Firma igus przyspiesza podłączanie ruchomych przewodów
Pojedyncze podłączanie wielu kabli nie tylko kosztuje czas, ale także jest podatne na błędy. Dlatego firma igus opracowała różne moduły złączy Module Connect, za pomocą których można łatwo łączyć e-prowadniki. Aby podłączyć złącze do e-prowadnika, użytkownik może teraz użyć indywidualnego adaptera. Prowadnik kablowy staje się w ten sposób interfejsem, który pozwala zaoszczędzić 80% czasu montażowego.
Prowadniki kablowe są dziś stosowane wszędzie: w systemach dźwigowych, na scenach teatralnych, w maszynach do pipetowania czy w drzwiach pociągów. Bezpiecznie prowadzą elastyczne kable i węże zasilania energią elektryczną, do przesyłu danych lub mediów, a tym samym w znacznym stopniu przyczyniają się do bezawaryjnej pracy maszyny. Dotyczy to również zastosowań w budowie maszyn i urządzeń przemysłowych. Aby przyspieszyć montaż urządzenia, wielu użytkowników prowadników kablowych igus korzysta obecnie z usługi "readychain". Oznacza to, że prowadnik kablowy jest wypełniony i w pełni konfekcjonowany w złącza, poddany testowi końcowemu oraz dostarczony w stanie gotowym do podłączenia — nawet w pozycji montażowej, jeśli jest to wymagane. Dla wielu klientów skutkuje to wyraźnym zyskiem w zakresie czasu montażowego i produktywności we własnej produkcji, a dodatkowe prace, takie jak cięcie na długość i konfekcjonowanie przewodów, nie są już konieczne.
Cel: szybki montaż i demontaż
Twórcy igus nie poprzestali jednak na tym. Kolejnym logicznym krokiem jest "Module Connect". Są to znormalizowane interfejsy dla przewodów ruchomych, w których zamocowane są różne nośniki styków. Pojedyncza oprawa Module Connect może być wyposażona w maksymalnie cztery różne wkładki złączy — dla kabli zasilających, sygnałowych, BUS'owych, transmisji danych i światłowodowych oraz pneumatyki. Oprawy z kolei są połączone ze sobą za pomocą uchwytów montażowych, dzięki czemu możliwe są niemal nieograniczone warianty modułów o indywidualnych szerokościach i wysokościach. Jako wkładki zastosowano serię "Han Modular" firmy Harting.
Dzięki temu montaż i instalacja prowadnika kablowego jest jeszcze łatwiejsza: w praktyce użytkownik oszczędza tu do 80% czasu. Jednocześnie zwiększa się bezpieczeństwo, ponieważ nie da się pomylić kabli. Również użytkownik jest całkowicie elastyczny: moduły można dopasować do wypełnienia i geometrii danego prowadnika kablowego w jednej lub kilku warstwach. Pozwala to uzyskać idealne okablowanie pod względem funkcjonalności i konstrukcji w każdej aplikacji. Ze względu na płaski rodzaj oprawy i dużą gęstość styków, Module Connect jest również systemem oszczędzającym miejsce, który idealnie nadaje się do stosowania w kompaktowych pomieszczeniach.
Modułowa konstrukcja, mocne połączenie
Za pomocą akcesoriów systemy Module Connect łączą się w kompletny moduł gniazda prowadnika, który jest dokładnie dopasowany do danego zastosowania. Szczególnie korzystne są elementy blokujące i mocowania przewodów zintegrowane w oprawie. Zamykają złącze i zapewniają mocne połączenie, nawet przy dziesiątkach tysięcy ruchów. Wszystko te aspekty są dobrymi argumentami za praktycznym wykorzystaniem Module Connect — a jest ich więcej. Dzięki temu użytkownik oszczędza nie tylko miejsce i czas (podczas montażu), ale także masę: moduły złączy wykonane są ze wzmocnionego włóknem wysokowydajnego tworzywa sztucznego i są o około 50% lżejsze od klasycznych złączy prostokątnych — co jest wyraźną zaletą w zastosowaniach ruchomych.
Następny krok: adapter Module Connect
Dodatkowo firma igus dodała adapter do systemu Module Connect. Jest specjalnie zaprojektowany, aby jeszcze bardziej ułatwić połączenie prowadnika kablowego z zawartymi w nim przewodami. W zależności od serii i szerokości prowadnika oraz liczby złączy Module Connect, za pomocą druku 3D lub formowania wtryskowego z tworzywa sztucznego produkowany jest odpowiedni adapter do prowadnika, który można łatwo zamocować do Module Connect i przytwierdzić do prowadnika za pomocą mechanizmu zatrzaskowego. Funkcja i struktura tego adaptera są interesujące nie tylko z punktu widzenia projektantów. Jury konkursu "German Design Awards" przyznało adapterowi nagrodę w 2021. A w 2018 r. koncepcja Module Connect zdobyła nagrodę "reddot design award" za wzornictwo przemysłowe.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W przypadku serwisowania: wystarczy wymienić
Dla większości użytkowników prowadników kablowych, którzy już zdecydowali się na Module Connect (z adapterem czy bez), możliwość szybkiej wymiany poszczególnych segmentów prowadników i kabli jest najważniejsza. Dotyczy to producentów obrabiarek, maszyn do pakowania chleba i maszyn do obróbki drewna, a także producentów układarek magazynowych. Na przykład w układarkach magazynowych elastyczny przewód zasilający do kabiny kierowcy i urządzeń transportujących ładunek jest podzielony na oddzielne segmenty Module Connect. W przypadku konieczności wymiany segmentu (czego w praktyce nigdy nie można wykluczyć, np. w razie awarii), można to zrobić w ciągu kilku minut, jeśli segment zastępczy znajduje się w magazynie. Zapewnia to maksymalną dostępność całego zapasu. Nawiasem mówiąc, system Module Connect oferuje tak wiele zalet, że niektórzy użytkownicy korzystają z niego również bez e-prowadnika.
Źródło: igus