Polskie konstrukcje na SAE Aero Design

Reklama
Reklama

Trzy modele samolotów wystawią w prestiżowych zawodach młodych konstruktorów SAE Aero Design studenci z Politechniki Wrocławskiej. Zawody odbędą się w dniach 13-15 marca w Lakeland na Florydzie.

Studenci z Zespołu JetStream Politechniki Wrocławskiej w organizowanych co roku zawodach SAE Aero Design wezmą udział już po raz siódmy – poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

W tym roku wrocławscy studenci po raz pierwszy wystawią modele samolotów we wszystkich trzech kategoriach konkursu: micro, regular i advanced. W poprzednich latach startowali tylko w kategoriach micro i regular. – Otrzymaliśmy 150 tys. zł grantu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Generacja Przyszłości" i to pozwoliło nam zbudować trzy modele – powiedział Jan Byrtek z JetStream.

Głównym zadaniem modeli startujących w konkursie SAE Aero Design jest podniesienie jak najcięższego ładunku w stosunku do swojej masy. Dodatkowo jury ocenia niezawodność modeli, mierzoną liczbą startów, które zakończyły się sukcesem. Oceniane są również rozwiązania techniczne zastosowane przy konstrukcji samolotów.

W kategorii micro model samolotu musi zmieścić się w jak najmniejszej tubie i w jak najszybszym czasie zostać złożona do lotu. Wrocławscy studenci skonstruowali do tej kategorii model ważący mniej niż 250 gramów.

Z kolei model zgłoszony do kategorii regular waży 3,5 kilograma, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 2,5 metra. W jego konstrukcji nie można używać wysokowydajnych materiałów, na przykład włókien szklanych, węglowych czy aramidowych.

W kategorii advanced model musi podnieść 7,5 kilograma ładunku oraz zrzucić drugi ładunek z wysokości ponad 30 metrów jak najbliżej wyznaczonego celu.

W zeszłym roku wrocławscy studencie wygrali organizowane w USA zawody w kategorii micro. Podczas tegorocznej edycji będą rywalizować z 75 zespołami z różnych krajów świata.

SAE Aero Design to konkurs, który współorganizuje amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA. Te prestiżowe zawody, w których biorą udział studenci z całego świata, rozgrywane są od 1986 r. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie, skonstruowanie, zbudowanie i oblatanie zdalnie sterowanego modelu samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze, przy jak najmniejszej masie własnej modelu.

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama