Firma ETW Energietechnik zbudowała instalację biometanu w Rittershoffen

Firma ETW Energietechnik zbudowała instalację biometanu ETW Energietechnik

Firma ETW Energietechnik z Moers zbudowała instalację biometanu w Rittershoffen we współpracy z biurem projektowym Rytec. Zdolność przetwórcza zakładu, który rozpoczął działalność w lutym 2023 r., wynosi około 700 m3 surowego biogazu na godzinę. Oznacza to, że co godzinę do sieci gazu ziemnego wprowadzanych jest do 350 m3 biometanu. Odpowiada to w przybliżeniu średniemu zużyciu paliwa przez 20 000 samochodów osobowych.

Wykorzystanie substratów z regionu

Projekt został zainicjowany przez trzech młodych, wizjonerskich rolników z Alzacji, którzy są zaangażowani w ochronę środowiska i energię odnawialną oraz chcą promować zrównoważone wykorzystanie rolnictwa w regionie. Jako substraty wykorzystywane są wyłącznie pozostałości rolnicze z najbliższego otoczenia.

Zwłaszcza bardzo niskie zużycie energii elektrycznej wynoszące 137,6 kW sprawia, że instalacja ETW jest najnowocześniejsza w tej klasie biometanowni. To znacznie zmniejsza ryzyko przyszłego wzrostu cen energii elektrycznej. Nawet z wysokociśnieniową instalacją sprężania, która spręża przetworzony biometan do 67,7 bara i wprowadza go do sieci gazu ziemnego, zużycie energii przez całą instalację wynosi mniej niż 202 kilowaty elektrycznej, co jest znacznie niższe niż w przypadku porównywalnych produktów na rynku. Oznacza to, że cała instalacja zużywa mniej niż 7% energii dostarczanej przez biometan.

Redukcja interfejsów zapewniła szybki postęp budowy

Już w 2016 r. podjęto pierwsze rozważania dotyczące realizacji projektu. W 2019 r. rozpoczęły się prace projektowe i planistyczne. Zatwierdzenie, wniosek o dofinansowanie, finansowanie budowy i prace ziemne zostały wykonane przez firmę Rytec z jednego źródła. Maksymalnie zredukowane interfejsy pozwoliły na szybki i efektywny postęp prac budowlanych. Biogazownia stworzy trzy miejsca pracy w regionie. Mieszkańcy sąsiedniej wioski Rittershoffen początkowo wyrażali obawy podczas opracowywania projektu. W odpowiedzi przedsiębiorcy zainwestowali jednak wiele pracy i pieniędzy, aby zapewnić dobre wkomponowanie biogazowni w krajobraz.

Zielona wartość dodana dla całego regionu

– Jako firma rodzinna, która tradycyjnie specjalizuje się w uprawie szlachetnych roślin, takich jak szparag i chrzan, zrównoważony rozwój naszego regionu jest dla nas ważną kwestią. Dlatego szczególnie ważne było dla nas, aby integracja biogazowni była nie tylko zgodna z filozofią naszej firmy, ale także oferowała zieloną wartość dodaną dla całego regionu – informuje Denis Scharrenberger, dyrektor zarządzający Ferme Scharrenberger.

Lokalizacja biometanowni znajduje się obecnie poza drogą, w wystarczającej odległości od sąsiedniej wioski - obsadzonej murem wokół posesji, a także wysokiej jakości rodzimymi drzewami i żywopłotami. Aby dostosować się do lokalnych mieszkańców, przeprowadzono szeroko zakrojone prace ziemne, a także dłuższe linie energetyczne i rurociągi.

Nacisk na najwyższą jakość

Podczas projektowania technologii instalacji do fermentacji różnorodnych materiałów resztkowych, duży nacisk położono na najwyższą jakość. Instalacja do produkcji biometanu ETW SmartCycle firmy ETW Energietechnik jest odpowiednio wysokiej jakości, niezawodna i łatwa w utrzymaniu. Dzięki zastosowaniu bezolejowych sprężarek śrubowych i inteligentnego systemu sterowania instalacja charakteryzuje się najniższym zużyciem energii na rynku.

Do betonowania użyto również prefabrykowanych części Drössler Umwelttechnik z fabrycznie zabetonowanymi częściami montażowymi, takimi jak elementy FF i ramy mieszadeł. Wszystkie wbudowane części mają dodatkowe kołnierze uszczelniające. Konstrukcja warstwowa ścian zbiornika jest optymalnie izolowana termicznie i już fabrycznie wyposażona w zintegrowane rury grzewcze chronione przez beton.

Technologia mieszania i separacji została wykonana przez firmę Paulmichl. Mieszadła są wyposażone w wydajną technologię napędu zewnętrznego. Szczególnie mieszadło fermentacyjne Mammut przekonuje w zakładzie w Rittershoffen silną wydajnością mieszania przy wysokiej zawartości suchej masy. Dzięki bezstopniowej regulacji hydraulicznej mieszadeł można uzyskać optymalne dostosowanie do podłoża fermentacyjnego. Panoramiczne wzierniki opracowane przez Paulmichl zapewniają operatorom wizualny wgląd i monitorowanie pracy instalacji. Niezawodna operacja separacji w zakładzie w Rittershoffen jest przeprowadzana przez separator z serii PM260, który jest specjalnie dostosowany do pozostałości po fermentacji. Za pomocą kontroli ciśnienia separatora, pompa zasilająca jest kontrolowana pod względem natężenia przepływu, dzięki czemu praca może odbywać się bez zbiornika zasilającego i rury przelewowej.

Zbiorniki do przechowywania gazu firmy Sattler, która ma prawie 45-letnie doświadczenie w tej dziedzinie, charakteryzują się niezwykle wysoką wytrzymałością na rozciąganie i wyjątkowo niską przepuszczalnością.

Dzięki systemowi dozowania ciał stałych BioG, bardziej wymagające pozostałości, takie jak słoma i obornik, mogą być wprowadzane w postaci płynnej. System w Rittershoffen składa się z podajnika BioFeeder o pojemności 190 m3. Późniejszy system mieszania BioMerge (wprowadzenie na rynek w 2022 r.) miesza płyn fermentacyjny z rozdrobnionym materiałem i pompuje go przez mimośrodową pompę ślimakową jako jednorodną masę do fermentora. Kamienie i inne ciała obce są skutecznie oddzielane w całym systemie. Pomaga to zredukować zużycie pomp, a także technologii.

Zasuwy i technologia pomiarowa są podwójnie zabezpieczone, dzięki czemu instalacja spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa firmy Rytec. Dzięki niskoenergetycznemu zakładowi przetwarzania gazu firmy ETW Energietechnik, przetwornikom częstotliwości firmy Rytec i przyszłemu skraplaniu CO2, generowany jest ujemny ślad CO2.

Źródło: ETW Energietechnik

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę