Nowy rozdział w finansowaniu MŚP [wywiad]

Nowy rozdział w finansowaniu MŚP [wywiad] Adobe Stock – pawczar

O nowym programie finansowania inwestycji (InvestEU) rozmawiamy z Piotrem Klimczakiem, dyrektorem Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing, oraz Szymonem Gawryszczakiem, kierownikiem Zespołu Zarządzania Aktywami i Pasywami w Departamencie Finansów w PKO Leasing.

Czym wyróżnia się program InvestEU na tle innych, podobnych instrumentów inwestycyjnych?

Szymon Gawryszczak: InvestEU to największy program inwestycyjny UE dla rozwoju biznesu. Ogromnie nas cieszy, że możemy wspierać firmy z sektora MŚP, start-upy i większe przedsiębiorstwa – zainteresowane wdrożeniem inwestycji z obszaru odnawialnych źródeł energii (OZE) – które do tej pory miały trudność w dostępie do finansowania zewnętrznego z powodu niewystarczających zabezpieczeń. 

A mówimy tutaj o potężnym wsparciu. PKO Leasing w ciągu 2 lat w ramach programu InvestEU udostępni polskim przedsiębiorcom ponad 2 mld zł finansowania w formie leasingu i pożyczek, gwarantowanych przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. Jako partner programu postaraliśmy się, żeby był on ukierunkowany na konkretne, wcześniej zidentyfikowane potrzeby polskich przedsiębiorstw.

Co zdecydowało, że to właśnie PKO Leasing został partnerem wykonawczym programu InvestEU?

Szymon Gawryszczak: PKO Leasing został wybrany na partnera wykonawczego programu Invest EU ze względu zarówno na ponad 10-letnie doświadczenie we wdrażaniu unijnych i krajowych programów gwarancyjnych, jak i mocną pozycję lidera na rynku finansowym oraz zdolność do efektywnej realizacji kompleksowych programów inwestycyjnych.

Kompetencje PKO Leasing w obszarze finansowania przedsiębiorstw i zarządzania ryzykiem były kluczowym czynnikiem, który zdecydował o wyborze.

Czy InvestEU rzeczywiście będzie skutecznym narzędziem pobudzenia inwestycji na polskim rynku?

Szymon Gawryszczak: Tak. Program ma szanse istotnie wspomóc rozwój inwestycji na polskim rynku, szczególnie dla małych i średnich firm, które stanowią istotną część naszego DNA biznesowego. Dzięki gwarancjom właściciele firm o bardzo zróżnicowanym profilu działalności mają ułatwiony dostęp do finansowania. 

W ramach programu InvestEU możemy zaoferować leasing lub pożyczkę nie tylko podmiotom o słabszym statusie finansowym, ale również firmom, które dobrze radzą sobie na rynku, ale ich ambitne cele inwestycyjne przekraczają ich możliwości finansowe. 
Co warte podkreślenia, na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić swój biznes z oparciu o proekologiczne założenia. Wsparcie inwestycji z segmentu OZE jest ważnym elementem programu. 

Jakie podmioty mogą skorzystać z finansowania w ramach tego rozwiązania? 

Piotr Klimczak PKO LeasingPiotr Klimczak: Z produktów gwarancyjnych dostępnych w palecie InvestEU wybraliśmy te, które w najpełniejszy sposób wychodzą naprzeciw potrzebom polskiego sektora MŚP. Finansowaniem są objęte małe i średnie przedsiębiorstwa o słabszym profilu ryzyka, zatrudniające mniej niż 250 pracowników. 

Na leasing na preferencyjnych warunkach mogą liczyć też start-upy, które prowadzą działalność nie dłużej niż 6 miesięcy, i większe przedsiębiorstwa (do 500 pracowników) zainteresowane inwestycjami z sektora OZE. 

Możemy zatem zagwarantować wsparcie właścicielom firm o bardzo zróżnicowanym profilu działalności. Ułatwiony dostęp do finansowania może być kluczem do wykorzystania w pełni ich potencjału, stając się motorem rozwoju tych firm. 

Na jakie cele będzie można przeznaczyć uzyskane środki?

Piotr Klimczak: W ramach programu InvestEU wprowadzamy cztery produkty gwarancyjne, które mają odpowiadać na potrzeby inwestycyjne małych i średnich przedsiębiorstw o zróżnicowanym profilu działalności. Od 1 stycznia br. na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorstwa o słabszym profilu ryzyka. Dzięki gwarancjom otwieramy się na udzielanie finansowania, które właściciele firm mogą przeznaczyć na zakup różnorodnych maszyn i urządzeń. 

Z kolei wiosną w PKO Leasing ruszają trzy produkty gwarancyjne. Zaoferujemy start-upom finansowanie maszyn, ekologicznego transportu ciężkiego i elektrycznych samochodów osobowych z niskim wkładem własnym (5% vs 10–20% w standardowej ofercie). Leasing i pożyczkę – z wydłużonym nawet do 10 lat okresem zwrotu – będzie można wykorzystać na sfinansowanie zakupu maszyn przemysłowych i budowlanych, również tych o wysokiej wartości (do 32 mln zł). 

„Otworzy się” również gwarancja dla finansowania OZE z obniżoną marżą, dzięki której przedsiębiorstwa będą mogły zainwestować w zakup paneli i farm fotowoltaicznych, magazynów energii, ładowarek do aut elektrycznych, a nawet turbin wiatrowych. Polskie firmy otrzymają zatem nowe szanse na rozwój zielonych inwestycji w oparciu o preferencyjne warunki finansowania. 

Wprowadzenie nowoczesnych, energooszczędnych technologii stanie się jeszcze łatwiej dostępne, a urządzenia – dostępne praktycznie od ręki – mogą od razu pracować na zwiększenie energetycznej efektywności firmy. 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę