Firma Krosno Metal wybiera P1 Salvagnini, w pełni elektryczne centrum gnące
Firma Krosno Metal, powszechnie znana pod nazwą handlową Rilling, jest wiodącym producentem profesjonalnego sprzętu chłodniczego dla branży HO.RE.CA. Jej asortyment obejmuje szafy chłodnicze i mroźnicze, stoły chłodnicze i mroźnicze, lady barowe chłodnicze, schładzarki odpadów i wysoce zaawansowane schładzarko-zamrażarki szokowe. Dzięki ciągłym inwestycjom w nowe technologie – szczególnie dzięki najnowszemu zakupowi centrum gnącego P1 Salvagnini – firma Krosno Metal zapewnia wysoką jakość i innowacyjność swoich produktów oraz zaspokaja zmieniające się potrzeby rynku.
Dobra pozycja dzięki ciągłemu doskonaleniu
– Produkty wytwarzane w naszym zakładzie w Krośnie Odrzańskim sprzedajemy na najbardziej wymagające rynki w Europie. Kraje, takie jak Niemcy, Szwecja, Dania, Wielka Brytania, Irlandia, Czechy, Słowacja i Rumunia, są naszymi głównymi odbiorcami, a jedna trzecia naszej sprzedaży trafia do polskich klientów – wyjaśnia Adam Tyski, dyrektor zarządzający firmy Krosno Metal.
Tak duży rozwój zawdzięczamy niezwykle wysokiej jakości, która od 16 lat wyróżnia produkty naszej firmy. W szczególności nowoczesne procesy produkcyjne i ich ciągłe doskonalenie, czas dostawy nieprzekraczający 48 godzin, a także poszanowanie środowiska są kluczowymi czynnikami dobrego pozycjonowania i wysokiego zadowolenia klientów. Liczby mówią same za siebie.
– Na dzisiaj możemy się pochwalić 90 wysoko wyspecjalizowanymi pracownikami, produkcją 10 000 urządzeń rocznie i obrotami na poziomie ponad 82 mln zł – mówi dyrektor zarządzający.
Produkcja skupia się na gięciu blachy
Produkcja w firmie Krosno Metal zawsze wykorzystywała centra gnące Salvagnini. Firma po raz pierwszy nawiązała kontakt z Salvagnini w 2010 r., kiedy zakupiła swoje pierwsze centrum gnące, półautomatyczne P4.
– Pierwsza inwestycja była prawdziwym wyzwaniem – stwierdza Marcin Pawlak, kierownik techniczny. – Musieliśmy nauczyć się wszystkiego od podstaw.
Wraz ze zmieniającymi się potrzebami produkcyjnymi zmieniają się jednak także dostępne technologie. W 2014 r. firma Krosno Metal włączyła do swojego parku maszynowego centrum gnące P2 o maksymalnej długości gięcia 2,5 m, które najlepiej odpowiadało jej potrzebom produkcyjnym. Już wówczas to centrum charakteryzowało się elastycznym procesem gięcia Salvagnini, który dzięki automatycznym cyklom gięcia i obsługi zapewnia wysoką produktywność, a dzięki specjalistycznym narzędziom do gięcia – elastyczność.
– I tak pozostało do dziś. Doskonały wybór z imponującymi wynikami. Automatyczna zmiana narzędzi wykonywana jest bardzo szybko, co w efekcie eliminuje straty – dodaje kierownik techniczny.
Nowa era: większa zdolność produkcyjna wymaga bardziej zaawansowanej technologicznie maszyny
Kierując się pozytywnymi doświadczeniami, związanymi od 2010 r. z centrami gnącymi Salvagnini, firma Krosno Metal ponownie jako partnera wybrała tę włoską firmę. W związku z dynamicznym rozwojem działu obróbki blach w 2022 r. podjęto decyzję o zakupie nowego centrum gnącego P1.
– Zdecydowaliśmy się na P1, w pełni elektryczne centrum gnące, które zużywa mniej niż 3 kW energii i zajmuje zaledwie 8 m2 powierzchni – mówi Pawlak. – Wybraliśmy P1 zdolne do produkcji elementów o maksymalnej długości gięcia 1250 mm i grubości blachy 1,3 mm.
Zintegrowane technologie adaptacyjne sprawiają, że system stosuje inteligentne rozwiązania i potrafi automatycznie dostosować się do zmian, które zachodzą w materiale i środowisku zewnętrznym. Jednocześnie eliminuje korekty i zwiększa gamę produktów możliwych do wykonania.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– P1 to maszyna idealnie nadająca się do produkcji wielu naszych elementów ze stali nierdzewnej. A dzięki opatentowanej kinematyce jednostki gnącej może osiągać gięcia i geometrie, których nie da się wykonać na innych centrach gnących – podkreśla kierownik techniczny firmy Metal Krosno. – Dzięki P1 udało nam się odciążyć P2 przy zachowaniu takiej samej jakości wyrobu. Co więcej, pracujemy teraz na dwie zmiany bez nadgodzin.
Załadunek i rozładunek to czynności wykonywane przez operatora, który umieszcza blachę na stole roboczym i odbiera produkt po gięciu. Cykl centrum gnącego P1 minimalizuje wpływ tych czynności na całkowity czas operacji, bo umożliwia rozładunek produktu po umieszczeniu arkusza na stole roboczym – łącząc w ten sposób dwie czynności w jednym działaniu. Dzięki mniejszym ograniczeniom maszyny wiele elementów nie musi być gięte na prasach manualnych.
– Obecnie są one gięte w trybie automatycznym na nowym P1. Jedną z najbardziej interesujących funkcji jest jednak opracowana przez Salvagnini i udoskonalana przez lata formuła gięcia – kontynuuje Pawlak. – Określa ona siłę i zarządza ruchami narzędzi uniwersalnych, analizując w czasie rzeczywistym różne parametry (w tym ugięcie, temperaturę i grubość), gwarantując precyzję, powtarzalność i jakość gotowego produktu. Podsumowując, przyniosło to nam wiele korzyści: zmniejszenie kosztów produkcji na jednostkę, wdrożenie zasad lean manufacturing, skrócenie czasu zmiany narzędzi, zwiększenie wydajności, skrócenie czasu realizacji zamówień i optymalizację kosztów pracy.
Partnerstwo patrzące w przyszłość
Krosno Metal na tym nie poprzestaje i wybiega w przyszłość. Żeby usprawnić i zoptymalizować procesy produkcyjne, maksymalnie dostosowując je do wyzwań i potrzeb rynku, firma planuje wymienić obecne P2 na nowszy model. I po raz kolejny Krosno Metal nie ma wątpliwości co do wyboru centrum gnącego produkcji Salvagnini.
– Wysoko oceniam współpracę między naszymi firmami Krosno Metal a Salvagnini. Szczególnie dobrze oceniam współpracę z serwisem, czy to jest teleserwis, czy kontakt bezpośredni. Zawsze jesteśmy profesjonalnie obsłużeni. A w tym roku postanowiliśmy skorzystać z umowy serwisowej, dzięki której nasze maszyny będą w jeszcze lepszej kondycji – zakończył Pawlak, dodając: – Krótko mówiąc, to współpraca, która przetrwała próbę czasu.
Źródło: Salvagnini