Jak sprawnie dobrać prowadnice do ciężkiej szuflady przemysłowej?

Jak dobrać prowadnice do ciężkiej szuflady przemysłowej? Elesa+Ganter

Przemysł kolejowy jest jedną z najszybciej rozwijających się branż w Polsce, która jest także ważnym beneficjentem programów unijnych. Modernizacja torów, jak i taboru kolejowego, mająca miejsce na przestrzeni ostatnich lat, nadal nie zaspokaja potrzeb na tym rynku. Przemysł kolejowy stawia specyficzne wyzwania i potrzebuje nietypowych produktów. Jedną z firm działających w tym sektorze jest klient firmy Elesa+Ganter – Fabryka Obrabiarek RAFAMET z siedzibą w Kuźni Raciborskiej.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Fabryka Obrabiarek RAFAMET jest producentem obrabiarek specjalnych do obróbki kolejowych zestawów kołowych i należy w tej branży do czołówki przedsiębiorstw, działających na rynku globalnym. Jednym z jej produktów jest tokarka podtorowa UGE 180 N.

Tokarka

Tokarka
Tokarka UGE 180 N z Fabryki Obrabiarek RAFAMET SA

UGE 180 N jest sterowaną numerycznie dwusuportową tokarką specjalną przeznaczoną do regeneracji profili kół jezdnych i powierzchni ciernych tarcz hamulcowych lekkich pojazdów trakcji szynowej, bez konieczności demontażu zestawów kołowych. Zapewnia to maksymalne skrócenie czasu wyłączenia pojazdu z ruchu, dzięki czemu znacznie wzrasta efektywność jego eksploatacji. Możliwa jest również regeneracja profilu kół i tarcz hamulcowych zestawów kołowych w wózkach wymontowanych z pojazdu, a także zestawów wymontowanych z wózka. Obrabiarka jest zainstalowana w fundamencie wgłębnym poniżej szyn, co zapewnia pracę w systemie przelotowym.

Tokarka
Tokarka UGE 180 N zainstalowana w fundamencie poniżej poziomu torów

Regeneracja profili kół jezdnych i powierzchni ciernych tarcz hamulcowych wymaga napędów o dużej mocy, co można osiągnąć, dzięki napędom hydraulicznym. W związku z tym w tokarce został zastosowany agregat o wadze około 700 kg. Agregat hydrauliczny podczas serwisu, musi być wysuwany, co wiąże się z zastosowaniem prowadnic teleskopowych. Do powyższej aplikacji inżynier Elesa+Ganter dobrał prowadnice teleskopowe serii GN 2406, rekomendowane do ciężkich zastosowań.

Prowadnice

Prowadnice
Ciężkie prowadnice GN 2406 zastosowane do wysuwu agregatu hydraulicznego w tokarce UGE 180 N

Przy doborze odpowiedniego modelu prowadnicy zadecydowało gównie obciążenie wynoszące 700 kg na parę prowadnic. Drugim wymaganiem była przestrzeń zabudowy. Tutaj wybór padł na prowadnice teleskopowe w układzie „S”, które pozwalają uzyskać zwartą i krótką zabudowę boczną z dużym skokiem elementu wysuwanego. Ponadto profil pośredni o przekroju w kształcie litery S zapewnia całemu układowi odpowiednio wysoką sztywność. Ostatnim parametrem był skok (wysuw) prowadnicy, który został dobrany tak, aby agregat był wysunięty w całości. W standardzie prowadnic GN 2406 są ograniczniki wysuwu, które pewnie blokują szufladę po wysunięciu. Fabryka Obrabiarek RAFAMET SA stosuje to rozwiązanie z powodzeniem od 2018 r. i docenia wysoką jakość dobranego produktu.

Prowadnice serii GN 2406 należą do grupy produktów technika liniowa, gdzie oferowana jest szeroka gama prowadnic teleskopowych do małych, średnich i dużych obciążeń. Rodzina prowadnic serii GN 24xx jest rekomendowana do ciężkich zastosowań, gdzie powszechnie stosowane rozwiązania dostępne na rynku są niewystarczające. Dzięki zastosowaniu szyn ulepszanych cieplnie z hartowanymi bieżniami i kulkami, prowadnice są w stanie przenosić obciążenia do 1 tony na parę.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę