Piec próżniowy SECO/WARWICK dla japońskiego przemysłu high-tech
SECO/WARWICKSECO/WARWICK zrealizuje dostawę zaawansowanego jednokomorowego pieca próżniowego Vector z chłodzeniem gazowym dla jednego z najbardziej wymagających rynków świata - japońskiego sektora high-tech. To pierwsze zamówienie pieca próżniowego SECO/WARWICK dla tego partnera.
Urządzenie zostanie dostarczone do przedsiębiorstwa specjalizującego się w obróbce cieplnej metali oraz wytwarzaniu precyzyjnych komponentów dla sektora energetycznego, medycznego, motoryzacyjnego i maszynowego. Zamówienie realizowane jest w ramach współpracy z japońskim partnerem handlowym z segmentu próżniowego SECO/WARWICK.
Jednokomorowy piec próżniowy Vector powstał w oparciu o konstrukcję poziomą. Urządzenie zostanie wyposażone w komorę grzewczą o znaczących wymiarach przestrzeni roboczej 1016x1016x1524 mm (40" x 40" x 60"), co umożliwia obróbkę cieplną elementów dużych i ponadwymiarowych. Okrągła komora grzewcza gwarantuje wysoką jednorodność temperatury na poziomie ±5°C (±9°F), a dodatkowe elementy grzejne umieszczone w drzwiach oraz tylnej ścianie komory dodatkowo zwiększają równomierność rozkładu temperatury, jednocześnie redukując czas nagrzewania i wygrzewania.
Centralnym elementem instalacji próżniowej jest wydajny zestaw składający się z dwóch pomp mechanicznych, pompy Rootsa oraz pompy dyfuzyjnej współpracującej z pompą podtrzymującą (holding pump), co pozwala na uzyskiwanie wysokiego poziomu próżni roboczej oraz realizację bardzo czystych procesów termicznych, takich jak wyżarzanie, starzenie (aging) czy lutowanie. Wykorzystany system ciśnienia cząstkowego zabezpiecza powierzchnię wsadu przed zjawiskiem sublimacji pierwiastków stopowych, ograniczając jednocześnie ryzyko zanieczyszczenia strefy gorącej. Zastosowany system chłodzenia wykorzystujący dmuchawę umożliwia uzyskanie ciśnienia chłodzenia na poziomie do 6 bar abs., co ma istotne znaczenie w przypadku nowoczesnych łopatek i podzespołów turbin gazowych, wymagających szybkiego oraz kontrolowanego procesu chłodzenia z zachowaniem wysokiej jakości struktury materiałowej.
Japonia – wymagający rynek
Dostawa zaawansowanego pieca próżniowego na rynek japoński ma znaczenie nie tylko w wymiarze biznesowym, lecz również wizerunkowym.
– Japonia to rynek niezwykle wymagający, bardzo dojrzały technologicznie i tradycyjnie trudny do zdobycia dla firm spoza Japonii. Fakt, że tak renomowany odbiorca, decyduje się na inwestycję w nasze rozwiązanie, jest potwierdzeniem najwyższej jakości technologii SECO/WARWICK. To zamówienie będzie wspierać produkcję komponentów do turbin gazowych, które odgrywają kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej i ograniczaniu emisji CO2 – powiedział Maciej Korecki, Wiceprezes Segmentu Próżni Grupy SECO/WARWICK.
Nowy piec umożliwi klientowi realizację bardziej wymagających procesów obróbki cieplnej, zmniejszenie obciążenia urządzeń pracujących w wewnętrznej hartowni, a także obsługę zwiększającego się wolumenu produkcji.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Szczególne znaczenie ma tu połączenie wysokiej próżni, szybkiego chłodzenia w 6 bar oraz dużej komory roboczej, co czyni Vectora narzędziem idealnie przystosowanym do nowego typu łopatek i innych elementów turbin o dużych gabarytach – tłumaczy Kamil Siedlecki, Manager Sprzedaży SECO/WARWICK.
Fundament energetyki
Partner biznesowy wchodzi w skład grupy firm o stabilnej pozycji rynkowej, które systematycznie inwestują w nowoczesne technologie obróbki cieplnej i powierzchniowej. Firma specjalizuje się między innymi w hartowaniu próżniowym, lutowaniu próżniowym, azotowaniu, a także w technologii MIM (Metal Injection Molding), pozwalającej na produkcję wysoce skomplikowanych elementów.
Obecnie na świecie eksploatowanych jest około 10 000 turbin gazowych, których łączna moc zainstalowana sięga około 2 000 GW (2 TW). Na Stany Zjednoczone przypada około 30% tej mocy, na Europę – 15%, na Azję – około 40%, a po około 5% na Afrykę i Amerykę Łacińską. Rok 2024 okazał się rekordowy pod względem liczby nowych instalacji – na świecie uruchomiono blisko 500 nowych turbin gazowych o łącznej moc ok. 60 000 MW, w porównaniu z ponad 40 000 MW rok wcześniej. Turbiny gazowe nadal stanowią jeden z najważniejszych elementów globalnej energetyki – zarówno w zakresie nowych inwestycji, jak i modernizacji istniejących instalacji – a zapotrzebowanie na zaawansowane komponenty (łopatki, elementy gorącej strefy, podzespoły konstrukcyjne) oraz technologie obróbki cieplnej powinno utrzymywać się na wysokim poziomie przynajmniej do końca obecnej dekady.
Źródło: SECO/WARWICK

































