Polski przemysł obróbki metali w światowej czołówce

Polski przemysł metalowy na pierwszym miejscu w rankingu Pixabay

Polski przemysł metalowy jest ponad dwukrotnie silniejszy od średniej światowej w stosunku do wielkości gospodarki, zajmując pierwsze miejsce wśród 40 krajów, przed Włochami i Koreą Południową, które zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce – wynika z nowego raportu Instytutu Fundacja Technologii Informacyjnych i Innowacji (ITIF), zespołu doradców zajmującego się polityką naukową i technologiczną.

Polski przemysł obróbki metali odnotował gwałtowny wzrost od przełomu wieków, kiedy jego wyniki ledwie dorównywały średniej światowej. Dziś jest wyraźnie lepszy od pozostałych państ. Polska osiąga także niezłe wyniki w przypadku branży produkcji pojazdów silnikowych – jest ona o 32% wyższa od średniej światowej. Jednak wyniki w tych dwóch branżach maskują słabsze wyniki w innych zaawansowanych i strategicznie ważnych sektorach – jak stwierdził ITIF w swoim Indeksie Hamiltona. Od komputerów i elektroniki po maszyny i sprzęt – łączny wynik dla wszystkich zaawansowanych gałęzi przemysłu w Polsce był o 15% słabszy od średniej światowej w 2020 r., ostatnim roku, dla którego dostępne są dane porównawcze.

Bezpieczeństwo gospodarcze i narodowe w coraz większym stopniu zależy od tego, jak dane państwo radzi sobie w globalnej rywalizacji o udział w rynku w wybranej grupie zaawansowanych branż – powiedział prezes ITIF Robert D. Atkinson, który kierował nowym badaniem. – W ostatnich latach polski przemysł obróbki metali stale się wzmacniał, a przemysł pojazdów silnikowych również radzi sobie dobrze. To ważne aktywa dla polskiej gospodarki.

Korzystając z najnowszych danych udostępnionych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Indeks Hamiltona ITIF klasyfikuje 40 krajów pod względem ich wyników w 10 zaawansowanych i strategicznie ważnych branżach: IT i usługi informacyjne; komputery i elektronika, farmaceutyka i biotechnologia, wyposażenie maszyn, sprzęt elektryczny, pojazdy silnikowe, inny sprzęt transportowy, chemikalia, obróbka metali i metale podstawowe.

Żeby ocenić wyniki krajów w stosunku do wielkości ich gospodarek, ITIF wykorzystuje statystykę analityczną znaną jako „współczynnik lokalizacji” (LQ), która mierzy poziom specjalizacji przemysłowej dowolnego regionu w stosunku do większej jednostki geograficznej – w tym przypadku kraju w stosunku do reszty świata.

  • Indeks LQ Polski we wszystkich 10 zaawansowanych branżach łącznie wyniósł w 2020 r. 0,85, co oznacza, że był o 15% słabszy od średniej światowej i plasował się na 20. miejscu na 40 badanych krajów.
 

Względne wyniki w 1indeksie Hamiltona Fundacji Informatyki i Innowacji (LQ 2020)

Polski przemysł obróbki metali w światowej czołówce zdjęcie w treści artykułu

  • Biorąc pod uwagę tylko branżę metalową indeks ten dla Polski wyniósł 2,12 (prawie trzykrotny wzrost z 0,83 w 1995 r.). Był to najwyższy wynik w branży, przed drugimi Włochami (1,91) i trzecią Koreą Południową (1,83).

Względne wyniki w branży wyrobów metalowych (2020 LQ)

Polski przemysł obróbki metali w światowej czołówce zdjęcie w treści artykułu

 
  • W 2020 r. Polska osiągała wyniki powyżej średniej światowej w zaledwie 2 na 10 branż, a w pozostałych 8 gorzej niż średnia światowa.

Względne wyniki Polski w zaawansowanych i strategicznie ważnych branżach w indeksie Hamiltona ITIF (2020 LQ)

Polski przemysł obróbki metali w światowej czołówce zdjęcie w treści artykułu

  • Polski przemysł pojazdów silnikowych był o 32% silniejszy niż średnia światowa skorygowana o wielkość w 2020 r. (LQ wynoszący 1,32), odnotowując stałą poprawę z 48% poniżej średniej światowej w 1995 r. (kiedy LQ wynosił 0,52).

Względne wyniki Polski w zaawansowanych i strategicznie ważnych branżach według indeksu Hamiltona ITIF (LQ Trends, 1995–2020)

Polski przemysł obróbki metali w światowej czołówce zdjęcie w treści artykułu

  • Najgorzej radzące sobie zaawansowane branże w Polsce to komputery i elektronika (LQ 0,28) i farmaceutyka (0,36).

 

Źródło: Fundacja Informatyki i Innowacji (ITIF) 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę