igus rozszerza serię prowadników kablowych o wersję odprowadzającą ładunki elektrostatyczne

igus rozszerza serię prowadników kablowych igus

Firma igus dodała do swojej serii prowadników e-skin wariant ESD przeznaczony specjalnie do bardzo wrażliwych pomieszczeń czystych. Nowy materiał modułowego prowadnika zapobiega naładowaniu elektrostatycznemu, zapewniając jednocześnie brak generowania żadnych cząstek, nawet podczas bardzo szybkich ruchów. Modułowa konstrukcja z pojedynczymi elementami umożliwia również szybkie wypełnienie systemu przewodami.

Oprócz pomieszczeń czystych wolnych od cząstek stałych, produkcja elektroniki i półprzewodników wymaga również komponentów maszyn, które odprowadzają ładunki elektrostatyczne. Nawet najmniejsze przepięcie może łatwo zniszczyć produkt. Dlatego igus dodał wariant ESD do swojej serii prowadników e-skin flat. Nowy czarny e-skin flat jest wykonany z materiału odprowadzającego ładunki elektrostatyczne.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Nowy materiał łączy atest ESD, który jest często wymagany, ze sprawdzoną, niską emisją cząstek stałych. Prowadnik nie wytwarza prawie żadnych cząstek i bezpośrednio rozprasza ładunki elektrostatyczne – mówi Kira Weller, Product Manager ds. e-prowadników w igus. – Nowy e-skin flat ESD to produkt, którego nasi klienci potrzebują do produkcji wrażliwych komponentów elektronicznych. 

Nowy prowadnik jest wykorzystywany przez takie firmy jak Weiss, specjalistę w dziedzinie automatyzacji, w jego szybkim urządzeniu pick&place HP70, które znajduje zastosowanie w takich aplikacjach jak transport materiałów w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. Firma Weiss jest entuzjastycznie nastawiona do zalet przewodu e-skin flat ESD. Prowadnik igus jest znacznie mocniejszy i cichszy oraz mniej podatny na zużycie podczas szybkich ruchów niż klasyczne rury karbowane. W przeciwieństwie do laminowanych przewodów taśmowych wykonanych z politetrafluoroetylenu (PTFE), przewód e-skin flat charakteryzuje się również modułową konstrukcją. W wewnętrznym laboratorium dla pomieszczeń czystych igus, które zostało opracowane we współpracy z Instytutem Fraunhofera, nowy przewód e-skin flat sprawdził się już w najwyższej klasie pomieszczeń czystych.

Łatwa wymiana kabla

Model "jednokomorowy" zapewnia szybki i prosty montaż e-skin flat, dzięki czemu system zasilania można łatwo rozbudować. System zip-lock umożliwia łatwą wymianę kabla. 

Jest to duża zaleta w porównaniu z powszechnie stosowanymi przewodami taśmowymi PTFE, w których żyły są zgrzane w ciągłą taśmę i nie można ich rozdzielić. Jeśli pęknie pojedynczy przewód, użytkownicy muszą wymienić cały system. To wymaga czasu i pieniędzy – mówi Weller. – W przypadku naszego e-skin flat oferujemy przewody CFCLEAN do przesyłania energii, sterowania silnikiem, magistrali i sygnałów Ethernet. W ten sposób użytkownik otrzymuje gotowy do podłączenia system zasilania energią bezpośrednio z jednego źródła.

 Jeśli potrzebne są większe odległości (do pięciu metrów), prowadnik nośny można po prostu zintegrować z modułami. Rozpórki, elementy łączące z serii e-skin flat i inteligentny ultradźwiękowy czujnik monitorowania stanu i.Cee EC.S są również kompatybilne z nowym prowadnikiem ESD.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę