Obróbka chemiczna bezpiecznymi i nietoksycznymi środkami

Obróbka chemiczna bezpiecznymi i nietoksycznymi środkami Avalon Machines

W celu przywrócenia utraconych podczas obróbki termicznej bądź mechanicznej swoistych właściwości antykorozyjnych stali nierdzewnej (warstwy pasywnej) stosuje się obróbkę chemiczną lub elektrochemiczną. Rozwiązanie to wiąże się z procesami, takimi jak odtłuszczanie, wytrawianie, elektropolerowanie czy pasywacja. 

Niektóre z nich realizuje się przez zanurzenie stali w chemicznych kąpielach albo miejscowo przez nanoszenie past lub żelów trawiących na powierzchnię danego elementu. Do tego rodzaju procesów zazwyczaj używa się roztworów toksycznych kwasów: azotowego lub fluorowodorowego. Wiąże się to nie tylko ze ścisłym przestrzeganiem norm bezpieczeństwa podczas pracy, ale również z problemem neutralizacji, usuwania i transportu niebezpiecznych odpadów, co generuje wysokie koszty dla firm i powoduje brak ciągłości produkcji. Ponadto tworzące się podczas procesu tlenki azotu (Nox) powodują szereg szkód w organizmie człowieka (układ oddechowy i sercowo-naczyniowy), jak i w atmosferze, a w efekcie w całym środowisku, przyczyniając się do efektu cieplarnianego. 
 
Z innowacyjnym rozwiązaniem na opisane wyżej wyzwania wychodzi Avalon Machines we współpracy z  włoską firmą Ricerca Chimica Group, która jest europejskim liderem w produkcji środków chemicznych oraz instalacji i urządzeń do obróbki powierzchni metalowych, zwłaszcza stali nierdzewnej, tytanu, aluminium, miedzi, mosiądzu, stali węglowej i innych metali. Działające od ponad 30 lat laboratoriom wypracowało specjalne rozwiązania, które pozwalają na obróbkę chemiczną bezpiecznymi i nietoksycznymi środkami wolnymi od kwasu azotowego. Firma Avalon Machines, jako ekspert w dziedzinie obróbki powierzchni, wprowadza na polski rynek dedykowane rozwiązania firmy Ricerca Chimica Group, które umożliwiają skrócenie czasu produkcji z poszanowaniem środowiska i bezpieczeństwa operatora. Więcej informacji na stoisku firmy (G-33) na targach STOM.

Źródło: Targi Kielce

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę