Oszczędność energii dzięki chillerom Rittal

Rittal

Firma Bosch Rexroth stworzyła w siedzibie w Lohr am Main wewnętrzną grupę doradczą ds. zarządzania energią GoGreen. Spółka zatrudnia ponad 30 tys pracowników z całego świata. Zależy im na efektywnym wykorzystaniu energii. Wdrożono już setki działań energooszczędnych.

Do tej pory ponad 15% zapotrzebowania na energię przypadało w obrabiarkach na chłodzenie. Chillery serii Blue e+ Rittal efektywnie zmniejszają to zużycie, co widać na przykładzie instalacji testowej w obrabiarce CNC w Bosch Rexroth w Elchingen. - W listopadzie 2017 roku wyposażyliśmy jedną z obrabiarek CNC w nowy chiller Blue e+ Rittal. Celem takich projektów jest znalezienie rozwiązań służących zwiększeniu efektywności energetycznej – opowiada Leo Pototzky, szef projektu GoGreen w Bosch Rexroth.

Efektywność energetyczna

Naukowcy z PTW Darmstadt zmierzyli i dokładnie udokumentowali zużycie energii zarówno przed przezbrojeniem, jak i po nim. Rozróżniano dwa tryby pracy maszyn: working i operational. Aby móc przeprowadzić szczegółową analizę, mierzono osobno zużycie wszystkich agregatów w maszynie, każdorazowo w okresie jednego tygodnia. Zgodnie z dokonanymi pomiarami nowy chiller Blue e+ zużywa o około 50 procent mniej energii elektrycznej niż stary agregat. Oszczędność w przypadku klimatyzatora szafy sterowniczej Blue e+ wynosi ponad 80%!

Urok nowoczesności

W skład serii chillerów Blue e+ wchodzą trzy urządzenia o mocach chłodniczych 2,5, 4 i 5,5 kilowatów. Oferują one dodatkowe zabezpieczenie w postaci zintegrowanego czujnika przepływu w obiegu medium chłodzącego i kontroli poziomu napełnienia. Panel sterowniczy z ekranem dotykowym wyświetla wszystkie komunikaty w postaci tekstu – w 21 językach.

Łatwe w obsłudze klimatyzatory mogą być stosowane na całym świecie, ze wszystkimi popularnymi częstotliwościami i napięciami sieciowymi. W aplikacji Blue e+ informacje są przesyłane bezprzewodowo, integracja odbywa się przez USB lub przez różne profile sieciowe z interfejsem IoT.

Na optymalnych obrotach

Decydującą miarą efektywności energetycznej w systemach chłodzenia jest współczynnik Energy Efficiency Ratio (EER). Jest on definiowany jako iloraz mocy chłodniczej do zastosowanej mocy elektrycznej. Im wyższy EER, tym lepiej. Tradycyjne chillery z regulacją obejścia gorącego gazu mają EER rzędu 1. Rittal w chillerach Blue e+ uzyskuje EER rzędu 4!

Kluczem optymalizacji efektywności jest sprężarka z regulacją obrotów, która zawsze dostarcza dokładnie tyle mocy chłodniczej, ile aktualnie jest potrzebne. Jako napęd do sprężarek Rittal stosuje precyzyjnie regulowane silniki synchroniczne DC. Dzięki temu chillery Blue e+ pracują na optymalnych obrotach i w porównaniu z agregatami z regulacją obejścia gorącego gazu oszczędzają do 70% energii. Kolejną innowacją techniczną jest technologia Micro Channel w przenoszeniu ciepła, dzięki której można zredukować ilość czynnika chłodniczego o nawet 55%. To zaś sprzyja środowisku i prowadzi do kolejnych oszczędności.

Źródło: Rittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę