Obróbka chemiczna bezpiecznymi i nietoksycznymi środkami
W celu przywrócenia utraconych podczas obróbki termicznej bądź mechanicznej swoistych właściwości antykorozyjnych stali nierdzewnej (warstwy pasywnej) stosuje się obróbkę chemiczną lub elektrochemiczną. Rozwiązanie to wiąże się z procesami, takimi jak odtłuszczanie, wytrawianie, elektropolerowanie czy pasywacja.
Niektóre z nich realizuje się przez zanurzenie stali w chemicznych kąpielach albo miejscowo przez nanoszenie past lub żelów trawiących na powierzchnię danego elementu. Do tego rodzaju procesów zazwyczaj używa się roztworów toksycznych kwasów: azotowego lub fluorowodorowego. Wiąże się to nie tylko ze ścisłym przestrzeganiem norm bezpieczeństwa podczas pracy, ale również z problemem neutralizacji, usuwania i transportu niebezpiecznych odpadów, co generuje wysokie koszty dla firm i powoduje brak ciągłości produkcji. Ponadto tworzące się podczas procesu tlenki azotu (Nox) powodują szereg szkód w organizmie człowieka (układ oddechowy i sercowo-naczyniowy), jak i w atmosferze, a w efekcie w całym środowisku, przyczyniając się do efektu cieplarnianego.
Z innowacyjnym rozwiązaniem na opisane wyżej wyzwania wychodzi Avalon Machines we współpracy z włoską firmą Ricerca Chimica Group, która jest europejskim liderem w produkcji środków chemicznych oraz instalacji i urządzeń do obróbki powierzchni metalowych, zwłaszcza stali nierdzewnej, tytanu, aluminium, miedzi, mosiądzu, stali węglowej i innych metali. Działające od ponad 30 lat laboratoriom wypracowało specjalne rozwiązania, które pozwalają na obróbkę chemiczną bezpiecznymi i nietoksycznymi środkami wolnymi od kwasu azotowego. Firma Avalon Machines, jako ekspert w dziedzinie obróbki powierzchni, wprowadza na polski rynek dedykowane rozwiązania firmy Ricerca Chimica Group, które umożliwiają skrócenie czasu produkcji z poszanowaniem środowiska i bezpieczeństwa operatora. Więcej informacji na stoisku firmy (G-33) na targach STOM.
Źródło: Targi Kielce