Trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie GN 817.7

Trzpienie ustalające sterowane pneumatycznie GN 817.7 Elesa+Ganter

Elesa+Ganter wprowadziła do oferty innowacyjne rozwiązanie – trzpień ustalający sterowany pneumatycznie. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 817.7 i jest wyposażony w czujnik położenia umożliwiający kontrolowanie obu skrajnych pozycji trzpienia. 

Nowa funkcjonalność umożliwia zastosowanie trzpieni w trudno dostępnych miejscach, uniemożliwiających ręczną obsługę. Trzpienie GN 817.7 są polecane do w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych, ponieważ ich obsługa nie wymaga ingerencji operatora. 

Powiązane firmy

Trzpienie ustalające pneumatyczne GN 817.7
Rys. 1 Trzpienie ustalające pneumatyczne GN 817.7

„Nowy trzpień ustalający był dużym wyzwaniem dla działu R&D, ponieważ do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter nie było podobnego rozwiązania. Produkt ten musiał być zaprojektowany od podstaw w oparciu o potrzeby zgłaszane przez naszych Klientów. Uwagę zwraca innowacyjne i zarazem praktyczne rozwiązanie, którym jest czujnik położenia pozwalający na kontrolowanie obu skrajnych pozycji pracy trzpienia ustalającego.” – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Do tej pory w ofercie firmy Elesa+Ganter znajdował się trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6 (rys. 2) , jednak był on obsługiwany ręcznie, a sam czujnik kontrolował jedynie jedną ze skrajnych pozycji (była to pozycja wysunięta szpilki).

Trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6
Rys. 2 Trzpień ustalający z czujnikiem GN 817.6

Nowe trzpienie pneumatyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, że umożliwiają zamianę z trzpieniami GN 817.6 bez żadnych modyfikacji konstrukcyjnych. Dzięki temu, w przypadku modernizacji, mamy możliwość zmiany trzpieni ustalających na bardziej rozbudowany wariant, jakim niewątpliwie jest GN 817.7.

Działanie czujnika w trzpieniach GN 817.7 jest oparte na technologii magnetycznej z pewną innowacją, ponieważ umożliwia nie tylko kontrolę obu skrajnych pozycji pracy, ale również ich odróżnienie od siebie. Czujnik posiada zamontowany na przewodzie moduł obsługowy z dwiema diodami LED, informującymi o osiągnięciu jednej ze skrajnych pozycji. Moduł wyposażony jest też w przycisk „uczenia się”, dzięki któremu możemy zaprogramować obie skrajne pozycje czujnika. Możemy również tego dokonać bezpośrednio w układzie sterowania za pomocą interfejsu IO-Link.

Od strony funkcjonalnej dostępne są trzy warianty trzpienia (rys. 3):

  • Typ D – pneumatyczne sterowanie w obu kierunkach (dwustronnego działania). Ta wersja nie posiada sprężyny, a ruch szpilki odbywa się poprzez zadziałanie układu pneumatycznego.
  • Typ A – wysunięcie szpilki poprzez układ pneumatyczny, wycofanie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania)
  • Typ E – wycofanie szpilki poprzez zadziałanie pneumatyki, wysunięcie szpilki za pomocą sprężyny (jednostronnego działania).
Dostępne warianty trzpieni GN 817.7
Rys. 3. Dostępne warianty trzpieni GN 817.7

Ciśnienie pracy trzpieni ustalających GN 817.7 powinno zawierać się pomiędzy 4 a 6 bar. Poziom ochrony IP czujnika wynosi 67, więc nadaje się on nawet do wymagających aplikacji.

Opisywany trzpień idealnie sprawdzi się w aplikacjach, które:

  • Wymagają wysokiej odporności na korozję.
  • Pracują w cyklu automatycznym.
  • Wymagają funkcjonalności trzpienia ustalającego, ale jego lokalizacja uniemożliwia ręczną obsługę lub jest ona bardzo trudna do zrealizowania.
  • Z powodu bezpieczeństwa pracy lub samej specyfiki procesu wymagają potwierdzenia do układu sterowania maszyny skrajnych pozycji trzpienia.
  • W procesach w pełni zautomatyzowanych, nieobsługiwanych przez operatora.

Trzpień GN 817.7 może być szczególnie interesujący dla producentów zautomatyzowanych maszyn i linii produkcyjnych dla wielu branż, począwszy od automotive, a na branży spożywczej czy farmaceutycznej kończąc. W małych gabarytach udało się zmieścić wiele przydatnych funkcjonalności. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnim czasie wszystkie gałęzie przemysłu zmierzają w kierunku pełnej automatyzacji, minimalizując konieczność ręcznych przezbrojeń trzpień GN 817.7 idealnie wpisuje się w aktualne trendy.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę