Pierwszy mobilny robot spawalniczy dla przemysłu stoczniowego

Pierwszy mobilny robot spawalniczy dla branży stoczniowej Comau

Podczas targów Automatica 2023 firma Comau zaprezentowała przygotowany we współpracy z firmą Fincantieri pierwszy zrobotyzowany system spawalniczy przeznaczony dla przemysłu stoczniowego. Mobilny robot MR4Weld poprawi jakość i wydajność prac spawalniczych, a także zapewni lepszy komfort pracy spawacza.

Robot mobilny MR4Weld jest obecnie jeszcze w fazie ostatnich testów i już niebawem ma być używany w stoczniach Fincantieri do samodzielnego spawania konstrukcji stalowych. Zgodnie z zapowiedziami ma zwiększyć nawet 3-krotnie wydajność procesu spawania w porównaniu ze spawaniem wykonywanym ręcznym. 

System spawalniczy MR4Weld obejmuje 6-osiowego robota przegubowego o dużej ładowności, który jest zainstalowany na podwoziu gąsienicowym. Robota wyposażono m.in. w palnik spawalniczy i zintegrowany system wizyjny do autonomicznej identyfikacji połączeń spawanych. Co ważniejsze, spawanie zrobotyzowane przy użyciu MR4Weld gwarantuje nie tylko lepszą jakość, ale może też pomóc w transformacji procesu produkcyjnego w przemyśle stoczniowym, zapewniając większą elastyczność i większe bezpieczeństwo, a także niższe koszty ogólne.

Mobilny robot spawalniczy został zaprojektowany z myślą o możliwości poruszania się w dowolnym środowisku. Może też współpracować z pracownikami – podczas przenoszenia czy spawania może być łatwo obsługiwany przez jednego operatora. System wykorzystuje również narzędzia cyfrowe do gromadzenia danych z procesów spawalniczych i produkcyjnych. Ponieważ MR4Weld został wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa, może być używany bez wygrodzeń czy innych dodatkowych zabezpieczeń na każdym z wielu pokładów statku.

Fincantieri i Comau złożyły europejski wniosek patentowy dotyczący określonych funkcji technologicznych MR4Weld. Najnowocześniejsze rozwiązanie można również bezproblemowo zintegrować z cyfrową infrastrukturą Comau, dodatkowo zwiększając produktywność i rentowność systemu robotycznego.

Przy okazji obie firmy odnowiły również swoją strategiczną umowę dotyczącą zastosowania innowacyjnych technologii w najnowocześniejszych, mobilnych rozwiązaniach robotycznych. Po podpisaniu w 2021 r. pierwszego listu intencyjnego, którego celem było opracowanie prototypów zrobotyzowanych rozwiązań do spawania stali (obecnie znajdują się w fazie testów produkcyjnych prototypów), CEO Comau, Pietro Gorlier, i dyrektor generalny Fincantieri, Pierroberto Folgiero, podpisali odnowioną umowę, która przewiduje rozwój dodatkowych mobilnych zrobotyzowanych maszyn i rozwiązań dla nieustrukturyzowanych środowisk.

Źródło: Comau

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę