Niezawodne chłodzenie bez przykrych zapachów

Henkel
Reklama
Reklama

 

Każdego roku w fabryce w Szwecji Grupa Husqvarna produkuje ok. 8 mln części metalowych wykorzystywanych w urządzeniach elektrycznych do zastosowań zewnętrznych. Chcąc zwiększyć wydajność produkcji i bezpieczeństwo pracy, koncern zdecydował się zastąpić dotychczasowe środki chłodziwami nowej generacji firmy Henkel zapobiegającymi namnażaniu się bakterii w cieczy obróbkowej.

Dział Husqvarny odpowiedzialny za odlewy i obróbkę maszynową w fabryce w Szwecji zajmuje się produkcją różnorodnych części z aluminium i magnezu, m.in skrzyni korbowych, kół zamachowych, cylindrów, pomp olejowych oraz koszy sprzęgłowych. Na cykl produkcyjny składa się szereg procesów, m.in. topienie, odlewanie, obróbka mechaniczna, szlifowanie i lakierowanie części przed montażem.

Dział jest wysoce zautomatyzowany, dysponuje potężnymi maszynami odlewniczymi oraz dużą liczbą maszyn CNC, które pod nadzorem wykwalifikowanych operatorów – dzięki zastosowaniu precyzyjnej robotyki – są w stanie przeprowadzić wiele różnych operacji wiercenia i frezowania.

Główną zaletą maszyn CNC jest możliwość realizacji kolejnych etapów produkcji bez konieczności zatrzymywania i restartowania urządzenia. Ponieważ część z nich wymaga zastosowania odmiennych narzędzi (np. wiertarek o różnych wymiarach czy frezów), maszyna korzysta z wymiennych uchwytów narzędziowych przydzielanych z magazynu narzędziowego. Urządzenia pracują każdego dnia, osiągając wysoką prędkość i temperatury. Z tego powodu istotne jest zastosowanie takiego chłodziwa, które obniży temperaturę maszyn, a jednocześnie zapewni odpowiednie smarowanie podczas obróbki mechanicznej.

Reklama

Groźne bakterie
Jednak stosowanie chłodziw ma jeden poważny minus: podobnie jak mleko, emulsje chłodzące pozostające w maszynie po upływie pewnego czasu „psują się”. Szczególnie w trakcie przestojów dochodzi do namnażania się bakterii, które po pewnym czasie obumierają, powodując nieprzyjemny zapach. Oprócz tego zanieczyszczenie bakteryjne zwiększa również ryzyko zachorowań wśród pracowników. Kiedy więc pojawia się odór, kąpiele z chłodziwami muszą zostać wymienione (niekiedy nawet dwa razy do roku), co powoduje powstawanie dużych ilości odpadów oraz kosztownych przestojów.

– Chłodziwo stanowi niezbędny element w procesie obróbki maszynowej, zapewniając odpowiednie chłodzenie i smarowanie narzędzi oraz obrabianych elementów. Stosując chłodziwa, jesteśmy w stanie zachować odpowiednią dokładność wymiarową, a narzędzia działają skutecznie przez długi czas – wyjaśnia Jens Gustafsson, inżynier ds. procesów w firmie Husqvarna. – Trzy lata temu zdecydowaliśmy się raz na zawsze zlikwidować problem zanieczyszczenia bakteryjnego, zastępując stosowane dotychczas chłodziwa rozwiązaniem, które byłoby bardziej przyjazne dla środowiska i zgodne z naszą polityką zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Inteligentne rozwiązanie
Zespół Husqvarny od początku zdawał sobie sprawę, że w celu znalezienia inteligentnego rozwiązania musi wyjść poza utarte schematy myślenia, a kluczem do sukcesu będzie wyszukanie zewnętrznego źródła specjalistycznej wiedzy. Jednym z takich źródeł okazała się firma MetallChemie AB – lokalne przedsiębiorstwo dysponujące wieloletnim doświadczeniem w zakresie obsługi przemysłu metalowego, dystrybutor produktów do obróbki metali firmy Henkel. Firma ta ma wielu klientów w całej Szwecji.

Właściciel MetallChemie Tomas Holmér został poproszony o przedstawienie propozycji rozwiązań odpowiadających specyfikacji producenta. Zaprezentował gamę chłodziw nowej generacji Bonderite L-MR niezawierających środka bakteriobójczego, które zapewniają długą żywotność kąpieli m.in. dzięki wysokiej stabilności w twardej wodzie.

Zespół Husqvarny przeprowadził sześciomiesięczny test, w trakcie którego poddał ocenie różne produkty i opcje łącznie z chłodziwem Bonderite L-MR. Technologia Henkla sprawdziła się na tyle dobrze, że jest stosowana w zakładzie już od ponad 30 miesięcy.

– Po pierwsze, udało nam się całkowicie zlikwidować przykry zapach. Po drugie, wyeliminowaliśmy z procesu produkcyjnego środki bakteriobójcze, co jest ważne w kontekście dbałości o zdrowie naszych pracowników – wyjaśnia Jens Gustafsson. – Jednak zalety nowego rozwiązania wykraczają poza kwestie BHP. Dzięki Bonderite L-MR oszczędzamy czas i pieniądze. Mimo że nadal sprawdzamy chłodziwo przed rozpoczęciem zmiany, nie musimy już wymieniać ani dopełniać kąpieli tak często jak kiedyś. Dzięki temu niemal wyeliminowaliśmy przestoje i ograniczyliśmy ilość ścieków, co ułatwia nam realizację polityki zrównoważonego rozwoju.

Bliskie partnerstwo
Partnerstwo między Husqvarną a MetallChemie wykracza poza tradycyjne relacje klient–dostawca. Husqvarna przywiązuje dużą wagę do posiadania zaufanego dostawcy, który dobrze rozumie branżę i docenia metody pracy stosowane w firmie, a także jest w stanie dostarczyć skuteczne rozwiązanie w pełni dostosowane do jej potrzeb.

Procesem tym zarządza Tomas Holmér z MetallChemie, który – dzięki wieloletniemu doświadczeniu w przemyśle metalowym oraz imponującej liście klientów – rozumie potrzeby Husquarny i jest w stanie w pełni je zaspokoić. Regularnie przebywa na terenie zakładu, dzięki czemu dogłębnie poznał sposób pracy oraz kluczowe wartości koncernu i może dziś brać aktywny udział w realizacji jego polityki. Co pięć tygodni przeprowadza oficjalny obchód działu, by służyć wsparciem wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne, a także monitoruje kluczowe parametry chłodziwa, m.in. jego stężenie oraz wartość pH.

Szeroki wachlarz zastosowań
MetallChemie współpracuje z dużą liczbą firm z branży metalowej na terenie całej Szwecji. Według Tomasa Holméra szeroka gama produktów Henkla sprawia, że – bazując na swoim standardowym asortymencie – firma jest w stanie zaproponować rozwiązania rozwiązanie niemal każdego zagadnienia związanego z obróbką metali. W przypadku niestandardowych wymagań Henkel dysponuje także odpowiednimi zasobami, dzięki którym może szybko i skutecznie opracować dowolną recepturę dostosowaną do konkretnych potrzeb.

– Nasi klienci cenią sobie także jakość produktów do obróbki elementów z aluminium i magnezu. Ponieważ regularnie odwiedzamy ich zakłady i przeprowadzamy testy, jesteśmy w stanie szybko podjąć odpowiednie kroki zaradcze w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów. Te jednak zdarzają się rzadko – dodaje Tomas Holmér.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama