NSK pracuje nad projektem badawczym dotyczącym morskich turbin wiatrowych

NSK w projekcie dotyczącym morskich turbin wiatrowych NSK

Firma NSK informuje o przystąpieniu do dużego projektu badawczego finansowanego przez japońską agencję rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization). W ramach projektu prowadzone będą badania umożliwiające szybką realizację na dużą skalę pływających morskich turbin wiatrowych w Japonii.

Ambicją projektu jest zbadanie i rozwój technologii pozwalającej w pełni zrozumieć zjawisko efektu cienia aerodynamicznego (efektu wzbudzenia, ang. wake effect) w pływających turbinach wiatrowych. Do kluczowych członków projektu oprócz NSK należą Uniwersytet Kiusiu (Wydział Wieloskalowych Badań nad Morską Energią Wiatrową), Toshiba Energy Systems Corporation i Hitachi Zosen Corporation. Projektem pokieruje profesor Takanori Uchida z Uniwersytetu Kiusiu.

Rząd Japonii postawił sobie za cel osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., przy czym oczekuje się, że morskie turbiny wiatrowe wniosą znaczący wkład w realizację tego zadania. Konieczne będzie jednak sprostanie konkretnym wyzwaniom, w tym zjawisku znanemu jako efekt wzbudzenia, które pojawia się po zawietrznej stronie turbiny podczas obrotu łopat. W dużych morskich farmach wiatrowych składających się z wielu turbin efekt cienia aerodynamicznego powoduje negatywne skutki, takie jak większe turbulencje. Dodatkowo następuje zmniejszenie wytwarzania energii elektrycznej po stronie zawietrznej i wzrost obciążenia działającego na turbiny.

Do najważniejszych zadań należy opracowanie technologii, która pomoże zrozumieć i precyzyjnie przewidzieć efekt wzbudzenia, aby jak najszybciej i najlepiej zrealizować projekt wielkoskalowych morskich farm wiatrowych w Japonii. Ponadto ze względu na położenie geograficzne kraju niezwykle ważne jest również ustalenie innowacyjnych i optymalnych metod projektowania.

Badacze przeprowadzający testy w dużym tunelu aerodynamicznym na Uniwersytecie Kiusiu chcą zrealizować kilka celów, w tym zrozumieć efekt wzbudzenia charakterystyczny dla pływających turbin wiatrowych i zjawisko wzajemnego zakłócania ich pracy; opracować technologię przewidywania i oceny tych zjawisk oraz wytyczyć przyszłą ścieżkę rozwoju technologii z myślą o współpracy przemysłu ze środowiskiem akademickim. Efekt wzbudzenia w pływających turbinach wiatrowych pozostaje w dużej mierze niezbadany, dlatego zespół projektowy spodziewa się, że prace rozwiążą problemy techniczne dotyczące dużych pływających morskich farm wiatrowych i w znaczący sposób przyczynią się do umożliwienia ich wprowadzenia na pełną skalę.

W ramach prowadzonych prac badawczych NSK dąży do zwiększenia niezawodności łożysk do turbin wiatrowych poprzez zrozumienie charakterystyki zmian obciążenia działających na turbiny w wyniku efektu wzbudzenia, wspierając w ten sposób szersze zastosowanie wytwarzania energii wiatrowej. Grupa NSK aktywnie promuje zarządzanie ESG koncentrujące się na aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych i będzie kontynuować rozwój biznesu oraz budowę zrównoważonego społeczeństwa poprzez wykorzystanie możliwości technologicznych, które wspierają globalną ochronę środowiska.

Źródło: NSK Europe

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę