Grupa Azoty stawia na innowacje

Reklama
Reklama

Firma zamknęła ubiegły rok ponad dwukrotnie wyższym zyskiem w porównaniu z 2014 rokiem. Z najnowszych danych wynika, że Grupa Azoty zarobiła ponad 691 mln zł. Prezes spółki Mariusz Bober zapowiedział jej głębszą integrację i nacisk na innowacje.

Zgodnie ze strategią Grupa Azoty planuje do 2020 roku przeznaczyć na inwestycje około 7 mld zł, za które zrealizuje 68 projektów. Jak podkreślił prezes firmy, spółka nie widzi konieczności korekty obecnej strategii. – Przede wszystkim w grupie powinny zachodzić zjawiska konsolidacji, integracji w większym stopniu i szybciej, niż to się odbywało dotychczas. Oczywiście przyniesie to dobre efekty – deklaruje Mariusz Bober.

Reklama

Przychody ze sprzedaży Grupy Azoty urosły w 2015 roku o 1,27 proc do poziomu 10 mld zł. Całkowity zysk netto spółki zamknął się kwotą 691,9 mln zł, zaś zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej – 609,5 mln zł. To wynik dwa i pół razy wyższy niż rok wcześniej. EBITDA wyniosła 1,3 mld zł, z czego niemal 1 mld zł przypadł na dział Nawozy-Agro. - Z punktu widzenia polityki finansowej głównym wyzwaniem będzie zapewnienie finansowania dla dużego programu inwestycyjnego, w trakcie którego jesteśmy - podkreśla prezes firmy.

Zarząd spodziewa się utrzymania popytu na nawozy na dotychczasowym poziomie. Podobne prognozy podtrzymuje w kwestii cen nawozów azotowych. – Według naszych prognoz przewidujemy utrzymanie wolumenu popytowego, czyli zużycia nawozów przez rolnictwo i mamy nadzieję na utrzymanie się również cen.

Reklama

Prezes Mariusz Bober zapowiedział, że nie przewiduje w tym roku zwolnień pracowników. Dodał, że spółka chce kontynuować politykę dywidendową zgodnie z zapisami jej strategii. Przed rokiem zarząd rekomendował niewypłacanie dywidendy, a rada nadzorcza i WZA przychyliły się do tej rekomendacji. Wtedy to zysk był kilkakrotnie niższy niż w 2015 r. – Nie sądzę, aby w tym roku zaistniały okoliczności do istotnych zmian w zakresie zatrudnienia – zapewnia prezes Grupy Azoty. – W spółce obowiązuje też przyjęta polityka dywidend i zarząd jest zdeterminowany, aby realizować ją długoterminowo.

Grupa Azoty to największy w Polsce i drugi w Europie producent nawozów. Notowana na GPW spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama