Nowe centrum badawczo-rozwojowe dla branży tworzyw sztucznych

Nowe centrum badawczo-rozwojowe dla branży tworzyw sztucznyc Dopak

Firma Dopak, która od 25 lat jest dystrybutorem maszyn i urządzeń dla branży tworzyw sztucznych, otworzyła we Wrocławiu centrum badawczo-rozwojowe, które będzie oferować szeroki zakres usług dla firm z sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Dopak tworzą: laboratorium, prototypownia 3D oraz kompleks  szkoleniowy z bogatą ofertą szkoleń z programowania wtryskarek i robotów, nowoczesnych technologii, a także szeregiem tematów poświęconych przetwórstwu tworzyw sztucznych. 

Usługi szkoleniowe są dedykowane operatorom i ustawiaczom maszyn, pracownikom utrzymania ruchu, technologom, inżynierom procesu czy jakości. Przekazywana wiedza teoretyczna uzupełniana jest o zajęcia praktyczne, prowadzone na zautomatyzowanych liniach technologicznych oraz symulatorach.

Doradzamy, jak programować wtryskarki, optymalizować proces wtrysku oraz dobierać i ustawić idealne parametry procesu. Umożliwiamy także wytworzenie wyrobów testowych i pilotażowych na zaawansowanych liniach automatycznych o sile zwarcia od 500 do 5500 kN. Dostępna jest również możliwość wykonania prototypu i części zamiennych w technologii druku 3D – mówi Magdalena Kazimierczuk, dyrektor jakości w Dopak. 

W laboratorium Centrum Badawczo-Rozwojowym prowadzone są badania właściwości fizyko-mechanicznych tworzyw sztucznych oraz gotowych wyrobów, umożliwiające prawidłowe opracowanie technologii wytwarzania i maksymalizacji wydajności procesu oraz zapewnienia jakości.

hala w centrum badawczo-rozwojowym

W prototypowni natomiast wykonywane są części zamienne i prototypy oraz wysokiej rozdzielczości skany, stosowane w kontroli jakości wymiarów i analizie defektów.

Park maszynowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Dopak tworzy siedem zaawansowanych linii automatycznych. W ich skład wchodzą hydrauliczne i elektryczne wtryskarki produkcji KraussMaffei o sile zwarcia formy od 500 do 5500 kN wraz z liniowymi robotami LRX oraz urządzeniami peryferyjnych, takimi jak: osłony, transportery, systemy suszenia, podawania i dozowania, systemy chłodzenia i mielenia tworzywa. Linie technologiczne przeznaczone są do przetwarzania standardowych oraz wysokotemperaturowych tworzyw sztucznych, takich jak np. PEEK. Największa maszyna z serii GX to wtryskarka o sile zwarcia 550 ton, pracująca w technologii MuCell – dodaje Magdalena Kazimierczuk.

Park maszynowy jest wykorzystywany na potrzeby szkoleń i realizacji procesów technologicznych, przeznaczonych do wytwarzania pilotażowych i testowych wyrobów końcowych dla kontrahentów. Udostępniany jest także firmom zewnętrznym, które realizują innowacyjne projekty w ramach programów start-up.

Źródło: Dopak

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę