Nowe technologie wspomagają wycinanie laserem

Nowe technologie wspomagają wycinanie laserem Salvagnini

Odejście na poziomie gospodarki i poszczególnych branż od produkcji seryjnej i typowej na rzecz rozwiązań lean i produkcji na zamówienie (z dostawą just-in-time) jest dzisiaj coraz wyraźniejsze. Natomiast dla marki Salvagnini już od dawna jest motywacją rozwojową.

Obie linie centrów laserowych marki Salvagnini wykorzystują lasery światłowodowe: L3 – uniwersalny system przeznaczony do pracy poprzecznej, oraz L5 – wysokowydajny i dynamiczny system do materiałów cienkich i średniocienkich.

Powiązane firmy

Salvagnini Polska Sp. z o.o.

Cały czas firma poszerza paletę dostępnych mocy, najpierw poprzez wprowadzenie źródła 6 kW o dużej gęstości mocy, a następnie źródła 10 kW. Krok ten w połączeniu z dynamiką serii L5 pozwolił na dalszą poprawę czasu obróbki. Obecnie osiągnął on poziom typowy dla źródeł o dużo większej mocy. Zarówno lasery L3, jak i L5 są ponadto dopracowywane poprzez nowe rozwiązania sprzętowe i programowe.

Rozpoznawanie obrazów w systemach laserowych

Salvagnini opracowuje i wdraża do swoich systemów laserowych technologie rozpoznawania obrazów. Pozwalają one operatorom łatwo rozwiązywać niektóre z problemów. Te proste w stosowaniu rozwiązania typu lean pozwalają zwiększyć elastyczność i rozszerzyć zastosowanie wycinania laserowego.

wycinarka laserowa
System AVS przyspieszają centrowanie arkuszy blach

Wprowadziliśmy system AVS, który przyspiesza centrowanie arkuszy, nawet perforowanych materiałów – wyjaśnia Pierandrea Bello, kierownik ds. produktów laserowych w Salvagnini. – System AVS pozwala przesunąć wycinarkę laserową dalej na ścieżce linii produkcyjnej, za wykrawanie. Następnie skupiliśmy się na systemie SVS.

Układ SVS (Sheet/Scrap Vision System) pozwala na ponowne wykorzystanie odpadów blaszanych, które często wykorzystuje się jako próbki do wykonywania pojedynczych serii elementów o różnych rozmiarach. System SVS oblicza plik DXF – arkusz początkowy do szybkiego, łatwego i bezbłędnego osadzania nowych elementów do wycięcia – bezpośrednio w instalacji. Jest on dostarczany wraz z oprogramowaniem STREAMLASER, zintegrowaną wersją programu Salvagnini CAM.

wycinarka laserowa
Dzięki systemowi SVS możliwe jest ponowne wykorzystanie odpadów blachy

Naszą najnowszą innowacją jest NVS (Nozzle Vision System) – kontynuuje Bello. – Sprawdza on wycentrowanie wiązki laserowej i stan dyszy, niwelując wszelkie niedokładności w sposób szybki i intuicyjny. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego może on sugerować rozwiązania, które pomogą zmniejszyć ilość odpadów.

wycinarka laserowa
System NVS zwiększa precyzję procesu cięcia

Automatyka w sukurs procesom towarzyszącym wycinanie laserowe

Automatyzacja odgrywa coraz ważniejszą rolę w segmencie wycinania laserowego. Wiele firm skupiło się na etapach, które poprzedzają wycinanie i które po nim następują. Załadunek i rozładunek często mogą być bowiem wąskim gardłem. Z drugiej strony, automatyzacja może pomóc ograniczyć koszty pracy.

Obie perspektywy są oczywiście zasadne – zgadza się Bello. – Decydującym czynnikiem w naszej wizji jest jednak pozytywny wpływ automatyzacji na wydajność całego procesu produkcji. Nie tylko poszczególnych faz obróbki.

Również sama konfiguracja może decydująco wpływać na wydajność. – Dzięki naszemu systemowi IoT LINKS (który monitoruje dane z systemów połączonych z nim na całym świecie) mogliśmy ocenić wydajność poszczególnych konfiguracji, analizując wiele istotnych zmiennych (rodzaj i masa użytej blachy oraz czas manipulowania materiałem i czas oczekiwania). Uzyskaliśmy zdumiewające wyniki. Niezależnie działające urządzenia wykazują średnią wydajność na poziomie 60%. Natomiast systemy zautomatyzowane osiągają dużo lepsze wartości: 80% lub nawet 90%, jeśli uwzględnimy magazyn wieżowy LTWS – wyjaśnia Bello.

Automatyczny załadunek i rozładunek w połączeniu z magazynem wieżowym umożliwiają zwiększenie autonomii instalacji wycinarki. Dzięki nim bowiem różne materiały i grubości są nieustannie dostępne do obróbki w trybie just-in-time. Skraca to czas oczekiwania związany z podawaniem arkuszy. Przede wszystkim jednak połączenie magazynu wieżowego i urządzeń do automatycznego załadunku/rozładunku to strategia, która wygrywa w produkcji niskonakładowej o często zmieniających się parametrach.

Jeśli dodamy to tego urządzenia załadowczo-rozładowcze z funkcją automatycznego sortowania, poprawimy wydajność nie tylko w fazie wycinania, ale również podczas późniejszej obróbki – kontynuuje Bello. – Niezwykle interesująco wygląda nasz magazyn wieżowy LTWS z sorterem MCU. Magazyn wieżowy obsługuje różne materiały, grubości i rozmiary, skracając czas oczekiwania i niezwykle przyspieszając załadunek/rozładunek do zaledwie 50 s. Ponadto oprogramowanie magazynu wieżowego jest w stanie identyfikować półki z blachami do obróbki, a kiedy są puste, traktuje je jako półki na obrobione elementy. Takie dynamiczne zarządzanie półkami zwiększa niezależność magazynu.

Sorter MCU potrafi inteligentnie składować elementy o różnych kształtach, rozmiarach i masach dzięki trybowi multigripping (pozwala podnosić jednocześnie kilka elementów jednym chwytakiem). Zautomatyzowanie sortowania znacząco usprawnia pracę operatorów, którzy mogą odbierać już pogrupowane elementy bez potrzeby ich rozdzielania.

Kompletne i modułowe produkty automatyki laserowej

Oferta rozwiązań automatyki laserowej firmy Salvagnini była zawsze bardzo szeroka i modułowa i co najważniejsze mogła sprostać różnym potrzebom produkcyjnym.

Nowy system ADLU automatyzuje załadunek arkuszy i rozładunek obrobionych elementów, osiągając czas cyklu poniżej minuty. Wyposażono go w podciśnieniowy chwytak załadowczy i niezależne grzebieniowe urządzenie wyładowcze. System jest przygotowany na integrację z sorterem MCU lub którymkolwiek magazynem. Jego elastyczność przejawia się również w lepszej ustawności.

W sytuacjach ograniczonej głębokości doskonale sprawdzi się system ADLL. To rozwiązanie podobne do ADLU, ale wykorzystywane w ustawieniu wzdłużnym. Dzięki dostępnym konfiguracjom (na 5–20 półek), krótkim cyklom i wysokiej autonomii magazyn wieżowy LTWS jest niezwykle kompaktowym rozwiązaniem. Dostępny jest w wersji z pojedynczą lub podwójną wieżą, z drewnianymi paletami, bez palet lub w układzie mieszanym. 

W zakładach, w których wymagane są maszyny elastyczne, a jednocześnie kompaktowe, doskonale sprawdzi się magazyn LTWS Compact. Jego krótki cykl pracy można jeszcze poprawić poprzez zastosowanie kolejnej kolumny, co umożliwi obróbkę różnych materiałów w sekwencji A/B/A/B.

Digitalizacja i optymalizowanie procesów wycinania laserem

Wydajność procesowa to jedna z najczęstszych bolączek w przemyśle ostatnich lat – kontynuuje Bello. – Firma Salvagnini zajmuje się tą kwestią od 1993 r., kiedy uruchomiliśmy pierwszy system obsługi zamówień Order Processing System (OPS).

System zarządzania informacjami przesyła do OPS wykaz produkcyjny w czasie rzeczywistym, a ten przekazuje programiście jego zaktualizowaną wersję. Wspiera on pracę programisty poprzez wskazywanie priorytetów, automatyczne generowanie programów dla maszyn i przesyłanie ich do warsztatu. Sprawdza też dostępność materiałów i półproduktów oraz przekazuje informacje zwrotne do zakładowego systemu zarządzania informacjami, stopniowo aktualizując je także w czasie rzeczywistym.

W porównaniu z innymi programami do zarządzania procesami dostępnymi na rynku OPS jest w stanie definiować reguły i algorytmy niezbędne do zautomatyzowania procesu, dodając do niego cząstkę „smart” – tłumaczy Bello. – W celu poprawy wydajności, np. na etapie wycinania, możemy dodać ograniczenia związane z maksymalną tolerancją odpadów, produktywnością lub liczbą zestawów zawartych w tym samym gnieździe. Program OPS zapewnia przestrzeganie zdefiniowanych logik przez system. Automatyczne zarządzanie z użyciem OPS eliminuje zadania, które dodają niewiele wartości, i usuwa związane z nimi przestoje.

źródło: Salvagnini

Salvagnini Polska Sp. z o.o.

Salvagnini Polska Sp. z o.o.

Grupa Salvagnini projektuje, buduje i sprzedaje elastyczne systemy i maszyny do obróbki blach: wykrawarki, giętarki, prasy krawędziowe, wycinarki laserowe, linie FMS, automatyczne magazyny i oprogramowanie. Dzięki swojej globalnej obecności grupa oferuje bezpośrednią obsługę klientów w 35 krajach na całym świecie. Innowacje, kompetencje, serwis – to trzy słowa opisujące działalność Salvagnini w zakresie elastycznej automatyki i maszyn przemysłowych do obróbki blach. Grupa Salvagnini projektowała, produkowała, sprzedawała i serwisowała najnowocześniejsze, modułowe i elastyczne, wysokowydajne maszyny i systemy już w 1963 r. W rezultacie Salvagnini jest w stanie oferować dzisiejszym klientom wysoce zoptymalizowane i dostosowane do potrzeb klienta rozwiązania.

Profil Firmy

Salvagnini Polska Sp. z o.o.