FANUC na liście najbardziej innowacyjnych firm świata

Fanuc
Reklama
Reklama

Magazyn MIT Technology Review, wydawany przez Massachusetts Institute of Technology, opublikował raport “50 Smartest Companies 2016”. Eksperci wyróżnili 50 przedsiębiorstw, które łączą innowacyjność w dziedzinie technologii z efektywnością modelu biznesowego. FANUC jako globalny lider technologii CNC i robotyki oraz jedyny masowy producent robotów przemysłowych  zajął w nim 27. miejsce.

W rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw wg „MIT Technology Review” znalazły się takie firmy jak: Amazon, Alphabet (grupa Google), Facebook, Microsoft, IBM, Tesla czy Snapchat. Na liście nie zabrakło również obiecujących startupów m.in. 23andMe (pionier w dziedzinie badań DNA dostępnych dla konsumentów), 24M (innowator technologii baterii) czy Didi Chuxing - transportowa platforma mobilna, która pokonała Ubera na rynku chińskim. FANUC został doceniony przez ekspertów MIT Technology Review została wyróżniona i doceniona za wkład w rozwój technologii automatyzacji produkcji.

Reklama

Szczególnym uznaniem ekspertów cieszyły się rozwiązania technologiczne firmy umożliwiające łączenie robotów i maszyn produkcyjnych w sieć, którą użytkownicy mogą zarządzać w sposób zdalny, za pomocą urządzeń mobilnych i dedykowanych aplikacji.

Uwadze jury rankingu nie uszedł również fakt, że FANUC już w 2015 roku wspólnie z wybranymi partnerami, stworzył przełomowe produkty technologiczne spełniające wszelkie wymogi fabryki przyszłości, będącej realizacją koncepcji Przemysł 4.0. Przykładem takiego produktu jest system FIELD - FANUC Intelligent Edge Link and Drive system, który kompleksowo łączy zarówno maszyny CNC oraz roboty jak i dodatkowe urządzenia peryferyjne czy czujniki w celu dostarczania zaawansowanych danych i ich analizę. Dzięki niej znacznie zwiększa się niezawodność maszyn, jakość, elastyczność oraz szybkość produkcji, co z kolei przekłada się na podniesienie poziomu efektywności parku maszynowego (OEE) oraz zwiększenie opłacalności produkcji. Dodatkowo system umożliwia zaawansowanym maszynom "uczenie się".

Powiązane firmy

Reklama

Kolejnym aspektem, na który zwrócili uwagę eksperci magazynu MIT Technology Review wyróżniając firmę FANUC są samo uczące się roboty. Ich wprowadzenie do produkcji było możliwe dzięki innowacji technologicznej stworzonej przez firmę FANUC oraz japońskiego specjalistę w rozwoju sztucznej inteligencji, firmę Preferred Networks. Roboty FANUC wykorzystują w procesie samo uczenia się technikę znaną jako "deep reinforcement learning". Wielokrotnie wykonują tę samą czynność np. pobieranie cylindrycznego przedmiotu z kosza, a jednocześnie zbierają i analizują obrazy poszczególnych prób zarejestrowane przez kamerę (tagując je jako sukces lub porażka), a na tej podstawie przewidują w jaki sposób najlepiej wykonać czynność, aby jej efekt był zgodny z oczekiwaniami. Czym większa liczba prób, tym większa precyzja wykonania zadania.

- Po ośmiu godzinach niezależnej nauki i 5 tys. wykonanych prób robot osiąga 90 procent dokładności, która jest prawie taka sama jak w przypadku, gdyby to człowiek zaprogramował robota do wykonania zadania - wyjaśniał Shohei Hido, dyrektor badań w firmie Preferred Networks podczas prezentacji nowej technologii. Wprowadzenie innowacji decyduje o tym, że robot może wykonywać zadania samodzielnie, znacznie szybciej i bez potrzeby poświęcania dodatkowego czasu na jego programowanie do pracy w ograniczonym środowisku procesowym. - To działa z dnia na dzień. Robot uczy się nocą, a następnego ranka jest idealnie dostrojony - podkreśla Shohei Hido.

Źródło: Fanuc

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama