Firma igus wspiera producentów i operatorów maszyn oraz systemów

Firma igus wspiera producentów i operatorów maszyn igus

Kryzys energetyczny, wąskie gardła materiałowe i niedobór wykwalifikowanej siły roboczej: gospodarka staje się coraz bardziej wymagająca. Aby wspomóc producentów i operatorów maszyn oraz systemów, firma igus nie tylko zwiększyła globalne zapasy. Specjalista w dziedzinie tworzyw sztucznych pracuje również nad poprawą ekonomiczności maszyn i systemów za pomocą innowacyjnych produktów, takich jak Module Connect, złącze wtykowe dla przewodów w prowadnikach kablowych, które skraca czas montażu i konserwacji nawet o 90%.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Chociaż pandemia koronawirusa powoli wygasa, wiele łańcuchów dostaw zostało zakłóconych zimą 2022. Według ifo Institute (Instytut Badań Ekonomicznych), 63,8% firm nadal zgłaszało wąskie gardła materiałowe w listopadzie. Liczby te są szczególnie wysokie dla inżynierii mechanicznej (85,9%) i pośród producentów sprzętu elektronicznego (76,1%). Co ważne, cierpią na tym również użytkownicy. Wzrastają koszty energii, a niedobór wykwalifikowanych pracowników jest coraz bardziej odczuwalny. 

Właśnie dlatego tak ważne jest odciążenie producentów oraz operatorów maszyn i systemów — twierdzi Frank Blase, prezes firmy igus. 

Firma igus używa wysokowydajnych tworzyw sztucznych do produkcji komponentów takich jak łożyska ślizgowe, prowadniki kablowe z odpowiednimi przewodami, technologia liniowa czy rozwiązania z zakresu Ekonomicznej Automatyzacji. Ale w jaki sposób można odciążyć producentów i operatorów? 

Mamy strategię dwutorową. Inwestujemy w zapasy globalne, aby zapobiec wąskim gardłom materiałowym. Jednocześnie opracowujemy innowacyjne produkty, które pozwalają maszynom i systemom działać w bardziej ekonomiczny sposób – dodaje Frank Blase.

Działania zapobiegające wąskim gardłom materiałowym 

Aby niezawodnie zaopatrywać przemysł w produkty nawet podczas pandemii, firma igus podjęła odpowiednie kroki na wczesnym etapie. Na przykład bezpośrednio zwiększyła swoje zapasy światowe w ponad 30 oddziałach o 100 milionów euro w 2020 — podwajając w ten sposób wartości z 2019. W rezultacie, gdy zdolności produkcyjne ulegają wahaniom, np. z powodu zwolnień lekarskich pracowników związanych z COVID-19, w magazynie znajduje się wystarczająca ilość produktów, aby uniknąć wąskich gardeł materiałowych. Jednocześnie firma mimo kryzysu rozszerza produkcję w swojej siedzibie w Kolonii. Od 2020 firma igus dodała około 300 nowych wtryskarek do parku maszynowego. W maju 2023 zastał oddany do użytku nowy budynek produkcyjny o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych. 

Zwiększanie opłacalności maszyn

Jednak ochrona producentów maszyn i systemów przed wąskimi gardłami materiałowymi to nie jedyny cel firmy. Podczas opracowywania nowych produktów zwraca ona również uwagę na ekonomiczną obsługę maszyn. Jednym z przykładów tej strategii jest Module Connect, interfejs przeznaczony do łączenia przewodów elektrycznych, światłowodowych, BUS'owych i węży pneumatycznych szybciej niż kiedykolwiek. Przed uruchomieniem lub wymianą prowadnika kablowego technicy zwykle muszą podłączyć każdy przewód oddzielnie. Jest to czasochłonna praca, która jest podatna na błędy. Module Connect to wszystko zmienia. W module wtykowym w obudowie z tworzywa sztucznego do zastosowań przemysłowych, można zamocować obok siebie cztery moduły. Teraz do gry wchodzi zasada Lego. Użytkownik może modułowo połączyć ze sobą obudowy Module Connect za pomocą rynien prowadzących i elementów mocujących na wszystkich czterech stronach obudowy. W ten sposób powstają pojedyncze interfejsy, które można połączyć w jednym prostym kroku. 

Firma igus wspiera producentów i operatorów maszyn oraz systemów zdjęcie w treści artykułu

Montaż prowadników kablowych, łącznie z układaniem przewodów, dopasowywaniem długości i podłączeniem do szafy sterowniczej, zwykle zajmuje nawet kilka godzin – twierdzi Karol Lenkiewicz, Product Manager w firmie igus, zajmujący się systemami readychain i readycable. – Ale jeśli producenci oraz operatorzy maszyn i systemów użyją wstępnie zmontowanych prowadników kablowych z Module Connect, czas montażu spada aż o 90%.

Jeśli natomiast dojdzie do uszkodzenia, e-prowadniki mogą zostać wymienione w rekordowym czasie, minimalizując czas przestoju. To jeden z powodów, dla których ten interfejs zdobył nagrodę German Design Award w 2021. 

Wybitna konstrukcja to odpowiedź na wyzwania naszych czasów i kontynuowanie przemyślanego projektu – mówi Fundacja German Design Council, która przyznaje tę nagrodę od ponad dziesięciu lat.

Koszty przestojów 

"Prawdziwy koszt przestoju" (The True Cost of Downtime), badanie przeprowadzone przez Senseye, brytyjskiego producenta oprogramowania analitycznego, należącego obecnie do firmy Siemens, pokazuje znaczenie takich produktów jak Module Connect. Duże zakłady produkcyjne tracą do 323 godzin produkcyjnych rocznie z powodu przestojów maszyn i systemów. Firma Senseye przebadała 72 duże międzynarodowe firmy przemysłowe. Biorąc pod uwagę utracone przychody, czas bezczynności pracowników, kary i ponowne uruchamianie maszyn, każda godzina przestoju kosztuje średnio 532 000 dolarów. 

Liczby jasno pokazują, że każda minuta zaoszczędzonego czasu podczas wymiany prowadnika kablowego oznacza zaoszczędzone pieniądze – mówi Lenkiewicz.

Właśnie dlatego gotowe do instalacji systemy readychain z interfejsem Module Connect są obecnie popularne wśród użytkowników na całym świecie. Można je znaleźć w takich zastosowaniach, jak układarki magazynowe i obrabiarki, ale również w dźwigach przeładunkowych, a także w bardziej nietypowych zastosowaniach, takich jak maszyna do pakowania tostów czy transport dużych płyt w przemyśle meblarskim. Gotowe do montażu produkty e-spool z interfejsem Module Connect są również używane w teatrach przy pracy nad scenografią i oświetleniem.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę