Jak druk 3D pomaga rozwiązać problem przestojów w fabrykach?

CadXpert
Reklama
Reklama

Nieplanowane przerwy w produkcji wiążą się z opóźnieniami, a co za tym idzie – dużymi stratami finansowymi. Przedsiębiorstwa produkcyjne decydują się zatem coraz częściej na korzystanie z usług skanowania i druku 3D, które są najszybszym i najtańszym sposobem na wznowienie produkcji.

Drukarka 3D pozwala na szybkie wykonanie elementów, dzięki którym produkcja w fabryce może zostać wznowiona. Przekonali się o tym m.in. właściciele krakowskiej firmy MB Cosmetic, w której przerwanie produkcji wystąpiło na skutek nieprawidłowego zamykania tubek z kosmetykiem, produkowanym dla jednego z zewnętrznych klientów. Tubki posiadały specyficzny kształt zakrętek, przez co poruszały się w uchwycie, uniemożliwiając prawidłowe zgrzanie napełnionego opakowania.

Marek Browarski z firmy MB Cosmetic podjął decyzję wyprodukowania nowych gniazd montażowych do maszyny za pomocą drukarki 3D. Realizację drukowania 3D zlecono firmie CadXpert, która rocznie realizuje setki zamówień dla klientów z różnych gałęzi przemysłu i biznesu.

Reklama

Skanowanie 3D – model tworzony na podstawie fizycznego obiektu

Firma MB Cosmetic nie dysponowała modelem CAD potrzebnych gniazd montażowych. W takiej sytuacji stosuje się inżynierię odwrotną, czyli stworzenie modelu 3D na podstawie fizycznego obiektu. Firma CadXpert wykorzystała do tego celu skaner 3D Shining 3D EinScan Pro HD, który pozwala tworzyć modele z dokładnością do 0,04 mm. Skanowanie 3D gniazda montażowego i tubki trwało około 15 minut.

>>Narzędzia i oprzyrządowanie produkcyjne – otrzymaj wycenę druku 3D<<

Uzyskany w ten sposób model 3D pozwolił na przygotowanie w oprogramowaniu CAD odpowiedniego gniazda montażowego, dopasowanego wymiarami do nowego opakowania.

CadXpert, oprogramowanie CAD

Na tej podstawie wydrukowano pojedynczą sztukę gniazda montażowego, a po weryfikacji przez klienta poprawności wykonania, rozpoczął się właściwy druk całej serii. Firma skorzystała z przemysłowej drukarki 3D Stratasys F120. Do wydruku użyto materiału ASA, a wysokość warstw wynosiła 0,254 mm. Po zakończeniu druku modele musiały zostać poddane obróbce – usunięto materiał podporowy w automatycznej myjce.

Zdecydowaliśmy się na przemysłową drukarkę 3D, ponieważ każdy z ośmiu elementów musiał mieć zachowaną dokładność wymiarową. Drukarki 3D Stratasys gwarantują powtarzalność wydruku niezależnie od wielkości serii produkcyjnej – wyjaśnia Paweł Zubel, specjalista ds. drukowania 3D w CadXpert.

Reklama

Druk 3D a obróbka CNC

Druk 3D pozwala na szybkie i tanie wykonanie próbnego elementu celem weryfikacji jego poprawności. W przypadku gniazd montażowych dla firmy MB Cosmetic koszt druku jednego modelu wyniósł ok. 100 zł netto. Jeśli firma skorzystałaby z usług CNC, byłby on 5 razy większy. Koszt przygotowania 8 modeli wyniósł 675 zł netto w przypadku druku 3D, natomiast w technologii CNC – 720 zł netto.

Łączny czas drukowania 3D (bez procesu skanowania i modelowania) ośmiu gniazd zajął 3 dni. Korzystając z obróbki CNC, firma musiałaby czekać na gniazda montażowe od dwóch do trzech tygodni.

elementy druku 3D

Klientowi zależało na czasie, by móc szybko wznowić produkcję, wywiązać się ze zlecenia i nie generować strat. Dlatego w tym przypadku druk 3D okazał się najlepszym rozwiązaniem zarówno jeśli chodzi o czas realizacji, jak i o gwarancję jakości i cenę – wyjaśnia  Paweł Zubel.

Gniazda montażowe do zgrzewarki zostały dostarczone do klienta i zamontowane w maszynie po około tygodniu od złożenia zamówienia. Skorzystanie z rozwiązań skanowania 3D i drukowania 3D pozwoliło firmie MB Cosmetic wyprodukować 25 000 tubek produktu zgodnie z zamówieniem.

Źródło: www.cadxpert.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama