Nowe koła zębate igus mikro z modułem 0,2

Nowe koła zębate igus mikro z modułem 0,2 igus

Od mikro napędów przez mikroskopy po inżynierię precyzyjną, inżynierowie na całym świecie tworzą coraz bardziej kompaktowe produkty. igus produkuje teraz dla nich koła zębate o mikro modułach tak małych jak 0,2. Wymiary zębów są bardzo zbliżone do wymiarów ludzkiego włosa. Dzięki wysokowydajnym tworzywom sztucznym zęby nadal umożliwiają precyzyjny ruch o niskim zużyciu, zapewniając wysoką jakość produktów.

Gdy fotograf używa zoomu kamery, wewnątrz obiektywu porusza się przekładnia składająca się z maleńkich kół zębatych o rozpiętości zaledwie kilku milimetrów. Ich zęby są znacznie mniejsze i ledwo widoczne gołym okiem. 

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Takie zastosowania w inżynierii precyzyjnej wymagają mikro kół zębatych, które są nadal wystarczająco wytrzymałe i odporne na zużycie, aby działać niezawodnie przez lata – mówi Michał Sędrowski, manager produktu kół zębatych iglidur w igus. – Z tego powodu zoptymalizowaliśmy naszą produkcję, aby mechanicznie wytwarzać koła zębate mikro o module tak małym jak 0,2 z wysokowydajnego tworzywa sztucznego.

Firma wykorzystuje półprodukty iglidur, w tym iglidur A180 oraz iglidur A500. Materiały te są zoptymalizowane trybologicznie: są nie tylko wytrzymałe, ale również mają bardzo dobre parametry tarcia i zużycia. Jednocześnie są one znacznie lżejsze od metalowych kół zębatych.

Zęby cienkie jak ludzki włos

Z modułami tak małymi jak 0,2, igus jeszcze bardziej przesunął granice swojej produkcji mechanicznej. 

Możliwość produkcji zębów przekładni, których prawie nie widać gołym okiem, odróżnia nas od wielu konkurentów na rynku – mówi Sędrowski. – Pomimo swoich rozmiarów, zęby mają doskonałe parametry mechaniczne. Umożliwiają one niezawodne, wysoce precyzyjne ruchy w inżynierii precyzyjnej.

Ekonomiczna wycena nawet dla małych ilości

Firma igus oferuje teraz produkcję mikro-przekładni z wysokowydajnych tworzyw sztucznych na zamówienie klienta. 

Nasza mechaniczna produkcja z półproduktów iglidur pozwala na ekonomiczne ceny, nawet w przypadku małych ilości. Możemy produkować duże ilości za pomocą formowania wtryskowego – na przykład do seryjnej produkcji samochodów – mówi Sędrowski. 

Koła zębate nadają się do szerokiej gamy zastosowań, które wymagają precyzyjnie skoordynowanych ruchów w bardzo małych przestrzeniach montażowych, na przykład mikroskopów i innych instrumentów optycznych, miniaturowych silników i mikro napędów.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę