Precyzyjna praca non stop w przemyśle pakującym

igus

 

Polscy producenci maszyn pakujących ciągle podnoszą jakość produkowanych urządzeń, dostosowując się do światowych standardów. Wielu polskich producentów maszyn oferuje swoje urządzenia na rynkach światowych m.in. w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, Białorusi, Chorwacji, Serbii, Rumunii, Szwecji, Norwegii, Ameryce Północnej, Afryce Północnej, a także na Bliskim Wschodzie. Istotne znaczenie opakowań w handlu, transporcie i przechowywaniu przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania na maszyny pakujące.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

Jednym z takich producentów jest Zakład Techniki Próżniowej TEPRO SA, który produkuje między innymi pompy próżniowe olejowe oraz urządzenia do pakowania w próżni, a także w atmosferach modyfikowanych. Produkowane w TEPRO maszyny pakujące i pompy próżniowe spełniają najwyższe światowe standardy i od wielu lat cieszą się uznaniem w kraju i za granicą. Produkowane tu urządzenia są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym. Jednym z takich urządzeń jest automatyczna układarka UT-806C przeznaczona do współpracy z termoformierkami TES-806 i TES-805.

Celem było zaprojektowanie urządzenia, które umożliwia automatyczny odbiór opakowań w szerokim zakresie wymiarów i kształtów, sztaplowanie uformowanych pojemników oraz ich transport poza strefę roboczą układarki, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej wydajności procesu z zastosowaniem rozwiązań, które nie wymagają smarowania w trakcie pracy urządzenia. Cały proces jest zintegrowany z pracą TES-a, cykliczne ruchy ramienia układarki są związane z ruchami termoformierki.

Sterowanie i programowanie układarki odbywa się z panelu sterującego TES-a, po prawidłowym podłączeniu urządzenia i instalacji nowego oprogramowania. W układarce proces odbioru pojemników i ich paletyzacja przebiega w cyklu automatycznym, dzięki nadrzędnemu sterownikowi.

Maszyna ma ramię odbiorcze opakowań, które może poruszać się w dwóch osiach z dużymi prędkościami przesuwu i wysoką dokładnością pozycjonowania, dodatkowo urządzenie posiada funkcję obrotu ramienia umożliwiającego obrót 180°. Ta funkcja obrotu wymusza pełną powtarzalność w ułożeniu opakowań.

Układarka UT-806C jest skonfigurowana z przenośnikiem taśmowym zapewniającym odbiór boczny pudełek, operator ma bezpośredni dostęp do panelu operatorskiego i do strefy odbiorczej sztaplowanych pojemników.
W maszynie znalazły zastosowanie podzespoły i części firmy igus napędy paskowe ZLW-1040 wraz z łożyskami z regulacją luzu WJUME-01-10. Dzięki temu, że elementy te są bezsmarowe zapewniają one ciągłą i bezobsługową pracę układarki – twierdzi firma TEPRO.

W aplikacji zastosowano stolik serii ZLW-1040, w wykonaniu specjalnym zgodnie z wymaganiami TEPRO. Dzięki temu, przy zachowaniu wszelkich niezbędnych parametrów pracy takich jak skok roboczy, prędkość, przyśpieszenie i obciążenie otrzymaliśmy moduł, który jest całkowicie bezsmarowny, lżejszy od alternatywnych rozwiązań i spełniający oczekiwania dotyczące żywotności. – Stolik liniowy szyty na miarę! Ilość możliwych konfiguracji i akcesoriów pozwala nam dostosować w szybki sposób produkt pod konkretną aplikację klienta- podkreśla Inżynier Sprzedaży firmy igus - Marcin Andrzejewski.

Zastosowane łożyska liniowe drylin firmy igus w układarce zapewniają precyzyjne pozycjonowanie przy dużych prędkościach, ponieważ nie wymagają smarowania i są odporne na korozję, co zwiększa wydajność i skraca czas obsługi urządzenia.

Więcej informacji: www.igus.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę