Jeden z największych w historii kontraktów na dostawę lokomotyw

Jeden z największych kontraktów na dostawę lokomotyw Siemens

Siemens Mobility otrzymał od Indian Railways zamówienie na 1200 lokomotyw o mocy 9000 koni mechanicznych (HP), co stanowi największe zamówienie na lokomotywy w historii Siemens Mobility i największe zamówienie w historii Siemens India.

Siemens Mobility zaprojektuje, wyprodukuje, uruchomi i przetestuje lokomotywy. Dostawy planowane są na okres jedenastu lat, a kontrakt obejmuje 35 lat pełnego utrzymania serwisowego. Lokomotywy zostaną zmontowane w fabryce Indian Railways w Dahod, w stanie Gujarat w Indiach. Utrzymanie będzie wykonywane w czterech składach Kolei Indyjskich zlokalizowanych w Vishakhapatnam, Raipur, Kharagpur i Pune. Montaż i utrzymanie lokomotyw będzie realizowane wspólnie z pracownikami Indian Railways. Kontrakt ma całkowitą wartość około 3 mld euro, bez podatków i zmian cen. 

Siemens wspiera zrównoważoną transformację indyjskiego sektora transportowego, ponieważ kraj ten dąży do niemal dwukrotnego zwiększenia zdolności przewozowej na swoich liniach kolejowych – powiedział prezes Siemensa Roland Busch. 

Jesteśmy zachwyceni, że możemy współpracować z Kolejami Indyjskimi i dostarczyć jedną z najpotężniejszych dostępnych lokomotyw elektrycznych. Te nowe lokomotywy pomogą zwiększyć transport towarowy w jednej z największych sieci kolejowych na świecie, ponieważ mogą one zastąpić od 500 000 do 800 000 ciężarówek w ciągu swojego cyklu życia. To historyczne zamówienie cementuje zdecydowane zobowiązanie Kolei Indyjskich do osiągnięcia 100% elektryfikacji ruchu kolejowego w Indiach. Nasze partnerstwo jeszcze bardziej wzmocni pozycję Siemens Mobility w Indiach i wesprze rozwijający się rynek kolejowy tego kraju – powiedział Michael Peter, prezes Siemens Mobility.
    
Nowoczesne lokomotywy będą wykorzystywane do transportu towarowego w całej sieci Kolei Indyjskich i są przeznaczone do ciągnięcia ładunków o masie 4.500 ton z maksymalną prędkością 120 km na godzinę. Produkując 9000 KM, będą to jedne z najpotężniejszych lokomotyw towarowych na świecie. Będą wyposażone w zaawansowane systemy napędowe, które są również produkowane lokalnie w fabrykach Siemens Mobility w Indiach. Siemens Mobility wykorzysta moc swojej platformy Railigent, aby zapewnić najwyższą dostępność i wydajność.

Indie posiadają jedną z największych na świecie sieci transportu kolejowego i logistyki, z której codziennie korzysta 24 mln pasażerów w ponad 22 tys. pociągów. Dodatkowo rząd Indii planuje zwiększyć udział kolei w transporcie towarowym do 40-45% z obecnych około 27%. Indie są jednym z niewielu krajów na świecie z prawie w pełni zelektryfikowaną siecią kolejową. Jako jeden z najszybciej rozwijających się rynków kolejowych na świecie, Indie mają jasno określone cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i technologii. Koleje indyjskie i rząd Indii są wyraźnie zaangażowane w inwestycje w najnowocześniejsze produkty, aby osiągnąć zerową emisję CO2 netto do 2030 r. Projekt 9000 HP jest tego świadectwem. Jako lider technologii, Siemens Mobility jest mocno zaangażowany w dostarczanie światowej klasy rozwiązań, które pomogą przekształcić kolej w Indiach.

Źródło: Siemens Mobility 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę