Mniejsze zużycie energii, większa produktywność

Shell
Reklama
Reklama

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne w Polsce wynosi 3,5 mln rocznie, natomiast obroty sięgają już 80 mld zł. Branża stale się rozwija, a coraz istotniejszym trudnością jest jej negatywny wpływ na środowisko. Ważną rolę odgrywa poszukiwanie sposobów na obniżenie emisji CO₂ oraz kosztów zużycia energii.

Metoda formowania wtryskowego jest procesem o charakterze termicznym, a co za tym idzie wiąże się z wysokim zużyciem energii na kilogram przetworzonego surowca (kWh/kg). Z tego względu firmy produkcyjne muszą dążyć do redukcji jej zużycia oraz zapobiegania stratom. Zmieniające się wymagania rynku oraz rosnące ceny energii sprawią, że nawet kilkuprocentowe ograniczenie zużycia daje wymierne korzyści finansowe.

Reklama

- Kierunek, w którym zmierza branża tworzyw sztucznych i rosnąca konkurencja sprawiają, że firmy muszą maksymalnie wykorzystywać możliwości maszyn i urządzań, zmniejszać zużycie energii, szukać najbardziej opłacalnych kosztowo rozwiązań oraz minimalizować ryzyko wystąpienia nieplanowanych przestojów. Oleje i smary, wsparcie ekspertów zewnętrznych oraz usługi usprawniające gospodarkę smarną są ważnymi elementami, które mogą pomóc przedsiębiorstwom produkcyjnym osiągnąć zamierzone cele biznesowe. Chcąc pomóc firmom zmniejszyć koszty utrzymania ruchu oraz zwiększyć efektywność, opracowaliśmy olej hydrauliczny Shell Tellus S4 ME - przekonuje Robert Gałkowski, ekspert techniczny Shell.

5390 dolarów oszczędności

Reklama

Niemieckie przedsiębiorstwo AGI Freden, zajmujące się produkcją formowanych wtryskowo plastikowych opakowań na płyty DVD i podobne produkty, dążyło do obniżenia kosztów operacyjnych swojej wtryskarki, a zwłaszcza do ograniczenia pobieranej przez nią energii. Firma zwróciła się do Shell Lubricants o poradę. Zespół techniczny Shell dokonał oceny układu smarowania maszyny i zasugerował użycie oleju hydraulicznego Shell Tellus S4 ME 46, który zapewnia systemom hydraulicznym zwiększoną sprawność energetyczną bez obniżenia poziomu zabezpieczenia maszyn. Producent skorzysta także z usługi Shell LubeAnalyst – najnowocześniejszej metody monitorowania stanu środków smarnych stosowanych w maszynach, dzięki której można ocenić stan oleju lub smaru, określić potencjalne problemy i dokonać porównania wydajności urządzeń. Po przejściu na olej Shell Tellus S4 ME 46 przedsiębiorstwo AGI odnotowało zmniejszenie zużycia energii przez wtryskarkę na poziomie około 4%. Ponadto, dzięki wydłużeniu okresu między wymianami środka smarnego, firma oszacowała, że uzyska oszczędności w zakresie zużycia oleju hydraulicznego i kosztów utrzymania w wysokości 12% lub 5390 dolarów w skali roku.

Pierwszym krokiem do znacznego obniżenia całkowitych kosztów użytkowania w przedsiębiorstwie produkcyjnym wykorzystującym metodę formowania wtryskowego jest wybór właściwego oleju hydraulicznego. Produkt musi zapewniać prawidłowe funkcjonowanie układu hydraulicznego, redukować zużycie energii i kosztów eksploatacji, zwiększać efektywność produkcji oraz wydłużyć czas nieprzerwanej i bezawaryjnej pracy maszyn.

Źródło: Shell

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama