Firma igus przedstawia usługę FastLine dla konstruktorów w branży automotive

Firma igus przedstawia usługę FastLine igus

Pracujący pod dużą presją czasu projektanci wyposażenia samochodów, a także pracownicy działu zaopatrzenia mogą odetchnąć z ulgą. Dotychczas, gdy potrzebowali w krótkim czasie nowej formy wtryskowej dla niekatalogowego elementu nadającego się do produkcji seryjnej i odpornego na zużycie ślizgowe, musieli czekać nawet do sześciu tygodni. Aktualnie czas dostawy pierwszych sampli z nowej formy to zaledwie 7 dni, a wszystko dzięki usłudze FastLine. Dzięki specjalnej aplikacji - kreatorowi iglidur IBD - klienci mogą szybko zamówić łożysko ślizgowe z trybopolimerów oferowanych przez igus. Wymagana część jest konfigurowana online i zamawiana w w zaledwie czterech prostych krokach.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Wielu projektantów z działu R&D i pracowników działu zaopatrzenia w branży automotive zna ten problem: potrzebują jak najszybciej niekatalogowego komponentu spoza produktów dostępnych „z półki” — np. łożyska ślizgowego do regulacji wysokości fotela samochodowego. Odpalić drukarkę 3D? Łożysko byłoby wydrukowane szybko, ale niewystarczająco blisko rozwiązania z późniejszej produkcji seryjnej — częściowo z powodu różnych tolerancji, czy właściwości materiału użytego do wykonania metodą druku 3D. Część nie byłaby więc reprezentatywna dla sprawdzenia wykraczającego poza fazę wstępnego prototypu. To samo dotyczy produkcji przy użyciu tokarek i frezarek CNC. Skrawanie wiąże się z innymi właściwościami powierzchni w porównaniu z formowaniem wtryskowym. Ponadto nie wszystkie materiały, które można użyć do produkcji z wtrysku są dostępne w postaci półproduktów do skrawania. A jak wygląda produkcja specjalnego łożyska poprzez formowanie wtryskowe? Wyprodukowanie odpowiedniego narzędzia często trwa nawet do sześciu tygodni lub dłużej. Niewygodne, gdy liczy się czas.

Konfiguracja ślizgowych panewek cylindrycznych, kołnierzowych i podkładek w ciągu kilku sekund

Aby rozwiązać ten problem i umożliwić sprawne przeprowadzenie testów z pierwszymi próbkami, możliwie najbardziej zbliżonymi do produktu seryjnego, firma igus opracowała usługę o nazwie FastLine – między innymi dla przemysłu motoryzacyjnego. Umożliwia ona łatwą konfigurację i zamawianie łożysk ślizgowych zoptymalizowanych pod kątem tarcia w czterech prostych krokach — za pomocą narzędzia online "Kreator łożysk ślizgowych iglidur". W pierwszym kroku należy wbrać wymagany kształt — na przykład tuleję z kołnierzem. Następnie odpowiedni trybopolimer iglidur. Charakterystyki materiałów, takie jak maksymalna temperatura otoczenia, czy maksymalny nacisk powierzchniowy, są wyświetlane na marginesie konfiguratora. Po wprowadzeniu wymaganych wymiarów łożyska — średnicy wewnętrznej, zewnętrznej, średnicy kołnierza i długości i grubości kołnierza — użytkownik natychmiast widzi cenę całkowitą z użyciem metody wtryskowej i może złożyć zamówienie. 

Modele 3D w postaci plików STEP i rysunki płaskie w formacie PDF łożyska są również dostępne do bezpłatnego pobrania w celu dalszego planowania i projektowania. I tak to się dzieje: po złożeniu zamówienia narzędzie online automatycznie tworzy modele CAM i inne pliki projektowe, które zespół pracowników igus z iForm (wewnętrznej narzędziowni) wykorzystuje do programowania obrabiarek CNC w sposób półautomatyczny. Oznacza to, że maszyny mogą rozpocząć produkcję narzędzia do formowania wtryskowego szybciej niż kiedykolwiek, przy minimalnym wysiłku ręcznym. Standaryzacja procesu z krótkim czasem  realizacji, która wygrała konkurs "Excellence in Production" przeprowadzony przez laboratorium obrabiarek WZL Uniwersytetu RWTH Aachen i Instytutu Fraunhofera ds. Technologii Produkcji (IPT) w kategorii "Wewnętrzna produkcja narzędzi od 50 pracowników".

Czas produkcji spada do siedmiu dni

Ta interakcja konfiguracji online, sieciowania maszyn i automatyzacji procesów jest nowością w produkcji narzędzi – mówi Stefan Loockmann-Rittich, manager działu iglidur w firmie igus. – W rezultacie usługa FastLine pozwala nam skrócić czas produkcji form wtryskowych dla tulei cylindrycznych, tulei kołnierzowych i podkładek o niestandardowych wymiarach, które nadają się do produkcji seryjnej, z sześciu tygodni do siedmiu dni.

Klienci otrzymują komponenty produkowane na indywidualne zamówienie odpowiednio szybciej i mogą rozpocząć sprawdzenie swoich podzespołów.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę