Jak poprawić efektywność energetyczną?

Jak poprawić efektywność energetyczną? Pixabay - geralt

W obliczu rosnących cen energii elektrycznej poprawa efektywności energetycznej nabiera szczególnego znaczenia. O tym, jak to wygląda z polskiej perspektywy, rozmawiamy z Przemysławem Kimlą z firmy Kimla i Piotrem Hargesheimerem z firmy Endress+Hauser.

W jakich obszarach najłatwiej o poprawę efektywności energetycznej, a w jakich trzeba się liczyć z długim procesem?

Przemysław KimlaPrzemysław Kimla: W przypadku technologii produkcyjnych dobrym przykładem jest wycinarka laserowa. Lasery światłowodowe mają bowiem nawet czterokrotnie większą sprawność energetyczną niż starszej generacji lasery CO2.

Laser CO2 o mocy wyjściowej 6 kW pobierał 100 kW mocy zasilania. Współczesne lasery fiber 6 kW mogą natomiast zadowolić się już 25 kW mocy zasilania, ponieważ sprawność energetyczna laserów fiber jest wielokrotnie wyższa.

Zmiana lasera starego typu na laser fiber jest i tak konieczna. Stare lasery CO2 bowiem już nie są produkowane i w wielu przypadkach nie są też już dostępne do nich części. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie tylko źródło lasera pobiera energię elektryczną. Również napędy osi odpowiadają za część zużywanej energii.

Dotychczas w większości wycinarek laserowych dominowały napędy zębatkowe, zasilane silnikami obrotowymi przez przekładnie planetarne. Ten łańcuch kinematyczny oraz tarcie między zębami zębatek i przekładni planetarnych generuje straty i zużywanie się współpracujących powierzchni.

Piotr HargesheimerPiotr Hargesheimer: Jednym ze sposobów ograniczenia kosztów jest optymalizacja zużycia mediów energetycznych, takich jak para, woda, sprężone powietrze, ciepło, chłód, gazy techniczne itp. Dodatkowo działania, które mają na celu ograniczenie zużycia pary, zawracanie i badanie jakości kondensatu czy ponowne wykorzystanie wody, powodują zmniejszenie produkcji ścieków odprowadzanych do środowiska lub do spółek zewnętrznych.

Niestety część przypadków wdrożenia takich systemów wiążę się z długim procesem. Jeśli nie ma się opomiarowania pierwotnego, pierwszym krokiem powinien być ich zakup. Dopiero mając rzeczywiste dane o zużyciu z pewnego okresu produkcyjnego, można zacząć planować następne kroki, które powinny już przynieść wymierne oszczędności.

Jak to wygląda w polskich realiach? Czy zauważacie u swoich klientów zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami, które pomogą zwiększyć efektywność energetyczną?

Przemysław Kimla: W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej zauważamy, że również polscy klienci coraz większa uwagę zwracają na energooszczędność kupowanych urządzeń.

Piotr Hargesheimer: Polskie firmy są bardzo zainteresowane redukcją kosztów i poprawą efektywności energetycznej. Widzimy z rynku, że coraz więcej przedsiębiorstw chce modernizować swoje zakłady produkcyjne, redukować zużycie mediów, optymalizować logistykę i ograniczać emisję do środowiska. Niestety nie zawsze jest to proste.

W Polsce do dziś działa wiele zakładów produkcyjnych, w których funkcjonują rozwiązania z ubiegłego wieku. Służby utrzymania ruchu zapewniają poprawną pracę takich urządzeń. Ich wydajność czy efektywność zaczyna jednak mocno odbiegać od najnowocześniejszych technologii dostępnych na rynku.

Często niestety barierą są finanse. Aby firmy mogły zainwestować w modernizację, potrzebują oszczędności lub finansowania zewnętrznego. Stopa zwrotu nie zawsze jest łatwo policzalna. Nie wszystko można sprowadzić do prostych wzorów matematycznych – często wysokość oszczędności da się określić dopiero po czasie.

Czy reprezentowane przez Panów firmy mają w ofercie rozwiązania, które mogą pomóc poprawić efektywność energetyczną?

Przemysław Kimla: Firma Kimla w swoich wycinarkach laserowych zastosowała nowoczesne magnetyczne napędy liniowe, które działają bezdotykowo. Napędy linowe działają bez oporu i dzięki temu niemal cała energia przeznaczona do rozpędzania osi może być odzyskiwana w czasie hamowania. Podobnie jak to ma miejsce w samochodach elektrycznych.

Dzięki połączeniu nowoczesnych źródeł fiber z magnetycznymi, liniowymi napędami osi udało nam się osiągnąć niespotykanie niskie zużycie energii elektrycznej. Przykładowo średnia moc pobierana podczas pracy wycinarki laserowej Kimla o mocy 6 kW to zaledwie 17,5 kW.

Piotr Hargesheimer: Endress+Hauser ma w ofercie rozwiązania, które pomagają przedsiębiorstwom poprawić efektywność energetyczną. Doświadczeni inżynierowie wspierają naszych klientów w doborze odpowiednich rozwiązań, urządzeń pomiarowych czy sposobów pozyskiwania danych.

Dodatkowo oferujemy usługi pod klucz. Nasz dział Rozwiązań Biznesowych realizuje bowiem kompleksowe systemy Monitoringu Mediów Energetycznych (EMS) czy optymalizację urządzeń NO, magazynów płynów, wydawek itp.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę