Jakie maski spawalnicze tworzy współczesna technologia?

emaks
Reklama
Reklama

Niewiele jest dziedzin życia, w których ochronę wzroku traktuje się tak poważnie, jak w spawalnictwie. Aby zwiększyć ochronę, stosuje się najnowocześniejsze technologie i materiały, a także zwraca uwagę na design. Na deskach kreślarskich powstają maski spawalnicze rodem z filmów science-fiction.

Przed kilkoma rodzajami zagrożeń muszą chronić swoje oczy spawacze podczas pracy. To szczególny proces, któremu towarzyszą nie tylko rozpryskujące się wkoło drobiny stopionego metalu i odpryski materiałów, dokuczliwe a czasem trujące opary i gazy oraz wysoka temperatura, ale także różnego rodzaju szkodliwe promieniowanie. Warto pamiętać, że temperatura płomienia palnika spawalniczego osiąga w zależności od metody niewyobrażalne dla przeciętnego człowieka wartości.

Poza temperaturą łuk spawalniczy emituje ogromne promieniowanie, które ze względu na jego rodzaj oraz natężenie może być bardzo niebezpieczne.

  • promieniowanie widzialne o wysokim natężeniu
  • promieniowanie nadfioletowe
  • promieniowanie termiczne rozgrzanych gazów spawalniczych
  • linii i pasm charakterystycznych dla pierwiastków wchodzących w skład materiałów spawanych


Mogą one obejmować zakres od 300 do 700 nanometrów, a już promieniowanie powyżej 290 nm jest absorbowane przez rogówkę oka, co działa szkodliwie i prowadzi do różnych schorzeń ze ślepotą włącznie.

Reklama

Systemy, czujniki, regulatory

Wizjer w przyłbicy spawalniczej musi być na tyle duży, by zapewnić dostateczne pole widzenia i na tyle mały, by zminimalizować narażone na niebezpieczeństwo pole powierzchni twarzy spawacza. Istotne znaczenie ma materiał, z którego wykonany jest wizjer – powinien być odporny na stłuczenie czy stopienie, ponadto powinien być przyciemniony, aby ochronić przed promieniowaniem. Ale jeśli akurat płomień lub wiązka jest wyłączona, albo podczas szlifowania wizjer musi pozostać jasny dla lepszej widoczności. Dlatego też współczesne maski spawalnicze mają wbudowane czujniki, które nawet w 1/25.000 sekundy zareagują przyciemnieniem, a dodatkowo można dostosować ochronę świetlną do metody i rodzaju spawania. Do ochrony dróg oddechowych natomiast konieczne są odpowiednie filtry i system nawiewu. Zasilanie oparte jest na ogniwach słonecznych, coraz częściej stosuje się też technologię, która polega na wykorzystaniu energii łuku spawalniczego.

Reklama

Nie tylko bezpieczeństwo

Komfort i wygoda użytkowania maski jest także są przedmiotem troski projektantów. Wyposażona w system regulacji i wykonana z lekkich ale niezwykle wytrzymałych włókien nylonu może ważyć ok. 0,5 kilograma, dzięki czemu wielogodzinna praca często w wymuszonej nienaturalnej pozycji z silnie przygiętym karkiem nie jest już tak uciążliwa dla kręgosłupa. Szczególnie jego szyjny odcinek jest narażony na kontuzje i przeciążenia, dlatego tak ważne jest maksymalne zredukowanie wagi przy zachowaniu wszystkich parametrów zapewniających bezpieczeństwo.

A także estetyka…

Kiedy już oczy i twarz są bezpieczne, liczy się również wygoda i estetyka przyłbicy. Tu granicę wyznacza jedynie ludzka wyobraźnia. Kolorystyka przywodzi na myśl ogień i płomienie. Również stylistyka nawiązuje do podstawowego atrybutu spawacza, dlatego częstym motywem, jakim ozdobiona jest maska spawalnicza pozostaje właśnie płomień palnika gazowego, łuk elektryczny, lub wiązka laserowa.

Źródło: CentrumPR

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama