Program recyklingu wspiera zamknięty cykl wykorzystywania narzędzi węglikowych

Program recyklingu Sandvik Coromant Sandvik Coromant

Firma Sandvik Coromant wraz z całą Grupą Sandvik, wprowadza unowocześniony program recyklingu narzędzi. Opierając się na sukcesie istniejącego programu odkupu, nowy program recyklingu ułatwi klientom proces zmiany przeznaczenia zużytych narzędzi z węglików spiekanych i pomoże zwiększyć obieg materiałów w całym łańcuchu dostaw. 

Firma Sandvik Coromant od kilku dziesięcioleci zachęca do recyklingu węglika spiekanego. W 1997 roku Grupa Sandvik przejęła firmę Wolfram Bergbau und Hütten i uruchomiła program odkupu celem recyklingu materiału węglikowego przez ten podmiot, który do dziś służy do tego celu firmie Sandvik Coromant.

Od tego czasu program stał się nieodłączną częścią cyklu produkcyjnego Sandvik Coromant. W ramach programu klienci mogą sprzedać swoje zużyte narzędzia firmie Sandvik Coromant. Materiały można wyodrębnić i wykorzystać ponownie do produkcji nowych narzędzi skrawających; program tworzy zamkniętą pętlę w produkcji. 

Proszek zostaje poddany chemicznemu oczyszczaniu, aby odzyskać materiał o takich samych właściwościach jak wolfram wydobywany w kopalni. Pozostałe składniki spieku węglikowego również zostają rozdysponowane w zrównoważony sposób. Na przykład kobalt odzyskany ze zużytych narzędzi przesyła się do zewnętrznej firmy zajmującej się jego powtórnym przetworzeniem. W ramach programu recyklingu Sandvik Coromant przyjmowane są narzędzia węglikowe wszystkich producentów.

Teraz, dzięki aktualizacji programu, klienci Sandvik Coromant będą korzystać z bardziej usprawnionego i opartego na danych procesu recyklingu. Klienci, którzy chcą odsprzedać swoje narzędzia przeznaczone do recyklingu firmie Sandvik Coromant, mogą zalogować się na portalu i otrzymać natychmiastową wycenę narzędzi, które chcą poddać recyklingowi, jak również zarezerwować godzinę odbioru zamówienia i z wyprzedzeniem otrzymać pojemniki do recyklingu. Aby pomóc klientom zrozumieć wpływ ich działań na rzecz recyklingu na środowisko, portal dostarcza także danych na temat redukcji emisji dwutlenku węgla, jaką udało się osiągnąć dzięki recyklingowi metalu.

Aby uprościć logistykę wysyłania narzędzi poddawanych recyklingowi, firma Sandvik Coromant współpracuje na danym rynku z przewoźnikami w zakresie transportu narzędzi. Użytkownicy korzystający z usługi mogą zamówić pojemniki, otrzymać natychmiastową wycenę i automatycznie zarezerwować transport przez upoważnionego przewoźnika. Celem jest uczynienie recyklingu tak prostym, jak to tylko możliwe.

95% zużytych płytek węglikowych nadaje się do odzysku. W odzyskiwanym węgliku wolfram stanowi około 75% – wyjaśnia Antonia Dåderman, Program Manager EPMO w Sandvik Coromant. – Zachowanie równowagi ekologicznej jest ważne dla Sandvik Coromant i naszych klientów – dzięki nam mają oni okazję, by przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i w ramach dobrze zorganizowanego procesu odsprzedawać zużyte narzędzia węglikowe. Wraz z naszymi klientami i partnerami bierzemy na siebie odpowiedzialność za środowisko.

Wiemy na przykład, że szacowane rezerwy wolframu to około siedem milionów ton, co wystarczy na 100 lat eksploatacji. W związku z tym musimy znaleźć sposoby na zachowanie zasobów tego ważnego składnika węglika spiekanego, przy jednoczesnym ograniczeniu jego wpływu na środowisko do minimum. Poprzez unowocześnienie naszego programu recyklingu chcemy zwiększyć świadomość korzyści płynących z recyklingu u naszych klientów. Klienci przekonają się, ile mogą zaoszczędzić, oddając narzędzia do recyklingu, a jednocześnie dowiedzą się, o ile zredukują w ten sposób emisje dwutlenku węgla. Chodzi o możliwie najbardziej skuteczne zwrócenie uwagi na zyski, jakie przynosi recykling – dla finansów klientów oraz dla planety – dodaje Antonia Dåderman.

Obecnie trwają globalne programy pilotażowe dla zmodernizowanego programu recyklingu, a jego wdrożenie dla wszystkich klientów planowane jest do 2025 roku. Aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób firma Sandvik Coromant promuje produkcję w obiegu zamkniętym poprzez swój program recyklingu, zachęcamy do odwiedzenia witryny internetowej. 

Źródło: Sandvik Coromant

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę