Koleje Śląskie zabezpieczają pociągi w nanotechnologii
Koleje Śląskie wprowadzają trwałe zabezpieczenia antybakteryjne i antywirusowe swojego taboru. Dzięki współpracy z Lumichem rozpoczęto proces pokrywania wszystkich ponad 60 pociągów powłoką TitanSolid, bazującą na nanocząsteczkach dwutlenku tytanu.
Po aplikacji na trwałe wiążą się one z podłożem, tworząc system powłok fotokatalitycznych, które uaktywniają się pod wpływem światła i w naturalnym procesie fizyko-chemicznym likwidują wirusy, bakterie, grzyby i pleśnie. Koleje Śląskie obsługują przewozy głównie na terenie Śląska. Rocznie przewożą one ponad 20 mln pasażerów.
– TitanSolid jest w pełni bezpieczny dla ludzi i środowiska. Jego działanie oparte jest na procesach zachodzących w przyrodzie. Pod wpływem światła następuje reakcja utleniania, w wyniku której wirusy, bakterie, grzyby i inne drobnoustroje zmieniają się w dwutlenek węgla, wodę i proste jony nieorganiczne. W efekcie powierzchnia pozostaje niemal sterylna. Jednorazowa aplikacja zapewnia trwałość powłoki co najmniej przez rok, a jej właściwości aktywują się pod wpływem światła – zarówno słonecznego, jak i sztucznego(np. LED, żarówka bez udziału światła UV). W rezultacie użycie TitanSolid uwalnia od konieczności uciążliwej i kosztownej dezynfekcji, stanowiąc trwałe zabezpieczenie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Powłoka jest bowiem odporna nie tylko na dotykanie, ale też mycie z użyciem tradycyjnych środków. Szkodliwie działają na nią wyłącznie preparaty na bazie chloru – wyjaśnia Jacek Zołociński, prezes zarządu Lumichem.
TitanSolid w ostatnich latach wykorzystywany był głównie w przemyśle spożywczym. W związku z pandemią koronawirusa i zwiększonymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa higienicznego znajduje coraz szersze zastosowanie w innych branżach, a także obiektach użyteczności publicznej, biurach czy fabrykach. Sam dwutlenek tytanu znany i stosowany jest od lat 70. ubiegłego wieku. Jednak wprowadzony kilka lat temu TitanSolid jest jedynym preparatem na świecie, który regeneruje swoje właściwości naturalnej dezynfekcji nie tylko pod wpływem światła słonecznego, ale także sztucznego bez żadnego udziału UV w całym widmie światła widzialnego. Jest to wynikiem połącznia unikatowej receptury koloidu dwutlenku tytanu z technologią lumiboost.
Po aplikacji TitanSolid nanocząsteczki dwutlenku tytanu wnikają w strukturę powierzchni, tworząc trwałą powłokę o właściwościach samodezynfekujących, która utrzymuje się przez minimum 12 miesięcy nawet na powierzchniach o dużej intensywności eksploatacyjnej, jak klamki czy włączniki. Nanocząsteczki TitanSolid, oprócz właściwości antywirusowych i antybakteryjnych, oczyszczają także powietrze, neutralizują zapachy i likwidują lotne związki organiczne (LZO). Nie wnikają przy tym do organizmu i są całkowicie bezpieczne dla zdrowia ludzi i środowiska. TitanSolid jest bezwonny, bezbarwny i całkowicie niewidoczny dla oka. Nie zmienia struktury i koloru powierzchni. Jego obecność i aktywność jest okresowo potwierdzana w specjalistycznych testach kontrolnych. TitanSolid można stosować na wszystkich rodzajach podłoża: szkle, stali, plastiku, ceramice, tekstyliach, akrylu, betonie czy drewnie.
Źródło: Lumichem