Leasing maszyn i urządzeń ma się dobrze
Wyniki opublikowane przez Związek Polskiego Leasingu podsumowujące pierwsze półrocze potwierdzają to, co prognozowano na początku roku. Rynek powrócił do poziomów finansowania aktywów sprzed pandemii. Dotyczy to szczególnie segmentu maszyn i urządzeń.
W 2020 r. segment maszyn i urządzeń został w najmniejszym stopniu dotknięty skutkami pandemii (-5% dynamiki r/r) i już w pierwszej połowie 2021 r. poradził sobie bardzo dobrze, odnotowując wzrost na poziomie 21,8% i to we wszystkich segmentach maszyn.
Jak leasing postrzegają przedsiębiorcy?
W ubiegłym roku Komisja Europejska przeprowadziła badanie SAFE, w którym zapytała przedsiębiorców o źródła, które wykorzystują do finansowania swoich inwestycji. Respondenci najczęściej wskazywali leasing, podkreślając jako główne zalety: mniejsze formalności, korzyści podatkowe, mniejsze wymagania w zakresie zabezpieczeń czy po prostu doceniając leasing jako tani sposób finansowania.
– Duże zainteresowanie leasingiem w sektorze MiU wynika również z tego, że zakup nowoczesnych maszyn ma znaczenie zwłaszcza na obecnym, trudnym rynku pracy, gdzie samo pozyskanie wykwalifikowanego pracownika bywa trudne, nie mówiąc już o kosztach osobowych. Automatyzacja produkcji pozwala na uwolnienie pewnych zasobów, które można wykorzystać w innych procesach. Przedsiębiorcy zyskują też krótszy czas wykonania produktów i dostarczenia ich docelowym odbiorcom – podkreśla Przemysław Konopka, Expert, Product Development w ING Lease (Polska).
Jak wygląda dostępność ofert leasingu na maszyny lub urządzenia?
Obecnie większość firm leasingowych oferuje finansowanie maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach, z wysokimi limitami i niewielkim wkładem własnym.
– W ING Lease posiadamy program ING Maszyny, w ramach którego oferujemy leasing maszyn jedynie na podstawie oświadczenia o przychodach i kosztach firmy. Program został przygotowany z myślą o firmach zainteresowanych leasingiem (zarówno nowych jak i używanych) standardowych maszyn produkcyjnych, poligraficznych i spożywczych, sprzętu budowlanego, maszyn do robót ziemnych i drogowych oraz wózków widłowych. Mogą z niego skorzystać także firmy na początkowym stadium rozwoju – wystarczy prowadzić działalność od 6 miesięcy Produkt ten opiera się na maksymalnie uproszczonych procedurach – bez dokumentów finansowych firmy, wystarczy złożyć wniosek leasingowy wraz z fakturą proforma zawierającą podstawową specyfikację wybranego urządzenia. Minimalny udział własny klienta wynosi 5%, a finansowanie można rozłożyć nawet na 72 miesiące. I co najważniejsze zawnioskować można w dowolny sposób – w jednym z kilkuset oddziałów ING Banku Śląskiego lub wygodnie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem bankowości internetowej Moje ING/ING Business – wyjaśnia Przemysław Konopka.
Teraz w ING Lease (Polska) przedsiębiorcy i właściciele firm, zainteresowani leasingiem nowych i używanych maszyn lub urządzeń, mogą skorzystać z oferty specjalnej „Łączymy korzyści” i w ramach ING Finansowanie Faktur sfinansować swoją pierwszą fakturę za 0 zł oraz otrzymać do 30% rabatu na kolejne finansowania.
Aby skorzystać z oferty specjalnej i otrzymać rabat na ING Finansowanie Faktur, wystarczy w okresie od 23 sierpnia do 31 października złożyć wniosek o leasing, wejść na stronę www.finansowaniefaktur.pl i wypełnić formularz kontaktowy. Pełen regulamin oferty dostępny jest na stronie internetowej www.inglease.pl.
Czym jest ING Finansowanie Faktur? Jest to usługa mikrofaktoringu dostarczana przez ING Commercial Finance. Mikrofaktoring polega na wypłaceniu przez firmę faktoringową zaliczki z wystawionej przez przedsiębiorcę faktury z długim terminem płatności (np. 30-dniowym).
Dlaczego warto skorzystać z ofert firm leasingowych?
Firmy leasingowe, oprócz samego finansowania, pomagają również ograniczyć pewne ryzyka związane z zakupem poprzez ocenę wartości urządzenia, weryfikację dostawcy czy też precyzyjne uzgodnienie warunków płatności oraz dostawy. Po stronie klienta leży wskazanie przedmiotu oraz uzgodnienie ceny. Istnieje możliwość finansowania zarówno maszyn nowych, jak i używanych, także od dostawców zagranicznych – przy tym procesie również można liczyć na wsparcie leasingodawcy.
Na koniec warto wspomnieć o koszcie ubezpieczenia danej maszyny lub urządzenia. Wraz z leasingiem można nabyć w atrakcyjnej cenie ubezpieczenie finansowanego aktywa, dzięki czemu formalności ograniczone są do minimum.
Źródło: ING Lease