Nowy zestaw przekładni igus do innowacyjnych cobotów

Przekładnie firmy igus dla innowacyjnych cobotów igus

Potencjał robotyki usługowej jest ogromny. Lekkie roboty ułatwiają automatyzację monotonnych lub nieergonomicznych zadań. Nowe rozwiązania w tym zakresie na hanowerskich targach zaprezentuje firma igus. Będzie to specjalny modułowy zestaw przekładni dla cobotów. 

Głównym elementem zestawu plug & play jest pełni zintegrowana trybo-przekładnia falowa z silnikiem, enkoderem wartości bezwzględnej, systemem kontroli siły i sterownikiem. Przekładnie odgrywają w tym kontekście szczególnie ważną rolę, ponieważ są sercem każdego nowoczesnego robota.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Z tego powodu specjalista motion plastics wprowadził w ubiegłym roku nową generację przekładni falowych do ruchu na 5 osi robota, a dzięki zastosowaniu bezsmarowych trybopolimerów zoptymalizowano współczynniki tarcia i zużycia. Zastosowanie tworzyw sztucznych umożliwia wyjątkowo kompaktową konstrukcję i ekonomiczną produkcję, a przekładnia falowa drygear może być stosowana wzdłuż ostatniej osi ramienia przegubowego, robota kartezjańskiego lub robota typu delta, na przykład przed różnymi systemami chwytaków.

W przekładni zastosowano trybogenerator fal i elastyczny trybopierścień z zewnętrznymi zębami oraz bezszczotkowy silnik prądu stałego z zewnętrznym wirnikiem. Ponadto na podstawie przekładni, dzięki dodatkowym komponentom elektronicznym, pojedynczy robot może być także zaprojektowany jako cobot, przy wykorzystaniu ogniw łączących.

Również niska masa jest istotną zaletą w przypadku zastosowania systemów w cobotach. Oznacza ona bowiem generowanie mniejszej siły w przypadku ewentualnej kolizji. Możliwości HRC mają miejsce dzięki elektronicznym komponentom w pełni zintegrowanej przekładni falowej. Dzięki enkoderom absolutnym, siły oraz momenty obrotowe, mogą być określane i bezpiecznie ograniczane za pomocą prądu silnika. Aby osiągnąć taki efekt, firma igus postawiła na podwójny enkoder, w którym pomiar odbywa się zarówno przed, jak i za przegubem, co pozwala wykryć siły i poziomy momentów obrotowych oraz w razie konieczności odpowiednio zareagować.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę