Eurostat: Polska liderem wzrostu produkcji przemysłowej w Europie

Eurostat: Polska liderem wzrostu produkcji przemysłowej Kipp

Na tle panującej pandemii i związanych z nią licznych ograniczeń polska gospodarka wygląda całkiem dobrze. Jak wynika z danych Eurostatu, jako jedna z zaledwie dwóch zanotowała we wrześniu wzrost produkcji przemysłowej.

We wrześniu produkcja przemysłowa w strefie euro była niższa o 6,8%, a w całej Unii Europejskiej o 5,8% w porównaniu do września ubiegłego roku. Spadki produkcji są oczywiście efektem utrzymujących się ograniczeń w związku pandemią Covid-19, ale warto zauważyć, że w porównaniu do sierpnia br. produkcja przemysłowa w UE utrzymała się na tym samym poziomie (w strefie euro spadek wyniósł 0,4%).

Spadki produkcji dotknęły prawie wszystkie unijne gospodarki – największe we wrześniu zanotowano w Irlandii (-13,6%), Niemczech (-8,7%), Francji oraz Holandii (po 6,1%). Z dodatnim wynikiem wrzesień zakończyły jedynie Polska i Portugalia, gdzie wzrost produkcji wyniósł odpowiednio 3,3 oraz 2,5%.

Wykres produkcji przemysłowej w UE we wrześniu 2020
Produkcja przemysłowa we wrześniu 2020 r. (r/r)

W ujęciu miesięcznym Polska odnotowała we wrześniu wzrost produkcji przemysłowej o 3,1%, co było z kolei trzecim najlepszym wynikiem w UE. Większy wzrost zanotowano jedynie w Czechach (4,1%) i na Słowacji (3,4%).

Największe spadki wystąpiły w produkcji dóbr kapitałowych – o 13,3% w strefie euro oraz o 11,9% w UE (r/r). Najlepsze wyniki odnotowano w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (wzrost o 0,7% w UE i spadek o 1,5% w strefie euro) oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku (spadek o 1,5% w strefie euro i o 1,7% w UE).

Źródło: Eurostat, Ministerstwo Rozwoju

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę