Leasing odnawialnych źródeł energii. Jak sfinansować energooszczędne inwestycje?

Leasing odnawialnych źródeł energii Pixabay – sabinevanerp

Boom na OZE trwa. W poszukiwaniu najkorzystniejszego finansowania fotowoltaiki i pomp ciepła firmy coraz częściej korzystają z leasingu – mówi Piotr Klimczak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing.

Czy widoczny jest wzrost zainteresowania wśród przedsiębiorców inwestycjami w poprawę energooszczędności, np. w instalacje fotowoltaiczne lub pompy ciepła?

Piotr Klimczak, PKO LeasingZdecydowanie tak. Na przykład dane Instytutu Energetyki Odnawialnej pokazują, że 2022 rok był rekordowy dla fotowoltaiki, a duży wzrost mocy zainstalowanej dotyczy również prosumentów biznesowych. To pokazuje, że firmy otwierają się na OZE. Nie tylko jednak na energię ze słońca. Zainteresowaniem cieszą się też m.in. pompy ciepła. Z podsumowania PORT PC wynika, że w zeszłym roku polski rynek tych urządzeń wzrósł o 120% r/r, a do odbiorców trafiło ponad 200 tys. sztuk pomp.

Jakie jest odzwierciedlenie tych trendów w działaniach PKO Leasing? Jaką popularnością cieszy się finansowanie leasingiem urządzeń OZE?

Popyt na finansowanie pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych systematycznie rośnie. Widzimy, że firmy w Polsce chcą działać energooszczędnie. W minionym roku zanotowaliśmy 55% wzrostu r/r sprzedaży urządzeń OZE, a po I kw. 2023 r. widać, że ten trend utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Dlaczego firmy coraz częściej są zainteresowane tego typu inwestycjami w energooszczędność?

Te inwestycje wynikają przede wszystkim z chęci ograniczenia wysokich kosztów energii elektrycznej i gazu. OZE staje się alternatywą dla wysokich cen energii w Polsce i Europie, które spowodowała m.in. wojna w  Ukrainie i związane z nią poszukiwanie alternatyw dla tanich rosyjskich surowców. Odnawialne źródła energii zwiększają bezpieczeństwo dostępu do prądu i możliwość odsprzedaży wygenerowanej nadwyżki energetycznej. Do przedsiębiorców przemawiają więc racje ekonomiczne, ale dodatkową wartością są kwestie klimatyczne – inwestycje w tzw. zielone technologie wprost wpisują się w działania z obszaru ESG.

Dlaczego to tak istotne?

Sprawy związane z szeroko rozumianą odpowiedzialnością nabrały w ostatnich latach olbrzymiego znaczenia w biznesie. Firmy przechodzą transformację energetyczną nie tylko dlatego, że im się to finansowo opłaca. Chcą grać fair wobec środowiska naturalnego, minimalizować negatywny wpływ swojej działalności na klimat. Takich działań oczekują od nich coraz bardziej świadomi ekologicznie pracownicy i kontrahenci, więc jest to też element budowania ich lojalności oraz wizerunku dobrego pracodawcy i dostawcy. Inwestycje w OZE, np. w fotowoltaikę, świetnie się do tego nadają. Instalacja produkuje czysty prąd, nie hałasuje i redukuje CO2. A skoro jednocześnie przynosi biznesowi wymierne korzyści w postaci niższych rachunków za prąd, to energooszczędny bilans jest zdecydowanie pozytywny.

Jaka jest oferta PKO Leasing dla przedsiębiorstw, które chcą zainwestować w OZE?

Proponujemy finansowanie fotowoltaiki i pomp ciepła przedsiębiorcom z branży przemysłowej niezależnie od skali ich biznesu. Umowę leasingu w procedurze uproszczonej mogą zawrzeć na nowe urządzenia do 250 tys. zł w segmencie paneli fotowoltaicznych i do 200 tys. zł w kategorii pomp ciepła – nasi klienci mogą wybrać urządzenie typu powietrze–powietrze o  mocy grzewczej do 50 kW. Opłata wstępna w obu przypadkach zaczyna się od 10%, czyli możemy finansować aż 90% wartości inwestycji. Okres spłaty w miesięcznych ratach leasingowych to maksymalnie 72 miesiące.

Czy firmy mogą liczyć również na dodatkowe wsparcie, np. w doborze dostawcy lub zaprojektowaniu całej instalacji?

Tak, pomagamy dobrać finansowanie, jak również dostawcę kompleksowej usługi wyboru, montażu, konfiguracji i  uruchomienia instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła o parametrach dopasowanych do potrzeb przedsiębiorcy. Wszystkie te koszty finansowane są leasingiem.

Dlaczego warto postawić na leasing jako formę finansowania inwestycji w OZE?

Leasing to elastyczna forma finansowania, m.in. dlatego, że przedsiębiorca samodzielnie określa wysokość opłaty wstępnej i może liczyć na szybką decyzję o przyznaniu środków, w wielu przypadkach bez konieczności dostarczania dokumentów finansowych. Bardzo istotna jest też optymalizacja podatkowa. W przypadku leasingu operacyjnego do kosztów firmy zalicza się cała rata netto oraz 100% podatku VAT.

Co dzieje się z urządzeniem po zakończeniu umowy leasingu?

Pracuje dalej na oszczędność firmy. Instalacja fotowoltaiczna lub pompa ciepła po okresie leasingu i spłacie zobowiązań staje się własnością firmy.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę