Podwyższone uchwyty ze stali nierdzewnej – zgodne z normą dźwigową DIN EN 13586

Podwyższone uchwyty ze stali nierdzewnej Elesa+Ganter

Oferta firmy Elesa+Ganter została rozszerzona o wysokie uchwyty pałąkowe GN 435 i GN 435.3. Uchwyty tego typu zostały stworzone z myślą o aplikacjach wymagających większego prześwitu pomiędzy obudową, a częścią chwytną.

Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne przy:
    • obsłudze w rękawicach,
    • podwyższonych temperaturach,
    • specyficznych wymaganiach branżowych (np. w urządzeniach dźwigowych).

1. Obsługa w rękawicach ochronnych

Cechą charakterystyczną nowych uchwytów jest zwiększony prześwit. Dzięki takiej konstrukcji uchwyty sprawdzą się idealnie w aplikacjach wymagających użycia rękawic ochronnych. Zwiększona wysokość, ułatwi łapanie pałąków, co pozytywnie wpłynie na ergonomię obsługi urządzenia wyposażonego w uchwyty serii GN 435.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

2. Obsługa przy gorących powierzchniach

Oddalona część chwytna, może też być pożądaną cechą uchwytów, stosowanych na wszelkiego rodzaju powierzchniach o podwyższonej temperaturze. Zwiększenie dystansu pomiędzy dłonią operatora, a potencjalnie gorącą powierzchnią, zminimalizuje ryzyko oparzenia i zwiększy poziom bezpieczeństwa konstrukcji.

3. Obsługa urządzeń dźwigowych

Wybrana część rozmiarów uchwytu, spełnia wymagania stawiane przez europejską normę DIN EN 13586, opisującą wymagania konstrukcyjne stawiane urządzeniom dźwigowym. Regulacje te mają zapewnić bezpieczny dostęp do dźwigu zarówno podczas jego montażu/demontażu na miejscu budowy, jak również przy obsłudze serwisowej w trakcie eksploatacji. Norma wskazuje na konieczność stosowania uchwytów, o określonej geometrii w pobliżu drabin. Podanym w normie wymiarom, sprostają uchwyty o średnicy Φ16 oraz wysokości całkowitej 125 mm. Dzięki temu nowe uchwyty rozwiązują kwestie bezpieczeństwa w dźwigach, zgodnie z przyjętą normą.

Uchwyty zostały wykonane ze stali nierdzewnej AISI 303 i są dostępne w wersji pokrytej czarną żywicą epoksydową lub z powierzchnią piaskowaną na mat (rys. główny).

W ofercie Elesa+Ganter są dostępne dwa wykonania w zależności od preferowanego sposobu montażu uchwytu. Montaż za pomocą śrub lub montaż poprzez spawanie (rys. 2 i 3).

uchwyty pałąkowe rysunek techniczny
Rys. 2 Uchwyt przeznaczony do montażu za pomocą śrub

 

uchwyt pałąkowy rysunek techniczny
Rys. 3 Uchwyt przeznaczony do montażu za pomocą śrub lub spawania

 

W ofercie są dostępne uchwyty o średnicach Φ12 i Φ16, w długościach od 125 do 300 mm. Ze względu na stosunkowo prostą specyfikę produkcji, możliwe są wykonania specjalne obejmujące zmiany materiałowe, inne rozmiary i inny rodzaj wykończenia powierzchni już dla niewielkich ilości.

Źródło: Elesa+Ganter Polska

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę