Partner firmy igus stawia na recykling tworzyw sztucznych

Partner firmy igus stawia na recykling tworzyw sztucznych igus

Brytyjska firma Mura Technology rozpoczyna w Saksonii nowy rozdział w obszarze nowoczesnego recyklingu tworzyw sztucznych. W Böhlen ma powstać pierwszy w Niemczech zakład recyklingu chemicznego o wydajności do 120 000 ton rocznie. To ważny krok w kierunku ochrony środowiska i utrzymania cennych tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym.

Podczas gdy Niemcy są światowymi liderami w recyklingu, WWF, organizacja zajmująca się ochroną przyrody, twierdzi, że co roku spalanych jest 1,6 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych o wartości 3,8 miliarda euro. Powodem jest to, że recykling bez mieszania był do tej pory praktycznie niemożliwy, ponieważ wiele produktów, takich jak folie z opakowań do żywności, składa się z kilku tworzyw sztucznych, których nie można oddzielić mechanicznie. Nowy rodzaj zakładu recyklingu ma to zmienić. Mura Technology, brytyjska firma recyklingowa, wybuduje go we współpracy z amerykańską firmą chemiczną i producentem tworzyw sztucznych Dow w Böhle. Będzie to pierwszy tego typu zakład w Niemczech.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Metoda HydroPRS zamienia plastik z powrotem w olej

Cechą szczególną zakładu Böhlen jest nowatorski rodzaj recyklingu chemicznego zwany hydrotermalnym rozwiązaniem recyklingu tworzyw sztucznych (HydroPRS). HydroPRS zamienia tworzywa sztuczne w olej przy użyciu tylko wody, ciepła i ciśnienia – cały zajmuje zaledwie 30 minut. Olej może być następnie wykorzystany do produkcji wysokiej jakości granulatu do zupełnie nowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Pozwala to nawet na wielokrotny recykling tego samego materiału. 

Wynalazek Mura Technology wykracza poza granice znanego recyklingu chemicznego – mówi Frank Blase, dyrektor generalny firmy igus. – Technologia HydroPRS otwiera nowe możliwości uczynienia z plastiku wysokowydajnego źródła oleju bez zużycia dużej ilości energii.

W 2020 r. igus stał się pierwszą firmą w branży, która zainwestowała około 5 milionów euro w start-up Mura Technology, aby pomóc tej technologii osiągnąć przełom. Około półtora roku później partnerem został również KBR, wiodący międzynarodowy dostawca rozwiązań naukowych, technologicznych i inżynierskich. Następnie pojawili się inni partnerzy, w tym Dow, Chevron Phillips Chemical i LG Chemical. Partnerstwo ma na celu zwiększenie możliwości recyklingu o 600 000 ton do 2030 r.

Zakład recyklingu tworzyw sztucznych o wydajności 120 000 ton rocznie

Budowa zakładu recyklingu tworzyw sztucznych w Böhlen ma rozpocząć się z końcem br., a zakład ma zacząć działać w 2025 r. Jego zdolność do recyklingu wynosi około 120 000 ton plastiku rocznie. Kolejne zakłady powstaną na całym świecie — w Azji, USA i Anglii. Mura Technology buduje obecnie pierwszy, komercyjny zakład HydroPRS w Teeside w północno-wschodniej Anglii. Wejdzie do użytku w pierwszej połowie 2023 i każdego roku podda recyklingowi ponad 24 000 ton plastiku. Oczekuje się, że do 2030 wszystkie zakłady na całym świecie osiągną roczną wydajność 100 000 000 ton.

igus napędza gospodarkę obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych

igus wspiera innowacje w zakresie recyklingu Mura Technology od jego początkowej fazy, ponieważ deklarowanym celem firmy jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego tworzyw sztucznych. Recykling mechaniczny istnieje od ponad 50 lat. Firma wykorzystuje 99% odpadów z tworzyw sztucznych powstających podczas produkcji jako nowy granulat do wtryskarek. W 2019 r. igus uruchomił również program recyklingu zużytych e-prowadników pod nazwą "eko-prowadnik". W 2022 r. pierwszy na świecie e-prowadnik został stworzony w całości z materiału pochodzącego z recyklingu — podobnie jak asortyment łożysk ślizgowych z regranulatu odpadów produkcyjnych. Wraz ze swoim partnerem mtrl, igus opracowuje również wytrzymały rower z tworzywa sztucznego do miejskiej mobilności, którego rama i koła mogą być wykonane z odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady z tworzyw sztucznych na wysypiskach na całym świecie można zatem przekształcić w cenny zasób.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę