Firma Krosno Metal wybiera P1 Salvagnini, w pełni elektryczne centrum gnące

Firma Krosno Metal wybiera P1 Salvagnini Salvagnini

Firma Krosno Metal, powszechnie znana pod nazwą handlową Rilling, jest wiodącym producentem profesjonalnego sprzętu chłodniczego dla branży HO.RE.CA. Jej asortyment obejmuje szafy chłodnicze i mroźnicze, stoły chłodnicze i mroźnicze, lady barowe chłodnicze, schładzarki odpadów i wysoce zaawansowane schładzarko-zamrażarki szokowe. Dzięki ciągłym inwestycjom w nowe technologie – szczególnie dzięki najnowszemu zakupowi centrum gnącego P1 Salvagnini – firma Krosno Metal zapewnia wysoką jakość i innowacyjność swoich produktów oraz zaspokaja zmieniające się potrzeby rynku.

Powiązane firmy

Salvagnini Polska Sp. z o.o.

Dobra pozycja dzięki ciągłemu doskonaleniu

Produkty wytwarzane w naszym zakładzie w Krośnie Odrzańskim sprzedajemy na najbardziej wymagające rynki w Europie. Kraje, takie jak Niemcy, Szwecja, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Czechy, Słowacja i Rumunia, są naszymi głównymi odbiorcami, a jedna trzecia naszej sprzedaży trafia do polskich klientów – wyjaśnia Adam Tyski, dyrektor zarządzający firmy Krosno Metal. 

Tak duży rozwój zawdzięczamy niezwykle wysokiej jakości, która od 16 lat wyróżnia produkty naszej firmy. W szczególności nowoczesne procesy produkcyjne i ich ciągłe doskonalenie, czas dostawy nieprzekraczający 48 godzin, a także poszanowanie środowiska są kluczowymi czynnikami dobrego pozycjonowania i wysokiego zadowolenia klientów. Liczby mówią same za siebie.  

Na dzisiaj możemy się pochwalić 90 wysoko wyspecjalizowanymi pracownikami, produkcją 10 000 urządzeń rocznie i obrotami na poziomie ponad 82 mln zł – mówi dyrektor zarządzający.  

Produkcja skupia się na gięciu blachy

Produkcja w firmie Krosno Metal zawsze wykorzystywała centra gnące Salvagnini. Firma po raz pierwszy nawiązała kontakt z Salvagnini w 2010 r., kiedy zakupiła swoje pierwsze centrum gnące, półautomatyczne P4.

Pierwsza inwestycja była prawdziwym wyzwaniem – stwierdza Marcin Pawlak, kierownik techniczny. – Musieliśmy nauczyć się wszystkiego od podstaw.

Wraz ze zmieniającymi się potrzebami produkcyjnymi zmieniają się jednak także dostępne technologie. W 2014 r. firma Krosno Metal włączyła do swojego parku maszynowego centrum gnące P2 o maksymalnej długości gięcia 2,5 m, które najlepiej odpowiadało jej potrzebom produkcyjnym. Już wówczas to centrum charakteryzowało się elastycznym procesem gięcia Salvagnini, który dzięki automatycznym cyklom gięcia i obsługi zapewnia wysoką produktywność, a dzięki specjalistycznym narzędziom do gięcia – elastyczność.

gięcie blachy

I tak pozostało do dziś. Doskonały wybór z imponującymi wynikami. Automatyczna zmiana narzędzi wykonywana jest bardzo szybko, co w efekcie eliminuje straty – dodaje kierownik techniczny.

Nowa era: większa zdolność produkcyjna wymaga bardziej zaawansowanej technologicznie maszyny

Kierując się pozytywnymi doświadczeniami, związanymi od 2010 r. z centrami gnącymi Salvagnini, firma Krosno Metal ponownie jako partnera wybrała tę włoską firmę. W związku z dynamicznym rozwojem działu obróbki blach w 2022 r. podjęto decyzję o zakupie nowego centrum gnącego P1.

Zdecydowaliśmy się na P1, w pełni elektryczne centrum gnące, które zużywa mniej niż 3 kW energii i zajmuje zaledwie 8 m2 powierzchni – mówi Pawlak. – Wybraliśmy P1 zdolne do produkcji elementów o maksymalnej długości gięcia 1250 mm i grubości blachy 1,3 mm.

Zintegrowane technologie adaptacyjne sprawiają, że system stosuje inteligentne rozwiązania i potrafi automatycznie dostosować się do zmian, które zachodzą w materiale i środowisku zewnętrznym. Jednocześnie eliminuje korekty i zwiększa gamę produktów możliwych do wykonania. 

P1 to maszyna idealnie nadająca się do produkcji wielu naszych elementów ze stali nierdzewnej. A dzięki opatentowanej kinematyce jednostki gnącej może osiągać gięcia i geometrie, których nie da się wykonać na innych centrach gnących – podkreśla kierownik techniczny firmy Metal Krosno. – Dzięki P1 udało nam się odciążyć P2 przy zachowaniu takiej samej jakości wyrobu. Co więcej, pracujemy teraz na dwie zmiany bez nadgodzin.

Załadunek i rozładunek to czynności wykonywane przez operatora, który umieszcza blachę na stole roboczym i odbiera produkt po gięciu. Cykl centrum gnącego P1 minimalizuje wpływ tych czynności na całkowity czas operacji, bo umożliwia rozładunek produktu po umieszczeniu arkusza na stole roboczym – łącząc w ten sposób dwie czynności w jednym działaniu. Dzięki mniejszym ograniczeniom maszyny wiele elementów nie musi być gięte na prasach manualnych. 

Obecnie są one gięte w trybie automatycznym na nowym P1. Jedną z najbardziej interesujących funkcji jest jednak opracowana przez Salvagnini i udoskonalana przez lata formuła gięcia – kontynuuje Pawlak. – Określa ona siłę i zarządza ruchami narzędzi uniwersalnych, analizując w czasie rzeczywistym różne parametry (w tym ugięcie, temperaturę i grubość), gwarantując precyzję, powtarzalność i jakość gotowego produktu. Podsumowując, przyniosło to nam wiele korzyści: zmniejszenie kosztów produkcji na jednostkę, wdrożenie zasad lean manufacturing, skrócenie czasu zmiany narzędzi, zwiększenie wydajności, skrócenie czasu realizacji zamówień i optymalizację kosztów pracy.

Partnerstwo patrzące w przyszłość

Krosno Metal na tym nie poprzestaje i wybiega w przyszłość. Żeby usprawnić i zoptymalizować procesy produkcyjne, maksymalnie dostosowując je do wyzwań i potrzeb rynku, firma planuje wymienić obecne P2 na nowszy model. I po raz kolejny Krosno Metal nie ma wątpliwości co do wyboru centrum gnącego produkcji Salvagnini. 

Wysoko oceniam współpracę między naszymi firmami Krosno Metal a Salvagnini. Szczególnie dobrze oceniam współpracę z serwisem, czy to jest teleserwis, czy kontakt bezpośredni. Zawsze jesteśmy profesjonalnie obsłużeni. A w tym roku postanowiliśmy skorzystać z umowy serwisowej, dzięki której nasze maszyny będą w jeszcze lepszej kondycji – zakończył Pawlak, dodając: – Krótko mówiąc, to współpraca, która przetrwała próbę czasu.

Źródło: Salvagnini

Galeria artykułu

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę