Conmag Engineering przekształca taras w basen za pomocą niekorodującej technologii liniowej igus

Technologia liniowa igus pomogła Conmag Engineering Conmag Engineering

Naciśnięcie przycisku przekształca luksusowy basen w taras. Podstawę stanowi ruchome dno basenu od Conmag Engineering. Ale jaka technologia liniowa działa niezawodnie i wymaga niewielkiej konserwacji pod wodą? Inżynierowie znaleźli odpowiedź w igus — oszczędzając 30 000 euro na jednym basenie.

Siedzisz latem na tarasie, jest 38 stopni i marzysz o posiadaniu basenu? Wielu właścicieli ogródków, które są zbyt małe na basen, zna to uczucie. Rozwiązanie dostarczone przez austriacką firmę Conmag Engineering to basen, który jednocześnie pełni funkcję tarasu. Podstawą jest ruchome dno basenu. W górnej pozycji jest wystarczająco wytrzymałe, aby po nim chodzić. Ale jeśli jego właściciele zmęczą się siedzeniem na leżakach i będą gotowi na zanurzenie się w chłodnej wodzie, mogą to zrobić za naciśnięciem jednego przycisku. Dno opada do maksymalnej głębokości 1,5 metra, odsłaniając wodę, która ma już przyjemną temperaturę. Podłoga ma dziesięciocentymetrową warstwę izolacyjną na spodzie, aby zminimalizować straty ciepła. Zintegrowany system przeciwprądowy pozwala nawet na szybkie pływanie w miejscu — bez konieczności ciągłego zawracania.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Trudno dostępna technologia liniowa musi być bezobsługowa

Choć austriacki basen może wydawać się prosty i elegancki, budowa ruchomego dna była technicznym wyzwaniem.

– Podstawowym założeniem było wdrożenie ruchu liniowego, który jest stały, precyzyjny i tak niezawodny, jak to tylko możliwe – mówi Gerhard Rosskogler, product manager ds. technologii wysokociśnieniowej w Conmag.Zachowanie odpowiedniej szerokości szczeliny zapobiega drastycznemu wzrostowi ciśnienia i sił działających na konstrukcję mechanizmu opuszczającego dno. Ponieważ cały mechanizm znajduje się pod wodą i dostęp do niego jest bardzo trudny, wszystkie łożyska muszą być bezobsługowe i mieć jak najniższy współczynnik zużycia.

Prowadnice liniowa igus działają bez smarowania i są odporne na chlor

Odporne na korozję prowadnice liniowe wydawały się być odpowiednie do tego zadania. Inżynierowie projektowi natychmiast rozpoczęli pierwsze testy.

Eksperci igus udzielili nam bardzo kompetentnych porad i sprawili, że sam proces stał się szybki – stwierdza Rosskogler. – Natychmiast otrzymaliśmy bezpłatne próbki komponentów i mogliśmy szybko rozpocząć konfigurację testową. Oznaczało to, że mieliśmy znacznie dłuższą fazę testów i ostatecznie byliśmy w stanie dostarczyć klientowi sprawdzony produkt.

Mechanizm regulacji działa w następujący sposób: śruby pociągowe są zamontowane we wszystkich czterech rogach basenu. Przesuwają one podłogę w górę i w dół — bezpiecznie prowadzone za pomocą prowadnic liniowych igus drylin R z odpornymi na korozję wałkami ze stali nierdzewnej zamontowanymi w oprawach stojakowych drylin OXUM-06 wykonanych z anodowanego aluminium. Wkładki do łożysk ślizgowych wykonane z polimeru igus iglidur X zapewniają ruch o niskim współczynniku tarcia. Wkładki są odporne na wysokie obciążenia i chemikalia, mają niski poziom absorpcji wilgoci oraz charakteryzują się odpornością na zużycie pod wodą.

Redukcja kosztów o około 30 000 euro na basen

Technologia liniowa igus pomogła Conmag Engineering upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze, konserwacja mechanizmu regulacji jest praktycznie zerowa. Mikroskopijne smary stałe są zintegrowane z polimerowymi wkładkami łożysk ślizgowych, zapewniając niskie tarcie podczas pracy na sucho bez zewnętrznego smarowania. Eliminuje to konieczność smarowania i nie ma ryzyka zanieczyszczenia wody smarem. Po drugie, wszystkie elementy mechanizmu działają niezawodnie nawet podczas stałego kontaktu z wodą i chlorem.

– Połączenie stali nierdzewnej i wysokowydajnych tworzyw sztucznych sprawia, że o korozji można zapomnieć –  mówi Michael Hornung, Product Manager w dziale technologii liniowej i techniki napędowej drylin w igus.

Ponadto tworzywo sztuczne pochłania bardzo mało wilgoci.

Dzięki technologii liniowej igus, każdy basen kosztuje około 30 000 euro mniej niż poprzednio – informuje Rosskogler. 

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę