Nowe łożysko wieńcowe w serii iglidur PRT od igus

Nowe łożysko wieńcowe w serii iglidur PRT od igus igus

Jest przystępny cenowo, kompaktowy, ma niską masę i jest gotowy do montażu: igus dodał minimalistyczny, ekonomiczny wariant do portfolio serii łożysk talerzowych iglidur PRT. PRT-05-15-PC nie tylko obniża koszty, ale także chroni środowisko. Nowe łożysko wieńcowe składa się w 97% z regranulowanych, wysokowydajnych tworzyw sztucznych.

Od maszyny pakującej, przez linię montażową, po stół operacyjny: łożyska wieńcowe są stosowane w wielu aplikacjach, gdzie ruch odbywa się wokół stałej osi. W przypadku wielu zastosowań o względnie niedużych obciążeniach, takich jak stojaki reklamowe, niektóre zastosowania meblowe, obracane wyświetlacze, czy lampy medyczne, łożyska są często przewymiarowane i zbyt drogie. W takich zastosowaniach często stosuje się metalowe, kulkowe łożyska wieńcowe. Problem polega na tym, że łożyska te często zajmują dużo miejsca, są ciężkie i wymagają specjalistycznego montażu. Są one również wymagające pod względem konserwacji, ponieważ do poprawnego działania konieczne jest ich regularne smarowanie. 

Powiązane firmy

Aby wyeliminować te wady, zdecydowaliśmy się dodać gotowy do montażu, ekonomiczny wariant do naszej oferty łożysk talerzowych — mówi Michał Obrębski, Product Manager iglidur w igus. – Do tej pory na rynku nie było prawie żadnych gotowych do montażu, stosunkowo niedrogich łożysk wieńcowych — mówi Obrębski.

Minimalistyczna konstrukcja 

Nowa, ekonomiczna konstrukcja łożyska jest zgodna z zasadami minimalizmu. 

Naszym celem było wyprodukowanie lekkiego, kompaktowego, gotowego do montażu łożyska z jak najmniejszą liczbą komponentów — mówi Obrębski. 

PRT-05-15-PC składa się tylko z pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego, które ślizgają się po sobie, bez użycia żadnych elementów pośrednich w postaci kulek. Jest produkowane w ekonomicznym procesie formowania wtryskowego w całości z lekkiego, wysokowydajnego tworzywa sztucznego — bez grama metalu. Ma średnicę 100 milimetrów, wysokość zaledwie 10 milimetrów i waży 72 gramy. Zmniejszona złożoność sprawia, że nowe, ekonomiczne łożysko wieńcowe jest nie tylko kompaktowe i lekkie, ale także szybkie w montażu. 

Nasi pracownicy muszą jedynie połączyć pierścień wewnętrzny i zewnętrzny za pomocą łożyska klipsowego. Dzięki temu możemy oferować naszym klientom łożyska w atrakcyjnych cenach — mówi Obrębski.

Ekonomiczne łożysko talerzowe wykonane w 97% z regranulatu

PRT-05-15-PC nie tylko obniża koszty, ale także chroni środowisko. Nowe łożysko talerzowe składa się w 97% z regranulowanych, wysokowydajnych tworzyw sztucznych: iglidur M260 oraz iglidur P4. Do wyprodukowania łożysk użyto już raz przetworzonych materiałów, które pierwotnie np. wypełniały kanał dolotowy do formy. To wciąż cenny materiał o bardzo dobrych właściwościach trybologicznych. W ten sposób cenne tworzywa sztuczne zamiast poddane utylizacji i spaleniu ponownie trafiają do zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym. Materiały iglidur w swoim składzie zawierają środki smarne w postaci stałej, przez co nie wymagają dodatkowego, zewnętrznego smarowania. To jest dodatkową zaletą w kontekście środowiska. Każdego roku miliony ton smarów zanieczyszczają wody i glebę. Nowe łożyska PRT są wytrzymałe, zwłaszcza w zastosowaniach na zewnątrz, nie korodują oraz są odporne na zanieczyszczenia. Oznacza to, że nie trzeba ich tak często wymieniać. 

W ten sposób iglidur PRT-05-15-PC przyczynia się do realizacji strategii zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej – mówi Obrębski. 

Strategia ta ma na celu uczynienie Europy pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050, przy jednoczesnym pobudzeniu wzrostu gospodarczego.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę