Produkcja betonu przyjazna dla środowiska

Produkcja betonu przyjazna dla środowiska VTT

Ten spin-out VTT buduje pierwszą na świecie przemysłową pilotażową linię produkcyjną, która może wytwarzać beton o ujemnej emisji dwutlenku węgla przy użyciu przemysłowych strumieni bocznych oraz technologii wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla.

Carbonaide, firma typu spin-out z Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii, która umożliwia produkcję betonu o ujemnej emisji dwutlenku węgla, zebrała 1,8 mln euro w ramach finansowania zalążkowego prowadzonego przez Lakan Betoni i Vantaa Energy. Runda zakończyła się pożyczkami publicznymi i wkładami rzeczowymi od Business Finland i innych fińskich firm betoniarskich oraz inwestorów strategicznych.

Firma wykorzysta fundusze na zintegrowanie swojej technologii utwardzania CO2 ze zautomatyzowaną linią produkcyjną  fabryki prefabrykatów betonowych w Hollola w Finlandii. Dzięki fabrycznej jednostce pilotażowej i w pełni działającemu łańcuchowi wartości firma Carbonaide może zmineralizować do pięciu ton CO2 dziennie i 100-krotnie zwiększyć produkcję swoich niskoemisyjnych produktów betonowych.

Przemysł betoniarski odpowiada za 8% światowych emisji CO2, przy czym większość emisji pochodzi z produkcji zwykłego cementu portlandzkiego: jedna tona zwykłego cementu portlandzkiego generuje 800–900 kilogramów emisji CO2. Wraz z coraz bardziej zaostrzającymi się przepisami dotyczącymi emisji materiałów budowlanych pilnie potrzebne są przemysłowo wykonalne technologie zmniejszające emisje dwutlenku węgla z betonu.

Rozwiązanie firmy Carbonaide opiera się na skutecznej metodzie nasycania dwutlenkiem węgla, która wiąże dwutlenek węgla w prefabrykowanym betonie przy użyciu zautomatyzowanego systemu pod ciśnieniem atmosferycznym. Technologia ta może zmniejszyć o połowę emisję CO2 z tradycyjnego betonu portlandzkiego, zmniejszając wymaganą zawartość cementu i mineralizując CO2 w betonie. 

Magazyn wyrobów betonowych
Firma Carbonaide zapewniła finansowanie zalążkowe na budowę pierwszego pilotażowego pilotażowego systemu produkcji betonu o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla na skalę fabryczną

Kiedy przemysłowe strumienie uboczne, takie jak żużle przemysłowe, osady z ługów zielonych i biopopiół, są używane w procesie wiązania zamiast zwykłego cementu, wynikiem jest beton o ujemnym śladzie węglowym. Podczas tego procesu CO2 jest trwale magazynowany i usuwany z obiegu węgla. 

– W jednostce pilotażowej wykazaliśmy, że nasza technologia jest w stanie zmniejszyć emisję CO2 z konwencjonalnego betonu o 45%. Zeszłej jesieni wykazaliśmy obniżenie śladu węglowego naszych produktów do -60 kg/m3 poprzez zastąpienie cementu portlandzkiego żużlem. Nasza pierwsza jednostka pilotażowa miała ograniczoną pojemność, dlatego jesteśmy wdzięczni naszym inwestorom za możliwość przeskalowania naszej technologii do pilotażowego rozmiaru fabryki i zademonstrowania technologii w pełnej skali – mówi Tapio Vehmas, dyrektor generalny Carbonaide. – Naszym celem w Carbonaide jest stworzenie bardziej zrównoważonej przyszłości dzięki najnowocześniejszej technologii, która nie tylko zmniejsza emisję dwutlenku węgla z materiałów budowlanych, takich jak beton, ale zatrzymuje więcej CO2 niż emituje przez cały okres użytkowania. To bardzo naturalne, że zbudowane środowisko staje się pochłaniaczem CO2, ponieważ jest to największa ilość materiału stworzonego przez człowieka.

Wraz z wprowadzeniem przez rządy podatków, mechanizmów handlu emisjami i celami w zakresie energii odnawialnej, a konsumenci gotowi zapłacić więcej za produkty niskoemisyjne, producenci materiałów i firmy budowlane dostrzegli potrzebę dostosowania się do nowej sytuacji rynkowej.

Dyrektor Jonne Hirvonen i dyrektor Tapio Vehmas
Dyrektor operacyjny Carbonaide, Jonne Hirvonen (po lewej), i dyrektor generalny Tapio Vehmas (po prawej), w jednostce pilotażowej w Hollola w Finlandii

– W miarę pojawiania się nowych innowacji popyt na produkty niskoemisyjne prawdopodobnie wzrośnie. Nowe technologie, takie jak Carbonaide, zapewniają środki do produkcji na skalę przemysłową przystępnych cenowo produktów niskoemisyjnych. Cieszymy się, że możemy wspierać Carbonaide w zwiększaniu skali produkcji i realizacji pierwszej na świecie integracji utwardzania CO2 z w pełni zautomatyzowaną linią do produkcji prefabrykatów betonowych – mówi Juho Hiltunen, dyrektor generalny Lakan Betoni Oy, jednej z firm betoniarskich, które zainwestowały w Carbonaide.

– Unikanie emisji dwutlenku węgla powinno zawsze być podstawowym mechanizmem wspierania różnorodności biologicznej. Jednak wychwytywanie dwutlenku węgla i trwałe składowanie nieuniknionych emisji CO2 są potrzebne, aby umożliwić zrównoważony obieg węgla, np. w sektorze przetwarzania odpadów na energię. Technologia Carbonaide jest doskonałym przykładem tego, jak zarówno redukować, jak i wykorzystywać istniejący CO2 w nowych produktach oraz trwale magazynować węgiel z cyklu – mówi Matti Wallin, dyrektor biznesowy z Vantaa Energy Ltd, jednego ze strategicznych inwestorów Carbonaide.

Wizją Carbonaide jest otwarcie dziesięciu jednostek operacyjnych w Skandynawii do 2026 r. i wiązanie około 500 megaton dwutlenku węgla rocznie do 2050 r. – co odpowiada 10–20% rynku betonu. 

Projekt był częścią VTT LaunchPad, opartego na nauce inkubatora spin-off, w którym badacze i technologia VTT spotykają się z najlepszymi umysłami biznesowymi i inwestorami w celu odnowienia branż. VTT LaunchPad wspiera zespoły inkubatorów w rozwijaniu praw własności intelektualnej należących do VTT w opłacalne spółki typu spin-off.

IFrame

Źródło: VTT

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę