Internet Rzeczy – nowa era dla maszyn terenowych

Internet Rzeczy – nowa era dla maszyn terenowych Parker Hannifin

Choć systemy IoT są wykorzystywane w maszynach terenowych już od kilku lat, obecnie wielu producentów sprzętu oferuje rozwiązania przenoszące całość na jeszcze wyższy poziom. Nowoczesne rozwiązania  IoT pozwalają na zdalną diagnostykę, aktualizacje drogą bezprzewodową, inteligentną hydraulikę, analizę danych oraz zautomatyzowane generowanie raportów użytkownika. Mogą również zwiększać efektywność maszyn i personelu, tworząc specjalne zalecenia i powiadomienia dla operatorów.

Rozwiązania IoT mogą również ograniczać emisję przez optymalizację efektywności trasy i transportu floty. Pozwalają także na monitorowanie pracy na biegu jałowym, podczas której dochodzi do spalania paliwa i emisji zanieczyszczeń. Dzięki monitoringowi możliwe jest określenie okoliczności, w których pojazdy są pozostawiane na biegu jałowym.

Korzyści z wprowadzenia rozwiązań IoT

Warto zauważyć, że wprowadzanie rozwiązań IoT do sprzętu mobilnego ogranicza ryzyko wypadków zarówno wśród operatorów, jak i współpracowników, a dane dostarczane przez systemy IoT mogą być wykorzystywane podczas szkoleń dla operatorów. Dalsze dane dotyczące bezpieczeństwa obejmują: monitorowanie ciśnienia i temperatury w oponach; monitorowanie obciążenia osi przez obiekty zewnętrzne; ostrzeżenia o gwałtownym hamowaniu, gwałtownym przyspieszaniu, zbyt długiej pracy na biegu jałowym czy niezapiętych pasach bezpieczeństwa; a także geofencing (wyznaczanie wirtualnych granic rzeczywistych obszarów).

Dzięki wprowadzaniu rozwiązań IoT jako technologii bezpieczeństwa można uzyskać dostęp do narzędzi wykorzystywanych do szkolenia i oceniania pracowników. Inwestycja w taką technologię staje się szczególnie wartościowa, gdy porówna się koszt rozwiązania IoT z potencjalnym kosztem wypadku. Co istotne, dostępne obecnie systemy IoT są projektowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych i atmosferycznych. Nadają się zarówno do nowych zastosowań, jak i projektów modernizacyjnych. Przyszłością mobilnych systemów IoT kierują standardy wymiany informacji i interoperacyjność pomiędzy komponentami i urządzeniami. Uczenie maszynowe będzie potencjalnie napędzać dalsze doskonalenie i analizę danych, a sieci 5G mogą ułatwiać wprowadzanie zmian na dużą skalę w dziedzinie sterowania np. w zakresie autonomicznego działania sprzętu.

Postęp w rozwoju sprzętu przyspieszy przejście na bardziej zaawansowany edgecomputing (przetwarzanie brzegowe), w którym inteligencja maszyn trafia z chmury do rzeczywistej maszyny. Dodatkowo, aby odblokować i zrealizować sporą część potencjalnej wartości, koncepcja cyfrowych bliźniaków (wirtualnej kopii procesu, produktu lub usługi powstałej dzięki informacjom otrzymanym za pomocą czujników wbudowanych w urządzenia) musi zostać zrealizowana w jeszcze szerszym zakresie niż dotychczas. Łączność nie jest już problemem, a wraz ze wzrostem możliwości przetwarzania w chmurze wyzwaniem będzie ograniczenie przetwarzania i przechowywania danych przy jednoczesnym utrzymaniu lub wzroście poziomu przydatnych informacji.

Sztuczna inteligencja pomaga ludziom

Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala na uczenie się wzorców awarii i przewidywanie zbliżających się usterek sprzętu, w przypadku gdy nie jest on serwisowany po upływie określonego czasu. System sztucznej inteligencji jest również w stanie wskazać, jak obsługiwać maszynę, aby maksymalnie zwiększyć jej żywotność, dostarczając zaleceń w zakresie zachowania równowagi pomiędzy trwałością a wydajnością.

Automatyczne maszyny są bardzo pożądane np. w sektorach takich jak górnictwo. Sprawdzają się też w pracach na obszarach po wybuchu, gdzie wywietrzenie terenu może zająć kilka godzin, aby działania mogły być znów bezpieczne dla operatorów. Wyeliminowanie czynnika ludzkiego przy takich zastosowaniach zwiększy zarówno bezpieczeństwo, jak i wydajność. W związku z tym dalsze tendencje na niektórych rynkach będą najprawdopodobniej wiązać się z rozwojem sieci 5G, co wpłynie na sposób przesyłania danych przez systemy IoT, które są powiązane z potencjałem autonomicznego lub bezzałogowego sprzętu mobilnego.

Nowa era innowacji

Dostarczanie autonomicznych maszyn przy tak małej liczbie punktów danych trafiających do chmury jest obecnie praktycznie niemożliwe, głównie ze względu na koszt wysyłania, ale także przechowywania, przetwarzania, a następnie podejmowania związanych z nimi decyzji. Łączność 5G pozwala na przesyłanie znacznie większych zbiorów danych przy takich samych lub niższych kosztach, co umożliwi wykonywanie większej liczby operacji w czasie rzeczywistym, takich jak strumieniowanie wideo.

Podsumowując, wykorzystanie cyfrowych ekosystemów do obsługi złożonych układów mechanicznych, elektronicznych i hydraulicznych znajdujących się w mobilnych urządzeniach i maszynach zwiastuje nową erę innowacji. Współczesne przedsiębiorstwa zajmujące się technologią sterowania ruchem kierują się w stronę bezpieczniejszego, czystszego, wydajniejszego i bardziej niezawodnego sprzętu mobilnego, a tym samym wprowadzają innowacje dla kolejnej generacji połączonych maszyn terenowych.

Źródło: Parker Hannifin

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę