramiczne w połączeniu z pastą oraz kompozytem. Dzięki nowym  procesom technologicznym bez użycia kwasów wodę technologiczną można prowadzić w obiegu zamkniętym. Przyczynia się to nie tylko do odczuwalnego zmniejszenia  zużycia wody i kompozytu, lecz również do znacznej obniżki kosztów. Proces polerowania odbywa się w nowym wibratorze kołowym produkcji Rösler, typu R 780 EC. Dzięki specjalnie ukształtowanemu zbiornikowi roboczemu uzyskano równomierny przepływ mieszanki detali i ścierniwa, a tym samym szybkie i oszczędne polerowanie i oddzielanie zarówno drobnych, delikatnych detali, jak i dużych, nieporęcznych komponentów.

Zalety te przekonują również w przypadku drugiego nowego wibratora kołowego, R 420 EC. Firma Ottobock stosuje go z odpowiednim ścierniwem i kompozytami do bardzo szerokiej gamy zadań – od usuwania zadziorów, poprzez zaokrąglanie krawędzi, po wygładzanie powierzchni.

źródło: Rösler

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę