igus zaprezentował przełomową technologię na targach EMO 2023

igus zaprezentował przełomową technologię na targach EMO igus

Oprócz niedoboru wykwalifikowanych pracowników, największym wyzwaniem dla branży obrabiarek pozostają wysokie koszty energii w połączeniu z rosnącą presją kosztową i spadkiem liczby napływających zamówień. Aby przetrwać w tym środowisku, produkcja firm musi być jeszcze lepsza i w bardziej ekonomiczna. Dlatego igus zaprezentował przełomowe technologie na targach EMO 2023.Są to technologie, które wspierają firmy: opłacalne roboty, które są tak proste w obsłudze jak gra komputerowa, usługa online do szybkiej produkcji komponentów CNC wykonanych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych, rama montażowa wydrukowana w 3D oraz ekonomiczny prowadnik kablowy do zastosowań samonośnych.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Sytuacja w niemieckim przemyśle staje się coraz trudniejsza. Według badań przeprowadzonych przez Leibniz Institute for Economic Research na Uniwersytecie w Monachium, 43,1 procent firm skarżyło się na niedobór wykwalifikowanych pracowników w sierpniu 2023 r. Jednym z możliwych rozwiązań jest automatyzacja. Jeśli ludzie nie będą już dostępni, roboty mogą przejąć zadania związane z łączeniem, ładowaniem, montażem i klejeniem. Do tej pory było to przywilejem dużych firm z wystarczającym budżetem i doświadczeniem.

W czasach kryzysu należy dążyć do tego, aby małe i średnie przedsiębiorstwa mogły pracować zgodnie z mottem: „technologia w górę, koszty w dół". Wdrażamy projekty automatyzacji już od 2000 euro - szybko i przy niewielkim ryzyku – mówi Alexander Mühlens, szef działu Ekonomicznej automatyzacji w igus. – Robimy to za pomocą RBTX, platformy internetowej, na której firmy mogą montować modułowe, ekonomiczne komponenty od ponad 100 dostawców, wspierane przez naszą usługę RBTXpert. Bezpłatna zdalna konsultacja wideo umożliwia klientom kontakt z naszymi ekspertami od automatyzacji — współpraca ta ma na celu znalezienie dostosowanego do klienta rozwiązania. Zrealizowaliśmy już czterysta projektów, które można obejrzeć online, a 95% z nich to inwestycje poniżej 12 000 euro.

Na targach EMO 2023 igus zaprezentował cobota ReBeL "wyprodukowanego w Kolonii", robota z ramieniem przegubowym wykonanym z wysokowydajnego tworzywa sztucznego o masie netto wynoszącej zaledwie 8 kg i cenie 4970 euro. Jego udźwig wynoszący 2 kg sprawia, że nadaje się do załadunku i rozładunku maszyn oraz lekkich zadań typu pick-and-place na linii montażowej. Bezpłatne oprogramowanie do sterowania robotem igus z cyfrowym bliźniakiem sprawia, że jest on tak prosty w obsłudze jak gra komputerowa — przy minimalnej wiedzy programistycznej.

Indywidualne rozwiązania — szybko i łatwo

W czasach, gdy czynniki zewnętrzne wywierają presję na wiele firm produkcyjnych, płynne procesy mają kluczowe znaczenie. Zaczynają się one od zakupu specjalnych komponentów produkowanych na maszynach CNC.

– Aby zmniejszyć wysiłek związany z koordynacją, zwłaszcza w przypadkach, w których czas ma kluczowe znaczenie, oferujemy naszą usługę CNC online, a teraz umożliwiamy jeszcze szybsze i wygodniejsze przetwarzanie za pomocą zaledwie kilku kliknięć – mówi Patrick Schwitalla, inżynier produkcji lean półproduktów iglidur.

Klienci muszą jedynie przesłać model 3D swojego komponentu jako plik STEP. Narzędzie przeprowadzi automatyczną analizę wykonalności i zapewni wizualną informację zwrotną na temat punktów krytycznych dla produkcji. Poszczególne obrabiane części można skonfigurować i zamówić w ciągu zaledwie trzech minut. Gotowe do montażu systemy prowadników kablowych mogą być również szybko i bezpiecznie dostarczone do maszyny za pomocą igus: Dzięki wydrukowanemu w 3D stelażowi p-rack firma igus opracowała szybkie, proste, niemal nieskończenie konfigurowalne rozwiązanie transportowe i montażowe.

Można go dostosować do odpowiednich wymagań klienta z milimetrową precyzją. Wszystkie elementy są drukowane w ciągu 36 godzin – mówi Christian Stremlau, szef jednostki biznesowej readychain i readycable.

Jest to rozwiązanie, które nie tylko skraca czas montażu nawet o 66%, ale także jest o około 80% lżejsze niż jego metalowe odpowiedniki. Kolejną zaletą jest to, że wszystkie elementy mogą być również drukowane z kompostowalnej skrobi kukurydzianej.

Ekonomiczny prowadnik kablowy dla zastosowań samonośnych

W czasach rosnących kosztów coraz ważniejsze dla firm przemysłowych staje się unikanie przewymiarowania i inwestowanie w funkcje, które są rzeczywiście potrzebne. Dlatego igus opracował E4Q.64L dla zastosowań ze średnimi obciążeniami, do których sprawdzony e-prowadnik E4Q był wcześniej przewymiarowany.

Możemy zaoferować użytkownikom zalety naszego sprawdzonego prowadnika kablowego E4Q w cenie o 20% niższej – mówi Christian Ziegler, szef działu zarządzania e-prowadnikami.

Między innymi dlatego, że konstrukcja została zmodyfikowana. Na przykład boczne ogniwa e-prowadnika są węższe. Ale zalety E4Q pozostają niezmienne. Dzięki mechanizmowi zatrzaskowemu użytkownicy mogą otworzyć poprzeczki e-prowadnika w kilka sekund za pomocą dwóch palców. Eliminując potrzebę stosowania narzędzi, skracają czas instalacji o około 40%.

Mniej skrobania dzięki trybotaśmie

Trybotaśma wykonana z wysokowydajnych tworzyw sztucznych iglidur umożliwia firmie igus sprostanie różnorodnym wyzwaniom klientów. Jest odpowiednia do wykładania powierzchni obciążonych trybologicznie i form oraz optymalizacji zadań transportowych. Może być stosowana do ochrony krawędzi, a także jako wytłaczana wkładka do stołów roboczych. To nowe rozwiązanie pomaga firmie igus osiągnąć cel, jakim jest wyeliminowanie skrobania stołu maszyny. Wytłaczana wkładka tworzy optymalny interfejs dla tarcia między dwiema powierzchniami, zmniejszając nie tylko wysiłek skrobania, ale także zużycie i efekt "stick-slip".

Rewolucyjna prostota: Opracowywanie produktu w metaverse

igus idzie o krok dalej w rozwoju produktów i stworzył własny metaverse — iguverse. W przyszłości maszyny i systemy mogą być opracowywane szybciej, bardziej opłacalnie oraz w sposób bardziej zrównoważony niż kiedykolwiek wcześniej. Klienci, inżynierowie i sprzedawcy z całego świata mogą wspólnie realizować całe projekty inżynieryjne w wirtualnej rzeczywistości. Wspólne opracowywanie produktów w wirtualnym świecie umożliwia przeprowadzanie analiz wykonalności, które ujawniają słabe punkty konstrukcji na wczesnym etapie. Symulacje montażu i instalacji można również przeprowadzić w rzeczywistości wirtualnej, aby uniknąć błędów w planowaniu. Rozwiązania automatyzacji, na przykład, mogą być planowane, kontrolowane i testowane w przestrzeni wirtualnej. igus zademonstrował również na targach EMO różnorodne możliwości wykorzystania iguverse z nowymi scenariuszami użycia.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę