Nowy katalizator przekształca CO2 i wodę w paliwo

Argonne National Laboratory
Reklama
Reklama

Syntetyczny etanol zamiast benzyny? Amerykańscy naukowcy właśnie odkryli nowy katalizator, który umożliwia wygenerowanie paliwa etanolowego z wody i dwutlenku węgla.

Substancja chemiczna na bazie rozproszonych atomów miedzi osadzonych na nośniku z proszku węglowego działa jak elektrokatalizator: umieszczona w polu elektrycznym niskiego napięcia, rozbija przepływające przez nie cząsteczki wody i dwutlenku węgla, a następnie selektywnie przekształca je w etanol. Uzyskany związek cechuje się wysoką wydajnością energetyczną i bardzo dobrą sprawnością Faradaya (powyżej 90%), dzięki czemu może znaleźć zastosowanie np. jako alternatywne paliwo do silników benzynowych, a także produkt pośredni w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym.

Reklama

Zdaniem jego twórców – naukowców z Argonne National Laboratory przy Departamencie Energii USA – ogromną zaletą etanolu na bazie „recyklingowanego” CO2 i wody jest możliwość domknięcia obiegu surowców w przyrodzie: dwutlenek węgla jest bowiem najpierw wychwytywany z atmosfery, aby po przetworzeniu na etanol i uwolnieniu w reakcji jego spalania ponownie trafić do atmosfery. Jeśli zaś jako źródło zasilania procesu jego wytwarzania wykorzysta się energię odnawialną, można zminimalizować jego wpływ na środowisko naturalne.

Problem w tym, że nowe paliwo prawdopodobnie będzie mniej wydajne niż silniki elektryczne – a to ze względu na mniejszą efektywność silnika benzynowego oraz straty mocy generowane na etapie wychwytywania i transportu dwutlenku węgla oraz katalizy samego etanolu. Dlatego ma on szansę konkurować z benzyną jedynie wówczas, gdy koszt jego produkcji będzie relatywnie niski. W przeciwnym razie skończy jak inne paliwa syntetyczne wytwarzane na bazie CO2 – będzie wykorzystywany jedynie na niewielką skalę, bez szans na masowe zastosowanie w przemyśle i transporcie.

Reklama

Źródło: Argonne National Laboratory

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama