Kolejny krok w kierunku połączenia PKN Orlen i PGNiG

Kolejny krok w kierunku połączenia PKN Orlen i PGNiG PGNiG

Jak możemy przeczytać w dzisiejszym komunikacie obu spółek, PKN Orlen i PGNiG uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpi poprzez przeniesienie majątku PGNiG do PKN Orlen. W zamian za akcje gazowej grupy jej akcjonariusze otrzymają akcje powiększonego PKN Orlen.

Warunkiem niezbędnym do realizacji transakcji będzie zgoda dotycząca parytetu wymiany oraz pozostałych warunków połączenia wyrażona przez akcjonariuszy. Jak zapewniają przedstawiciele obydwu spółek, finalizacja procesu umożliwi budowę silnego koncernu multienergetycznego, opartego na aktywach PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG, realizującego inwestycje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne i niezależność surowcową Polski.
 
Dowodzimy, że skutecznie realizujemy projekty, które wzmacniają polski sektor energetyczny, budują jego odporność na wstrząsy rynkowe i umacniają niezależność od dostawców surowców. To podejście się nie zmieni. Tworzenie silnych koncernów o zróżnicowanych, komplementarnych obszarach działalności to nie tylko międzynarodowy standard, ale także konieczność z punktu widzenia wyzwań transformacji energetycznej i powodzenia dalszego rozwoju naszej gospodarki – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Zgodnie z planem połączenia, akcjonariuszom PGNiG zostaną wydane akcje połączeniowe w stosunku 0,0925:1. To oznacza, że w zamian za jedną akcję PGNiG jej akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej, przy czym liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia. W wyniku fuzji PKN Orlen, Grupy Lotos oraz PGNiG udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50%, co oznacza, że kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona.
 
Połączenie zostanie zrealizowane poprzez przejęcie, w ramach którego cały majątek spółki PGNiG zostanie przeniesiony na PKN Orlen.

Źródło: PKN Orlen

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę