Igus z łożyskami kulkowymi z recyklingowanych tworzyw sztucznych

Igus z łożyskami kulkowymi z tworzyw sztucznych igus

Firma igus robi kolejny krok w kierunku zrównoważonej produkcji tworzyw sztucznych: firma wykorzystuje wysokowydajne pozostałości tworzywa sztucznego xirodur B180 powstałego podczas produkcji metodą formowania wtryskowego, do produkcji ekologicznego łożyska kulkowego xiros w wersji ECO. Wersja z recyklingu ma prawie taką samą specyfikacje techniczną i limity obciążenia.
 

Nawet najlepsza produkcja za pośrednictwem formowania wtryskowego nie jest w stanie poddać 100% recyklingowi tworzyw sztucznych z zamkniętego obiegu. Niedolane części czy nadlewki są często nieuniknione. Dotyczy to również produkcji łożysk poprzecznych firmy igus, których pierścienie wewnętrzne i zewnętrzne są wykonane między innymi z wysokowydajnego tworzywa sztucznego xirodur B180. Jednak producenci mogą wybrać, co stanie się z nadmiarem materiału. Wyrzucanie ich do odpadów przemysłowych nie wchodzi w grę z oczywistych powodów. Oznacza to bezpowrotną utratę cennego surowca, a emisje ze spalania zwiększają zanieczyszczenie.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Firma świadoma odpowiedzialności

– Jako producent tworzyw sztucznych jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności wobec ludzi i przyrody. Dlatego opracowaliśmy proces recyklingu pozostałości wysokowydajnego tworzywa sztucznego xirodur B180 – informuje Monika Korzeniowska, manager produktu polimerowych łożysk kulkowych xiros. Nadmiarowe ilości tworzywa sztucznego xirodur B180 ECO, które ma charakterystyczny zielony kolor, są wykorzystywane w procesie formowania wtryskowego w firmie igus do produkcji łożyska poprzecznego xiros wykonanego z materiałów pochodzących z recyklingu. 

Nowy wariant ECO składa się z czterech elementów: bieżnie wewnętrzne i zewnętrzne wykonane są z recyklingowanego xirodur B180 ECO, koszyczek wykonany jest z recyklingowanego materiału iglidur J4, a kulki wykonane są ze stali nierdzewnej lub szkła — połączenie, które zapewnia, że klienci nie muszą rezygnować z jakości

– Nasze laboratorium testowe w Kolonii dowodzi, że wersja łożyska kulkowego z materiałów pochodzących z recyklingu osiąga prawie takie same właściwości techniczne i limity obciążenia jak oryginał – mówi Monika Korzeniowska. – Jedyną wadą jest to, że przetworzony plastik xirodur B180 ECO nie jest już zgodny z wymogami FDA, a zatem nie nadaje się do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

Ale jest tak wiele zastosowań niezwiązanych z żywnością, które sprawiają, że wersja z recyklingu jest warta zachodu. Podobnie jak oryginał, ekologiczne łożyska kulkowe pochodzące z recyklingu umożliwiają cichą, bezsmarową oraz higieniczną pracę na sucho w maszynach i systemach, na przykład w przemyśle poligraficznym, maszynach do etykietowania i pakowania. W tym przypadku łożyska polimerowe w wersji ECO wykazują również pewne zalety w porównaniu z klasycznymi łożyskami metalowymi, takie jak np. łożysko kulkowe z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu jest odporne na korozję, szczególnie odporne na chemikalia, niemagnetyczne i izolujące elektrycznie. Ponadto jest do 60% lżejsze i kosztuje o 40% mniej niż jego metalowy odpowiednik. 

W kierunku zrównoważonej produkcji 

Nowy materiał z recyklingu xirodur B180 ECO to kolejny krok na drodze firmy igus do zrównoważonego rozwoju w produkcji tworzyw sztucznych. Cylindryczne łożyska ślizgowe wykonane z wysokowydajnych tworzyw sztucznych dostępne są w wersji ECO od połowy 2022. W przypadku 16 podstawowych materiałów iglidur, firma igus zapewnia dokładnie taki sam ślad CO2 jak emisje z zakresu 3. Ponadto w 2019 firma uruchomiła eko-prowadnik, program recyklingu zużytych prowadników kablowych – niezależnie od producenta. Eko-prowadnik E2.1CG to pierwszy na świecie prowadnik kablowy wykonany w 100% z regranulatu.

Od początku programu firma igus zebrała i poddała recyklingowi 60 ton wysokowydajnych tworzyw sztucznych, przetworzyła je w nowe prowadniki oraz przeniosła z klasycznej gospodarki liniowej do gospodarki o obiegu zamkniętym. Kolejnym olbrzymim krokiem do osiągnięcia zerowej emisji netto jest inwestycja firmy igus w Mura Technology, firmę, której technologia przekształca nienadające się do recyklingu odpady z tworzyw sztucznych w ropę naftową w ciągu 20 minut. Olej można następnie wykorzystać do produkcji nowego granulatu tworzywa sztucznego.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę