Precyzyjne rolki prowadzące GN 753.1 do pracy w ciężkich warunkach

Precyzyjne rolki prowadzące do pracy w ciężkich warunkach Elesa+Ganter

Elesa+Ganter poszerzyła gamę standardowych części o nowy element – precyzyjne rolki prowadzące serii GN 753.1. Nowy produkt jest przeznaczony do uniwersalnych zastosowań. Jest szczególnie polecany do projektów wymagających płynności oraz dynamiki ruchu. W porównaniu do wcześniejszych rolek z serii GN 753, ten model jest to zupełnie nowy produkt oparty na kilku ciekawych zmianach.

Stale rozrastająca się oferta standardowych elementów maszyn Elesa+Ganter to dowód na to, że na bieżąco śledzimy potrzeby naszych klientów i jesteśmy w stanie dopasować się do ich zmieniających się wymagań. Stąd też w naszej gamie produktów często pojawiają się zupełnie nowe modele, czego przykładem są właśnie rolki serii GN 753.1 – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Nowa konstrukcja rolek GN 753.1 z tworzywa została wyposażona w specjalne łożysko kulkowe wykonane ze stali hartowanej 100Cr6 (stali łożyskowej). W porównaniu do serii GN 753 (gdzie pierścień wewnętrzny łożyska wykonany jest ze stali, a zewnętrzny z tworzywa), stal ta zapewnia wysoką wytrzymałość zarówno zmęczeniową jak i statyczną oraz wysoką odporność na ścieranie. Przy porównywalnych rozmiarach rolki GN 753.1 mają 10-krotnie większą obciążalność niż seria GN 753.

Nowa seria rolek posiada również metalowe pierścienie ochronne 2Z (rys. 1) po obu stronach łożyska, które zapewniają osłonę przed kurzem i brudem, jednocześnie zapewniając odpowiednie i trwałe smarowanie.

Rys. 1 Przekrój rolki GN 753.1

Bieżnia rolki GN 753.1 jest wykonana z poliacetalu (POM), który jest przystosowany do pracy w zakresie temperaturowym od -20°C do 100°C (rolki z serii GN 753: temperatura pracy 0°C do 40°C). Precyzyjne obrobienie każdej rolki zapewnia zachowanie wymiarów i kształtów. GN 753.1 dostępne są w dwóch wersjach (rys. 2) powierzchni tocznej ZL (płaska), KV (wypukła), co zapewnia odpowiednie prowadzenie.

Rys. 2 Rolki GN 753.1 – kształt bieżni

W porównaniu do serii GN 753 (zakres średnic 19-26 mm), nowe rolki GN 753.1 dostępne są w zakresie średnic d1 (rys. 2) od 22 do 50 mm, a ich żywotność wynosi co najmniej 200 000 m, przy zachowaniu prędkości 0,4 m/s, temperatury otoczenia pomiędzy 15°C a 30°C oraz suchej i czystej powierzchni. Mają więc 3-krotnie większą trwałość niż seria GN 753 (dla porównywalnej średnicy rolki).

Montaż rolek w zależności od wybranego wariantu (nr identyfikacyjny) można wykonać na trzy sposoby (rys. 3):

  • poprzez gładki otwór w bieżni rolki za pomocą standardowych śrub lub śrub pasowanych (1),
  • poprzez trzpień z gwintem zewnętrznym (2)
  • poprzez trzpień z gwintem wewnętrznym (3).

Trzpienie wykonane są ze stali ocynkowanej i wyposażone są w gniazdo pod klucz typu Torx, co zapewnia odpowiedni moment dokręcenia.

Rys. 3 Rolki GN 753.1 – sposoby montażu

Rolki prowadzące GN 753.1 mogą być wykorzystywane jako standardowe systemy prowadzenia, jak również do budowania niestandardowych systemów prowadnic liniowych. Sprawdzą się również jako łożyska oraz podpory do małych i średnich obciążeń. Należy jednak pamiętać, że ze względów konstrukcyjnych nie powinny być używane do przenoszenia obciążeń działających w osi rolki. Orientacyjne obciążenia promieniowe dynamiczne podane są w kartach katalogowych (karta GN 753.1) i tak dla przykładu najmniejsza rolka o średnicy d1 = 22 mm może przenieść obciążenie promieniowe do 400 N, natomiast największa d1 = 50 mm do 1500 N.

Rys. 4 Przykładowe zastosowania

Porównanie nowej serii GN 753.1 z serią GN 753 :

Nowa seria rolek GN 753.1 idealnie nadaje się do aplikacji, w których rolki narażone są na pracę w podwyższonych temperaturach oraz środowisku o zwiększonym zapyleniu. Zastosowanie znajdą również tam, gdzie od rolek wymaga się większej obciążalności i gabarytów.

Dla aplikacji o niedużych obciążeniach oraz ograniczonej przestrzeni i temperaturze pracy nadal idealnie sprawdzą się proste i tanie rolki z serii GN 753.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę