Pakiet automatyzacji DA300 – zaprojektowany dla mniejszych warsztatów

Pakiet automatyzacji DA300 – dla mniejszych warsztatów Makino

W niewielkich firmach, w których każde zadanie jest inne, rozwiązania automatyzacji wymagają większej elastyczności. A ponieważ przestrzeń jest często ograniczona, każde urządzenie wymaga kompaktowych rozmiarów. Firma Makino opracowała pakiet automatyzacji do centrum obróbkowego DA300 specjalnie dla mniejszych firm obróbkowych. Pomimo kompaktowych wymiarów i wydajności, ten system oferuje najwyższy stopień autonomii dostępny na rynku.

DA300 ugruntował silną pozycję na rynku 5-osiowej obróbki pionowej. Jego wyjątkowa dynamika zwiększyła wydajność produkcyjną jego użytkowników na różnych rynkach, od przemysłu lotniczego po komponenty półprzewodnikowe. Teraz firma Makino wykorzystała całą swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas oglądania DA300 w akcji, aby zaprojektować wersję na zamówienie dla tego pakietu automatyzacji.

Wielokątna paleta stożkowa na stożku trygonalnym: Ten pierwszy w branży typ palety roboczej maksymalizuje wykorzystanie przestrzeni i może pomieścić części o wysokości do 300 mm i średnicy 360 mm przy maksymalnym udźwigu 60 kg. Unikalna konstrukcja umożliwia automatyczne pozycjonowanie części w obszarze roboczym z powtarzalnością poniżej 2 mikronów.

Automatyzacja: Ponieważ jednym z rynków docelowych są środowiska produkcyjne o róznorodności produkcji, ten pakiet automatyzacji jest wyposażony w magazyn z podwójnym pierścieniem, który minimalizuje czas przygotowania narzędzi i może pomieścić do 118 narzędzi. W przypadku zróżnicowanych scenariuszy produkcyjnych opcjonalny magazyn zewnętrzny z maksymalnie 254 narzędziami maksymalizuje liczbę dostępnych typów narzędzi. Pomimo zajmowanej powierzchni zaledwie 6 x 3,75 metra, ten pakiet automatyzacji może pomieścić do 40 palet roboczych. A podczas załadunku palet do maszyny dwie stacje oczekiwania pomagają zminimalizować czas wymiany palet i czas czyszczenia podczas oczekiwania.

Oprogramowanie: Ponieważ żaden pakiet automatyzacji nie jest dobry bez dobrego oprogramowania, firma Makino uprościła interfejs użytkownika (UI) i zmaksymalizowała funkcjonalność systemu, umieszczając interfejs automatyzacji w znanym sterowniku Professional 6. Zarządzanie paletami nigdy nie było łatwiejsze. Dzięki prostemu, ale wydajnemu interfejsowi użytkownika operatorzy mogą uzyskać dostęp do wszystkich funkcji maszyny z tego samego ekranu, np. ustawiać materiały, umieszczać różne zadania na każdej palecie, ustawiać priorytety, składać pilne wnioski oraz monitorować i zarządzać statusem produkcji.

Funkcja łamania wiórów GI: Wraz z wprowadzeniem na rynek tego pakietu automatyzacji pojawia się nowa funkcja w DA300, wyłącznik GI. Jednym z najgorszych problemów, z jakimi boryka się operator maszynisty, jest obsługa dużych, długich wiórów ze skomplikowanych operacji wiercenia. Istniejące cykle mające na celu uniknięcie tych wiórów znacznie wydłużają czas cyklu i zużycie narzędzia. Ta przełomowa technologia wprowadziła mikroruchy do operacji wiercenia, aby rozbić wióry na małe kawałki - i to bez wpływu na czas cyklu lub żywotność narzędzia. Wyłącznik GI poprawi niezawodność procesu i pomoże producentom spać spokojniej, gdy DA300 pracuje na noc lub w weekendy.

eStabilizer: Ta nowa technologia została wprowadzona w celu dalszego zwiększenia niezawodności maszyny. Dzięki zestawowi czujników strategicznie rozmieszczonych wokół maszyny, mierzy temperaturę hali produkcyjnej i kompensuje wszelkie drobne zmiany, zapewniając w ten sposób nienaruszoną dokładność maszyny. To ulepszenie i tak już wyjątkowej stabilności termicznej DA300 sprawia, że maszyna jest jeszcze bardziej niezawodna w trudnych warunkach otoczenia.

Źródło: Makino

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę