Naukowcy chcą pozyskiwać wodór ze ścieków

Naukowcy chcą pozyskiwać wodór ze ścieków FH Münster

Ogniwa wodorowe coraz częściej postrzegane są jako alternatywa dla konwencjonalnych napędów. Tempo ich popularyzacji zależy jednak od tego, czy naukowcy znajdą tani sposób pozyskiwania wodoru. Zespół ze Szkoły Wyższej w Münster chce do tego wykorzystać ścieki.

Zespół naukowców z Wydziału Energetyki, Budownictwa i Środowiska Szkoły Wyższej w Münster pracuje nad pozyskaniem wodoru ze ścieków i biomasy. W procesie jego produkcji chce wykorzystać metodę ciemnej fermentacji wodorowej.

Prowadzone w ramach projektu „Hy Tech” prace rozłożone są na trzy lata i obejmują budowę urządzeń testowych umożliwiających przeprowadzenie dwustopniowej reakcji fermentacji wodoru. Umieszczony w urządzeniu materiał organiczny rozkładany jest przez mikroorganizmy do postaci wodoru i lotnych kwasów organicznych. Proces ten zachodzi bez udziału tlenu i powietrza.

Jeszcze przed uruchomieniem projektu naukowcy zbadali możliwość wykorzystania do produkcji wodoru ścieków z produkcji spożywczej. I uzyskali bardzo dobre wyniki. Jak podkreśla kierownik projektu dr Elmar Brügging, bogaty w skrobię lub cukry materiał odpadowy stanowi szczególnie bogate źródło wodoru. A mimo to nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, jak go użytecznie wykorzystać.

Naukowcy z Münster chcą to zmienić. W ciągu trzech lat zamierzają na dwóch stanowiskach badawczych przetestować różne reaktory oraz parametry procesowe, a także sprawdzić, czy wyprodukowany w ten sposób wodór można odprowadzić bezpośrednio do sieci gazociągowej.

Źródło: FH Münster

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę