Kemppi definiuje na nowo spawanie w najbardziej wymagających warunkach przemysłowych

Kemppi
Reklama
Reklama

W dobie szybkich przemian w każdej branży ciężka produkcja przemysłowa napotyka na nowe możliwości i wyzwania w niespotykanym dotychczas tempie. Digitalizacja, automatyzacja, rosnąca liczba przepisów, a także potrzeba usprawnienia łańcuchów dostaw produkcyjnych mają na celu utrzymanie konkurencyjności w procesie produkcji spawalniczej. Równocześnie stosowanie bardziej wytrzymałych i odpornych na korozję materiałów o coraz lepszych właściwościach sprawia, że spawanie staje się trudniejsze.

Ostatniej jesieni firma Kemppi wprowadziła system X8 MIG Welder. To opracowane w Finlandii urządzenie na nowo definiuje wydajność i użyteczność, a także możliwości zarządzania produkcją spawalniczą w warunkach przemysłowych. X8 MIG Welder to wieloprocesowy system do spawania MIG/MAG, spawania MMA, lutospawania MIG, napawania i żłobienia o bardzo dużej mocy i dokładności oraz wykorzystujący napięcia występujące w najczęściej spotykanych sieciach elektrycznych.

X8 MIG Welder to najlepszy wybór do wymagającego spawania — mówi dr Petteri Jernström, Director of Product Management and Technology Services w firmie Kemppi. — Skoncentrowany łuk, przełomowa użyteczność, możliwość dostosowania źródła prądu, cyfrowe instrukcje WPS oraz pełna integracja z systemem zarządzania spawaniem WeldEye sprawiają, że system X8 MIG Welder pozwala spawać i kontrolować proces spawania oraz zarządzać nim w nieosiągalny dotąd sposób.

Reklama

Poprawiona wydajność dzięki oprogramowaniu Wise
Właściwości łuku spawalniczego X8 MIG Welder zostały opracowane z myślą o precyzji, wydajności i jakości spawania. Inteligentne źródło prądu i technologia sterowania systemu X8 MIG Welder stanowią podstawę dla procesów i funkcji Wise, które są zoptymalizowane pod kątem wymagających zastosowań spawalniczych. Poza możliwością spawania aluminium z dużą prędkością (WiseFusion) znakomite właściwości łuku obejmują, na przykład, spawanie wąskoszczelinowe (RGT), spawanie warstw graniowych (WiseRoot+), spawanie cienkich blach (WiseThin+) oraz spawanie z niewielką liczbą odprysków w zakresie parametrów łuku globularnego (WiseSteel).

Reklama

Użyteczność
System X8 MIG Welder jest przykładem użyteczności. Zespół badawczo-rozwojowy firmy Kemppi zaprojektował i skonstruował każdy aspekt źródła prądu, podajnika drutu, uchwytów spawalniczych, interfejsu użytkownika i pozostałych komponentów z myślą o jak największej użyteczności. Wszystkie decyzje podjęto w oparciu o aktualne i przyszłe potrzeby użytkowników. „Zrobiliśmy więcej niż tylko odrobienie pracy domowej. Przygotowując się do stworzenia projektu X8, podróżowaliśmy od Brazylii po Syberię. Od doków po rurociągi. Od małych warsztatów po największe fabryki” — mówi Jussi Kapanen, dyrektor ds. doświadczenia klientów w Kemppi. „Współpracowaliśmy ze spawaczami. Oczekiwali prostoty i niezawodności. Współpracowaliśmy z inżynierami spawania. Oni chcieli produktywności. Współpracowaliśmy z ich managerami. Poprosili o konfigurowalne produkty typu wszystko w jednym” — podsumowuje, zapytany o główne czynniki projektowe.

Kontroler Control Pad, stanowiący mózg systemu, ma wiele zastosowań. To najbardziej zaawansowany, a jednocześnie praktyczny interfejs użytkownika do ustawiania i regulacji parametrów, kontroli spawania i wyświetlania szczegółów instrukcji WPS. Jeśli chodzi o interfejs użytkownika w urządzeniach spawalniczych, jest to coś nowego — wyrafinowany interfejs wysokiej klasy do użytku w ekstremalnych warunkach.

Firma Kemppi usprawniła również najważniejsze narzędzie spawacza — uchwyt spawalniczy — tak, aby zapewnić maksymalny komfort. X8 MIG Welder na nowo definiuje ergonomię uchwytów spawalniczych: poprawiono chwyt, mobilność i stabilność tak, aby doskonale radziły sobie podczas najbardziej wymagających zadań spawalniczych.

Kontrola i łatwość obsługi dzięki cyfrowym instrukcjom WPS
Wiele norm, takich jak ASME, AWS i ISO 3834, wymaga użycia instrukcji WPS. Tradycją w branży było korzystanie z wydrukowanych instrukcji WPS, co niekoniecznie odpowiada dzisiejszym wymaganiom w zakresie jakości i wydajności.

Zdolność X8 MIG Welder do używania cyfrowych instrukcji WPS na nowo definiuje ten proces. Podłączając X8 MIG Welder do usługi WeldEye w chmurze, można korzystać z cyfrowych WPS (dWPS), co sprawia, że drukowane instrukcje WPS stają się niepotrzebne. Spawacze mogą łatwo wyszukiwać, wyświetlać i aktywować instrukcje WPS na wyświetlaczu Control Pad oraz automatycznie używać odpowiednich parametrów podczas spawania. Instrukcje WPS są przesyłane z oprogramowania WeldEye przez Internet do urządzeń X8 MIG Welder na hali. Rewolucjonizuje to zarządzanie instrukcjami WPS w produkcji spawalniczej — zarówno z punktu widzenia spawacza, jak i koordynatora prac spawalniczych.

Dodatkowo Control Pad służy jako czytnik. Może być wykorzystywany do zbierania danych z produkcji, aby sprawdzić, czy spawanie jest przeprowadzane zgodnie z instrukcjami WPS i do analizowania wydajności spawania w oparciu o śledzenie czasu jarzenia się łuku.

Przyszłościowe rozwiązanie i inteligentna inwestycja
System X8 MIG Welder został opracowany, aby ewoluować wraz z potrzebami producentów. W łatwy sposób można go skonfigurować za pomocą oprogramowania, w taki sposób, aby umożliwić pracę z innymi materiałami i spełnić wymogi związane z nowymi zastosowaniami oraz zarządzaniem spawaniem. Dostosować można nawet moc spawania.

Źródło: Kemppi

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama