Konkurs „Innowacyjny Produkt” na targach górniczych rozstrzygnięty

Targi Katowice

Zwycięzcami konkursu na innowacyjne rozwiązania w budowie maszyn i urządzeń górniczych „Innowacyjny Produkt – Katowice 2017” zostały firmy KGHM Zanam i Nitroerg, Damel, Fama oraz Inova. Konkurs towarzyszył tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego.

Nie mam żadnych wątpliwości, że zaprezentowane na naszych targach innowacyjne, proekologiczne rozwiązania polskich firm odbiją się szerokim echem na całym świecie. Polska Technika Górnicza wspiera rodzime marki inwestujące w poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy – mówi Marek Brzenczek, prezes zarządu PTG, organizatora Targów Katowice 2017 i członek jury konkursowego. – W tym roku po raz pierwszy została wyeksponowana wspólna przestrzeń dla firm biorących udział w naszym konkursie, dzięki czemu zwiedzający zainteresowani nowinkami technicznymi mogli obejrzeć najlepsze produkty w jednym miejscu.

Poziom konkursu „Innowacyjny Produkt – Katowice 2017” oceniam jako wyjątkowo wysoki. Pojawiły się bardzo ciekawe, nowatorskie rozwiązania. O wynikach zdecydowały w zasadzie detale – powiedział Jerzy Kubica z firmy JSW, członek jury konkursowego. Kubica zwraca też uwagę na fakt, że decyzja o rozstrzygnięciu konkursu zapadła bardzo szybko – jury na bieżąco analizowało zgłoszenia konkursowe, poświęcając wiele czasu na konstruktywną rozmowę.

Medal za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii „Nowe maszyny” przyznany został za Samojezdny Wóz Strzelniczy WS-172, zaprezentowany przez KGHM Zanam i Nitroerg. To innowacyjna maszyna znacząco skracająca czas przebywania w przodkach o wysokim zagrożeniu tąpaniami. Ma za zadanie wytwarzanie i mechaniczne ładowanie emulsyjnego materiału wybuchowego do otworów strzałowych oraz przewożenie nieuzbrojonego materiału wybuchowego, lontu i zapalników. Posiada napęd bateryjny zasilający modułowe urządzenie pompujące serii MUP-4 i układ sterowania koszem.

Pierwsze miejsce w kategorii „Innowacyjne technologie” zajął silnik SG3Fz 450L-4 Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „DAMEL”. W jego konstrukcji zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań umożliwiających zintegrowanie asynchronicznego silnika elektrycznego z nowoczesnym, napięciowym przemiennikiem częstotliwości. Całość zamknięto w specjalnej konstrukcji ognioszczelnej: przeciwwybuchowej obudowie pozwalającej na zastosowanie napędu w podziemiach kopalń w strefie zagrożenia wybuchem pyłu węglowego lub metanu.

Zwycięzcą w kategorii „Napędy i sterowanie” został silnik satelitowy z wirującym korpusem typu SWK-6/8-1,5/50 firmy FAMA. Ze względu na swoją budowę stanowi on innowację w skali świata. Przeznaczony jest do szerokiego zastosowania między innymi w napędach przenośników taśmowych przemysłu wydobywczego i transportowego, napędach maszyn wyciągowych i pojazdów czy jako głowice czyszczące wnętrza rur, np. w odwiertach ropy i gazu.

W kategorii „Poprawa Bezpieczeństwa” zwyciężyło zabezpieczenie upływowe centralno-blokujące typu ZUCB, stworzone przez Centrum Innowacji Technicznych Inova. To kompaktowe, konfigurowalne urządzenie umożliwia zdalny monitoring i kontrolę stanu izolacji chronionej sieci, przyczyniając się do większego bezpieczeństwa i obniżenia kosztów eksploatacji. Zaprojektowano je, biorąc pod uwagę specyficzne warunki występujące w podziemnych wyrobiskach kopalni niezagrożonych wybuchem dla sieci typu IT.

Do konkursu zostały zgłoszone tylko rozwiązania eksponowane na Międzynarodowych Targach Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2017” oraz spełniające kryteria innowacyjności zawarte w definicji podanej przez Ministerstwo Gospodarki.

Źródło: Targi Katowice

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę